Pierwsza pomoc. Studenci trenują ekstremalne przypadki

Edyta Hanszke
Wojciech Niezgoda, Daniel Stajszczyk i Jan Osiewacz, studenci II roku pielęgniarstwa PMWSZ w Opolu, w czwartek w nocy i w piątek w ciągu dnia będą walczyć w mistrzostwach.
Wojciech Niezgoda, Daniel Stajszczyk i Jan Osiewacz, studenci II roku pielęgniarstwa PMWSZ w Opolu, w czwartek w nocy i w piątek w ciągu dnia będą walczyć w mistrzostwach. Fot. Sławomir Mielnik
Studenci uczelni medycznej w Opolu przygotowują się do ogólnopolskich mistrzostw pierwszej pomocy. Odbędą się one w tym tygodniu w Szczyrku, a PMWSZ jest ich współorganizatorem.

Akademickie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy organizowane są po raz pierwszy. Odbędą się od 17 do 19 listopada w Szczyrku. Zmierzą się w nich trzyosobowe zespoły studentów z pięciu państwowych uczelni z kraju. Wśród nich ekipa z Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu w składzie: Wojciech Niezgoda, jako kierownik, Daniel Stajszczyk i Jan Osiewacz.

Wszyscy trzej są studentami II roku pielęgniarstwa. Wojtek i Daniel są także ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Przygotowujemy się do tych mistrzostw w domach. Trenujemy różne sytuacje, gdzie w ruch idą bandaże, chusty, plastry, ale nie tylko. Wiemy na przykład, jak wykorzystać bluzę zamiast kołnierza ortopedycznego do usztywnienia karku osoby, u której podejrzewamy złamanie kręgosłupa - relacjonuje Wojciech. - Nietypowe zadania podsuwają nam zaprzyjaźnieni ratownicy medyczni, na przykład udzielanie pomocy poszkodowanemu z wbitym w brzuch nożem.

Przedsmak tego, co może ich czekać na mistrzostwach w Szczyrku, opolscy studenci mieli podczas zajęć z podstaw ratownictwa medycznego na pierwszym roku studiów pielęgniarskich. Prowadził je Jakub Zalewski, a zaliczenie polegało właśnie na podjęciu akcji ratunkowej w konkretnym przypadku. Studenci wchodzili do sali, gdzie leżał poszkodowany i musieli ustalić, co mu jest na podstawie informacji udzielonych przez obserwatora i własnych spostrzeżeń oraz udzielić mu pierwszej pomocy z wykorzystaniem dostępnego na miejscu sprzętu, m.in. defibrylatora AED czy deski ratowniczej.

Ekipa, która będzie reprezentowała na mistrzostwach opolską uczelnię medyczną, spodziewa się ekstremalnych przypadków w Szczyrku. - To teren górski, z jaskiniami, więc może być coś z hipotermii albo choroby wysokogórskiej - przewiduje Wojciech Niezgoda. Dodatkową trudnością ma być wykonywanie części zadań w nocy, a na każde zadanie będą mieli zaledwie 2 minuty. Klasyfikacja końcowa będzie oparta na sumie punktów zdobytych przez każdy zespół po odjęciu punktów karnych.

Co ciekawe, PMWSZ w Opolu jest współorganizatorem mistrzostw. - Zachęcili nas do tego zaprzyjaźnieni przedstawiciele Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które jest partnerem tego wydarzenia - mówi Iwona Dzieńdziora, dziekan Wydziału Kosmetologii, która razem z rektorem uczelni Tomaszem Halskim znalazła się w komitecie naukowym mistrzostw.

Jako współorganizator PMWSZ w Opolu ufunduje puchar dla najlepszej drużyny mistrzostw oraz przekaże gadżety promocyjne i koszulki z logo uczelni. Przedstawiciele uczelni traktują to jako element promocji i okazję na pozyskanie studentów z Podbeskidzia.

Patronem mistrzostw jest krajowy konsultant d.s. medycyny ratunkowej, dyrektor LPR i przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska