Pierwsi w regionie

Jan Poniatyszyn
Prudnicki oddział PTTK Sudety Wschodnie jest najprężniej działającym na Opolszczyźnie stowarzyszeniem turystycznym.

Ojego działalności i sukcesach coraz głośniej mówi się w całym województwie. - W naszym rankingu Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w Prudniku zajmuje pierwsze miejsce w regionie - ocenia Andrzej Szeremeta, dziennikarz radia Opole prowadzący audycje dla turystów pt. "Obieżyświat". - Jest ono najaktywniejszym i bardzo dobrze zorganizowanym oddziałem.
W zeszłym roku szeregi tego oddziału powiększyły się o 52 nowych członków i teraz jest ich blisko 300. Funkcjonujące w nim trzy sekcje zorganizowały ponad 20 rajdów pieszych i kolarskich, w których wzięło udział blisko 5 tysięcy osób, w większości dzieci i młodzieży. Sztandarowa impreza, jaką jest doroczny Rajd Maluchów, zgromadziła na starcie 3,5 tysiąca milusińskich i ich opiekunów, którzy przyjechali nawet z odległych rejonów kraju i z zagranicy. Rajd ten zdobył popularność także w Czechach.

- Jesteśmy pod wrażeniem tej imprezy i w czerwcu weźmiemy w niej udział - powiedziała Alena Huzevkova z Domu Dzieci i Młodzieży w Jeseniku, która niedawno uzgadniała w Prudniku szczegóły organizacyjne rajdu. - Z naszego miasta i okolicznych miejscowości przyjadą trzy pełne autokary.
Podczas pierwszego w tym roku spotkania, które odbyło się w pod koniec minionego tygodnia Prudnickim Ośrodku Kultury, członkowie turystycznego stowarzyszenia podsumowali miniony rok i omówili plany na najbliższe miesiące.
- Początek nowego tysiąclecia był dla nas pomyślny - stwierdził Józef Michalczewski, prezes prudnickiego PTTK. - Udało się zorganizować wszystkie zaplanowane imprezy, wzrosła liczba naszych członków, powstały nowe sekcje: ochrony przyrody oraz kolarstwa. Dorzuciły one do kalendarza imprez swoje propozycje, miedzy innymi rajdy rowerowe, których wcześniej nie było. Ustanowiono też dwie krajoznawcze odznaki turystyczne: Prymasa Tysiąclecia oraz Ziemi Prudnickiej.

Pierwsza z nich stała się już popularna w całym kraju. Zdobyło ją 50 osób, głównie spoza Opolszczyzny. PTTK otworzył też nową trasę turystyczną - szlak historyczny lasów królewskich miasta Prudnika. Pomysłodawcą i autorem jej opisu jest Andrzej Dereń, miejscowy instruktor krajoznawstwa PTTK. Sekcja cyklistów zaproponowała również ustanowienie kolarskiej odznaki turystycznej "W Królestwie Pradziada", która nawiązuje do obecności Prudnika w tym euroregionie.
Po wielu latach przerwy miasto miało wreszcie swoich przedstawicieli w krajowym finale Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego. Oddział rozszerzył swoją działalność na teren ościennej gminy Lubrza. W tamtejszej szkole podstawowej z inicjatywy Małgorzaty Ruzik powstało koło turystyczne "Półnutki", które stało się znane dzięki występom na przeglądach piosenki turystycznej oraz nagraniu dwóch płyt w radiu Opole.

PTTK w Prudniku nie ogranicza działalności tylko do własnego terenu. Jego członkowie organizowali w minionym roku między innymi kilkudniowe wypady do Czech oraz na Wyżynę Krakowsko-Częstochowską i w Karkonosze. Brał w nich udział także sam starosta prudnicki Edward Cybulka, który jest zapalonym turystą. - Staram się bywać na wszelkich imprezach organizowanych przez tutejsze PTTK - mówi starosta - a spotykam się z mieszkańcami powiatu przede wszystkim na szlakach turystycznych.
W tym roku prudnicki oddział przygotowuje ponad 20 rajdów pieszych i rowerowych. Weźmie też udział w ogólnopolskich imprezach, między innymi w związanym z ogłoszonym przez ONZ "Rokiem Gór".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska