Pieniędzy wystarczy na usuwanie awarii

Tomasz Dragan, Sławomir Mordka
Mieczysław Fedorowicz, prezes Miejskiego Zarządu Mienia Komunalnego w Brzegu, odpowiadał we wtorek na pytania Czytelników.

Maria Małecka: - Mieszkam w Brzegu przy ulicy Rybackiej 2. Czy państwo mają jakiekolwiek plany remontowe wobec naszego budynku? Wszystkim lokatorom zależałoby na wymianie zniszczonych drzwi wejściowych, ale tych znajdujących się w korytarzu budynku.
- W tej chwili nie mogę pani odpowiedzieć na tak szczegółowe pytanie, ponieważ muszę sprawdzić w dokumentach, czy przypadkiem te drzwi nie są już zapisane jako przeznaczone do wymiany. Dlatego zanotowałem sobie pani adres i po sprawdzeniu odpowiednich dokumentów otrzyma pani odpowiedź w tej sprawie. Postaram się również, aby osoby bezpośrednio zajmujące się administrowaniem tego budynku niebawem sprawdziły stan techniczny tych drzwi.

Maria Małecka: - Chciałabym również wymienić stare okno w mieszkaniu. Ramy się rozsypują, a woda cieknie mi do mieszkania. Do kogo mam się zwrócić w tej sprawie? Dodam, że nie jest to mieszkanie własnościowe.
- W pani przypadku - zgodnie z prawem - jeżeli okno kwalifikuje się do wymiany, to kosztem jego wymiany obciąża się właściciela budynku, czyli miasto Brzeg. My jako spółka w imieniu miasta zarządzamy tym obiektem. Dlatego jeżeli występuje taka usterka, należy przede wszystkim zgłosić ją do naszego biura. Następnie wyślemy do pani mieszkania naszych ludzi i oni ustalą, czy rzeczywiście okno nadaje się do wymiany. Muszę jednak pani wyjaśniać, że tak stanowi prawo. Natomiast jeśli chodzi o życie, wszystko zależy tutaj od pieniędzy. W tym roku mamy bardzo mało pieniędzy z budżetu miasta, które starczają nam praktycznie tylko na usuwanie awarii. Dlatego od zgłoszenia pani wniosku o wymianę okna do jego realizacji może minąć sporo czasu. Zapraszam panią do złożenia wniosku w naszej firmie. Zapewniam panią, że jeżeli okno zakwalifikujemy do wymiany, nastąpi ona, ale nie mogę powiedzieć kiedy.

Członek rodziny pracownika MZMK: - Nie będę się przedstawiać, ponieważ ktoś z mojej rodziny jest pana podwładnym. Proszę mi odpowiedzieć, jak to jest, że obecnie pracuje się u was po kilkanaście godzin na dobę, a pensje są bez zmian.
- Szkoda, że pan nie chce się przedstawić, ponieważ wiedzielibyśmy dokładnie, o jakim przypadku rozmawiamy. Niestety, w związku z przekształcaniem MZMK jej pracownikom doszło więcej obowiązków. Ale pracujemy na efekty, a nie na czas. Ja sam pracuję nieraz po szesnaście godzin na dobę. Część z naszych pracowników wykonywała, oprócz bieżącej pracy w spółce, dodatkowe czynności dotyczące likwidacji zakładu budżetowego, ale otrzymywali za to, co prawda nieduże, ale dodatkowe pieniądze.

Czytelnik z ul. Wyszyńskiego: - Jestem najemcą dwupokojowego mieszkania komunalnego w Brzegu. Słyszałem, że istnieje możliwość wykupienia go na własność. Co zrobić, abym z najemcy stał się właścicielem mieszkania?
- Procedura wykupienia mieszkania nie jest skomplikowana. Na początku trzeba przede wszystkim być najemcą danego mieszkania, co w pana przypadku jest spełnione. Potem należy wziąć z urzędu miasta przy ulicy Robotniczej lub naszego biura w Miejskim Zarządzie Mienia Komunalnego wniosek o wykupienie mieszkania. Następnie wypełniony dokument z potwierdzonym przez biuro meldunkowe miejscem zamieszkania złożyć u nas. My następnie kierujemy taki wniosek do urzędu miasta, do biura sprzedaży mieszkań. Po jakimś czasie mieszkanie wycenia biegły - zleca mu to urząd. Wykonywana jest również dokumentacja sprzedaży mieszkania. Koszty wyceny i procedury przygotowania odpowiednich dokumentów ponosi chętny do nabycia mieszkania.
- Ile trzeba zapłacić za wykupienie mieszkania?
- Jak już wspominałem, chętny ponosi wszystkie koszty związane z załatwieniem spraw administracyjnych. Nie chcę tutaj podawać dokładnych sum i najlepiej zwrócić się w tej sprawie bezpośrednio do biura sprzedaży mieszkań. Natomiast za nabycie mieszkania zapłaci pan kwotę obliczoną w zależności od wartości lokalu, jaką ustali rzeczoznawca. Obecnie można uzyskać bonifikatę przy zakupie mieszkania nawet do osiemdziesięciu pięciu procent jego wartości. Czyli w efekcie może zapłacić pan na przykład trzydzieści lub nawet piętnaście procent rzeczywistej wartości lokalu.

Maria Kamińska z Brzegu: - Gdzie można dokonać opłaty za mieszkanie? Kiedyś płaciłam w kasie Administracji Domów Mieszkalnych.
- Może pani nadal płacić w naszej firmie, ale już nie w ADM-ach, które zostały zlikwidowane, ale w siedzibie MZMK przy ulicy Towarowej. Kasa czynna jest od poniedziałku do piątku od godziny ósmej do czternastej. Od pierwszego czerwca właściciele lokali będą mogli wpłacać pieniądze na rachunki wspólnot, którymi zarządzamy, w bankach.

Maria Kamińska: - A co stanie się z budynkami, w których były ADM-y?
- Bazy po ADM-ach na ulicach Wyszyńskiego i Mickiewicza przekazujemy miastu, zostaną one sprzedane. Natomiast baza przy ulicy Popiełuszki zostanie zaadaptowana na wydział konserwacji naszej spółki.

Jacek z Brzegu: - Mieszkam w jednym z budynków przy ulicy Piłsudskiego, gdzie od lat jest zepsuty domofon. Czy jest jakaś szansa na wymianę tego urządzenia.
- Oczywiście. Jednak chciałem wyjaśnić, że jeżeli chodzi o zakładanie i remont domofonów, całkowity koszt montażu takiej instalacji ponoszą mieszkańcy danego budynku. My natomiast jesteśmy zobowiązani do zapewnienia sprawności technicznej drzwi, przy których ma zostać zamontowany domofon, oraz wydania odpowiedniej zgody na to urządzenie. W przyszłości natomiast mogą państwo zwrócić się do nas o konserwację i stałe doglądanie sprawności technicznej tego urządzenia.

Jerzy Nowak z Brzegu: - Chciałem pana zapytać o odnawianie brzeskiej starówki - czy będzie kontynuowana?
- Prace konserwacyjne prowadzimy tam już trzeci rok i tam, gdzie wspólnoty mieszkaniowe zgodziły się wnieść swój udział finansowy, przeprowadziliśmy takie prace. W tym roku, po uzyskaniu akceptacji wspólnot mieszkaniowych (współfinansujących remonty - przyp. red.) budynków przy ulicach Jabłkowej i Staromiejskiej, zamierzamy kontynuować tam prace remontowe elewacji. Trwają rozmowy z kilkoma wspólnotami mieszkaniowymi budynków znajdujących się w Rynku. Program modernizacji obejmuje w tych budynkach remont nie tylko elewacji przedniej i tylnej budynku, ale też konserwację dachów oraz - jeżeli jest taka wola właścicieli - remonty klatek schodowych i instalacji, głównie gazowych.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska