Pierwszaki z opolskich podstawówek sprawdzą swoją formę fizyczną

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Pixabay
Ponad 1100 uczniów klas pierwszych szkół podstawowych z Opola weźmie udział w badaniach sprawności fizycznej. Testy zostaną przeprowadzone w grudniu i styczniu przez "pogromców bezruchu" z Fundacji V4 Sport.

Opole jest pierwszym ośrodkiem, w którym badania zostaną zrealizowane na tak dużą skalę. Do udziału w testach zgłosili się uczniowie z prawie wszystkich szkół podstawowych miasta.

- Ruch to zdrowie, więc chcemy zachęcać do ruchu już od najmłodszych lat. Wspieramy funkcjonowanie wielu sekcji sportowych, ale także inicjatyw o charakterze rekreacyjnym. Teraz kolejny krok - sprawdzimy formę uczniów. Cieszę się, że tak wiele osób chce w tym projekcie wziąć udział. Za jakiś czas powtórzymy test, by sprawdzić czy następuje rozwój, czy jeszcze mocniej trzeba zaangażować się w to, by dzieci uczyły się modelu aktywnego spędzania czasu - mówił na piątkowej konferencji prasowej prezydent Arkadiusz Wiśniewski.

Celem programu jest budowanie świadomości oraz zmiana nawyków i zachowań. Test, który będzie wykorzystywany do badania sprawności uczniów bazuje na formule europejskiego testu sprawności fizycznej, który powstał 60 lat temu. W Polsce po raz pierwszy został przeprowadzony w 1979 roku. Pozwala to analizować zmieniające się wyniki na przestrzeni lat oraz rezultaty osiągane przez uczniów różnych szkół.

Np. średni wynik w zwisie na drążku chłopców w wieku 8-10 lat w 1979 wynosił ponad 19 sekund, a obecnie na Dolnym Śląsku badane dzieci osiągnęły średni wynik 7,8 sek.

Test składa się z 9 stacji. Badane będą m.in. równowaga, zacisk dłoni, siad dosiężny, skok w dal z miejsca czy bieg wytrzymałościowy.

- Są to proste ćwiczenia, z pozoru nudne, ale zadbaliśmy o to, żeby formuła sprawiała dzieciom radość. Chyba nam się to udało, bo badane dzieci niechętnie opuszczają salę gimnastyczną - podkreśla Ewa Cichocka, przedstawiciel Fundacji V4 Sport.

- Bardzo cieszę się, że lada moment ruszymy z badaniami. Do tej pory mogliśmy porównywać szkoły polskie i opolskie, jeśli chodzi o matematykę czy angielski, a brakowało narzędzi, które pozwolą to robić w dziedzinie wychowania fizycznego. Badania, które rozpoczniemy w klasie pierwszej, będą kontynuowane i zestawione z wynikami w klasie trzeciej - dodaje Mirosław Śnigórski, dyrektor PSP 2 w Opolu.

Program realizowany jest przez Fundację od 2018 roku. Dotychczas przebadano ok. 13 tys. uczniów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

20240417_Dawid_Wygas_Wizualizacja_stadionu_Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska