reklama

Pierwsze weto nowego prezydenta. Andrzej Duda odmówił podpisania ustawy o uzgadnianiu płci

Marcin Dobski AIPZaktualizowano 
Andrzej Duda                                                                                                                                                    `
Andrzej Duda ` Andrzej Banas
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę o uzgadnianiu płci. Kancelaria Prezydenta w uzasadnieniu zwraca uwagę na nieścisłości w projekcie: możliwą wielokrotną zmianę płci, zawieranie małżeństw przez osoby tej samej płci biologicznej i adopcję przez takie pary dzieci.

- W opinii prezydenta RP ustawa jest pełna luk i nieścisłości, a także stoi w sprzeczności z dotychczasową praktyką orzeczniczą - głosi komunikat kancelarii prezydenta. - Rozwiązania przyjęte przez parlament dopuszczają m.in. wielokrotną zmianę płci metrykalnej na podstawie uproszczonych procedur oraz nie wymagają wykazania trwałości poczucia przynależności do określonej płci. Ustawa dopuszcza także zawarcie małżeństwa przez osoby tej samej płci biologicznej oraz adopcję przez takie pary dzieci - dodaje kancelaria.

Właśnie te zastrzeżenia, wysuwane również przez środowiska katolickie sprawiły, że prezydent zdecydował się zawetować ustawę. Jej przeciwnicy podkreślali, że w zawoalowany sposób wprowadza ona radykalne zmiany obyczajowe, do których dążą środowiska lewicowe oraz rozbija tradycyjny model rodziny i wartości.

Teoretycznie Sejm może jeszcze odrzucić weto prezydenta. Na decyzję Andrzeja Dudy szybko zareagowała marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, która powiedziała w TVP, że jeśli dokumenty wraz z argumentacją Kancelarii Prezydenta dotrą szybko do Sejmu to ten być może zdąży się zająć sprawą jeszcze w tej kadencji. Ostatnie posiedzenie Sejmu rozpocznie się 8 października.

- Bardzo żałuję, że tak się stało. Gdyby prezydent dokładnie zbadał sprawę, dostrzegłby, że ustawa ułatwia i czyni procedury bardziej ludzkimi – komentowała marszałek Sejmu.

Niezrzeszona posłanka Anna Grodzka zapowiedziała już, że będzie głosowała za odrzuceniem prezydenckiego weta. Projekt ustawy zgłosiła właśnie posłanka Grodzka. W trakcie prac parlamentarnych zmienił on znacząco swój kształt, został okrojony do kwestii, które nie wzbudzały żadnych kontrowersji. W pracach uczestniczyli przedstawiciele resortów zdrowia i sprawiedliwości, którzy wypowiadali się o projekcie pochlebnie.

- Gdyby prezydent miał jakieś wątpliwości, byłybyśmy w stanie to wyjaśnić – powiedziała Grodzka, w imieniu swoim i Ewy Hołuszko, innej osoby transpłciowej. - Jeżeli prezydent ma wątpliwości konstytucyjne, mógł skierować sprawę do Trybunału Konstytucyjnego. Skoro zawetował ustawę, znaczy, że jest funkcjonariuszem PiS-u – osądza Grodzka, według której ustawa miała służyć pomocą nielicznej grupie ludzi w trudnej sytuacji.

W podobnym tonie w TVN24 wypowiedział się jeden z liderów Zjednoczonej Lewicy. - Jeżeli ustawa jest niezgodna z Konstytucją to prezydent powinien skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego. W uzasadnieniu prezydent nie podnosi takich wątpliwości, tylko argumenty ideologiczne, co pokazuje fundament państwa wyznaniowego – powiedział Janusz Palikot.
Natomiast decyzję prezydenta poparł przewodniczący Polski Razem, która tworzy koalicję z Prawem i Sprawiedliwością i Solidarną Polską. - Należało to zmienić, ale trzymając się zdrowego rozsądku i elementarnego wyczucia wartości. Środowiska lewicowe chciały zrobić z tego ideologiczną hucpę – mówił w TVN24 Jarosław Gowin, który dodał, że gdyby weszła w życie ta ustawa to swoją płeć moglibyśmy określać według „zmiennego widzimisię”.

Gowin zgodził się natomiast, że są ludzie, którzy przeżywają wewnętrzny dramat związany z problemem płci, zauważył też, że racjonalny projekt ustawy był gotowy. Wówczas gdy pracował nad nim Krzysztof Kwiatkowski, kontynuował sam Gowin, a kończył Marek Biernacki. - Ze względów politycznych, ówczesny minister Cezary Grabarczyk wycofał ten projekt i był forsowany skrajny projekt firmowany przez panią Grodzką – komentował Gowin.

Weto prezydenta wywołało wiele emocji, zwłaszcza na lewicy.

Liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka napisała na Twitterze, że wetując ustawę prezydent pokazał, że nie jest prezydentem wszystkich Polaków. Waldemar Kuczyński zarzucał tym wyborcom lewicy, którzy głosowali na Adnrzeja Dudę ("bo Duda i Komorowski to to samo"), że sami są sobie winni.

Sejm może odrzucić weto prezydenta Dudy, potrzebuje do tego większości, tj. 3/5 (276 głosów). Pod koniec lipca za przyjęciem ustawy zagłosowało 252 posłów. Gdy Sejm odrzuci weto, wtedy prezydent musi podpisać ponownie uchwaloną ustawę i zarządzić jej ogłoszenie. Jeżeli weto nie zostanie odrzucone, proces ustawodawczy się skończy i ustawa nie nabierze mocy prawnej. Zdaniem konstytucjonalistów, jeśli w związku z końcem kadencji Sejm nie zajmie się wetem, ustawa nie wejdzie w życie.

Ustawę o uzgodnieniu płci, Sejm uchwalił pod koniec lipca. Dotyczy osób, których tożsamość płciowa różni się od tej ujętej w akcie urodzenia. Ustawa nie dotyka jednak kwestii medycznych, jedynie warstwę prawną. Jej celem jest uproszczenie procedur i zlikwidowanie obecnego trybu procesowego, z powództwa przeciwko własnym rodzicom. Według ustawy zmiana płci miałaby się odbywać w trybie nieprocesowym, czym zajmowałby się Sąd Okręgowy w Łodzi. Decyzje podejmowałby na podstawie orzeczeń lekarskich. Wydanie nowego aktu urodzenia na podstawie postanowienia sądu nie narusza stosunków prawnych między wnioskodawcą i osobami trzecimi, szczególnie rodzicami, a także dziećmi.

Ustawa o uzgodnieniu płci miała wejść w życie z początkiem 2016 roku.

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Materiał oryginalny: Pierwsze weto nowego prezydenta. Andrzej Duda odmówił podpisania ustawy o uzgadnianiu płci - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 15

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

a
asdf

Facet to facet baba to baba i słusznie, że veto postawił prezydent na taką bzdurę. Jak ktoś sobie chce doczepiać ch*ja albo go ucinać, to jego sprawa i niech sobie to robi ale we zaciszu własnego domu ewentualnie poza granicami polskiego kraju. Jak się Grodzkiemu nie podoba to niech sp*rdala do Holandii.

k
krzys

To bardzo smutne ze prezydent nie liczy sie z uczuciami ludzi ktorych ta ustawa dotyczy.

T
Tylko

uważaj na cicho latające drony.

P
Psycholog

Tak wlasnie jest! Kazdy FANATYZM RELIGIJNY I MASA RESTRYKCYJNYCH RELIGIJNYCH ZAKAZOW (grzechow) powoduje ZBOCZENIA I CHOROBY PSYCHICZNE ORAZ NAJWIECEJ wsrod tego typu dewotow SAMOBOJSTW

.

Z rządami PiS jak widać zamienimy się w drugie "Państwo Islamskie" tylko w miejsce "Islamskie" wstawimy "Katolickie" i będzie dokładnie to samo. Kto inny, kto się nie zgadza z wiarą i światopoglądem rządzących - tego zrujnować.
Chociaż Państwo Islamskie jest o tyle litościwe, że łeb zetnie zamiast gnębić i poniżać całe życie.

C
Czy Ance chodzi

o to co zarejestrowały kamery drona USA Army?
Link:
Sex z kozą dron kamera usa army Irak, Isis gwałcą kozy he he:-)

To nie żart.

O
OB.RP

Ci normalni ludzie to ci faceci co tę ohydę czynią i nasze dzieci chcą tym pozarażać ?

K
Kapitan Nemo

A co miał podpisać idiotyczną ustawę to jutro przyjdzie 10 facetów i powie że są Napoleonami i trzeba będzie zmieniać im dowody osobiste ! Gdyby podpisał to by się ośmieszył w oczach normalnych ludzi !!!

i
i z tego się cieszę

Że wykonuje obietnice z kampanii. Bardzo dobrze. Ustawa o zmianie płci to bubel, który miał na celu ułatwiać oszustwa i zmianić tożsamość.

n
nie dziwi, że

Nie ujmuje bardzo wielu wiadomości, kiedy są niezgodne z poglądami niemieckiego właściciela. Dziękuję za wartościowe uzupełnienie. Zaglądajcie na portal wpolityce.pl, niezalezna.pl, fronda.pl Warto.

g
gość

Nie pamiętasz, że pierwszym kaczorem był Donald?

Kiedy Donald rozpoczął SWOJE, NIEPODZIELNE rządy? Czy ten "bohater" przypadkiem NIEPOSTRZEŻENIE nie "zawłaszczył" nam Polski? Czym NIE PRÓBOWAŁ sterować?

F
Farmer John

(...) ”Sondaż IBRiS z 1 października: PiS - 35,6 proc., PO - 23,2 proc., ZLEW - 9,3 proc., Nowoczesna - 8,1 proc., Kukiz - 7 proc., PSL - 6,2 proc., KORWIN - 2,5 proc. (...)

(...)”Macierewicz o zlikwidowaniu Zespołu Laska: Spodziewam się prób ukrycia matactw, w których brali udział członkowie Zespołu” ... Moje wrażenie jest takie, że Ewa Kopacz wstydzi się dokonań tej grupy propagandystów. I słusznie. Jednak tu może również chodzić o próbę zamiecenia pod dywan pozostałości po tym zespole, m.in. dokumentacji. Być może dlatego rząd zlikwidował ten Zespół, by umożliwić mu zniszczenie materiałów. Zwłaszcza korespondencji i innej dokumentacji, która pokazałaby rzeczywisty propagandowo-finansowy charakter tej grupy (...)

(...) ”Mec. Wassermann: Na merytoryczną dyskusję członkom Zespołu Laska brakowało odwagi. To był organ do siania propagandy” ... Jest rzeczą niebywałą, jakie rządowe cuda widać w obecnej kampanii. 8 lat rządzi w Polsce PO i PSL, zaś takiego wysypu propozycji, ustaw i projektów, z jakim mamy obecnie do czynienia, nie widać było nigdy. Do tej pory na każdą prośbę rządzący odpowiadali, że nie ma pieniędzy, albo mówili – jak w przypadku projektów obywatelskich – że „będzie inaczej, i kropka”. Teraz natomiast okazuje się, że rządzący mają pieniądze na wszystko i są w stanie zrobić wszystko. A gdzie oni byli przez 8 lat?(...)

(...)”Beata Szydło: Składam projekt ustawy "o minimalnej stawce za godzinę 12 zł”. To test na wiarygodność Ewy Kopacz” (...)

(...) Osa ujawnia: ”Tajny sondaż zmiażdżył Platformę! PiS zgarnia 48 proc., PO ledwie 19! Partia Kopacz w popłochu ... „ Za ścianką działową słychać było przyciszone głosy dwóch przyjaciółek, które piły poranną, tradycyjną biurową kawę. Osa przycupnęła na kserokopiarce i zamieniła się w słuch ... Nie wiem, czy słyszałaś, ale po tym nowym sondażu, rozpoczęła się niezła panika. Wszyscy, którzy mogą i mają znajomości w prywatnych firmach, rozglądają się za miejscem do miękkiego lądowania po wyborach— powiedziała jedna z kobiet ... Druga przytaknęła i zauważyła, że dzieje się tak już od czasu przegranych wyborów przez Bronisława Komorowskiego. Nie wiedziała nic o sondażu i zapytała o niego ... No, dla poprawy humoru, szefostwo Platformy postanowiło zamówić sobie sondaż. No i sobie poprawili ... wyszło im 48 procent dla PiS, a 19 dla PO (...)

g
gosiczek

ciemny jak tabaka w rogu. jedyne co umie robic to spotykac sie po nocy z prezesikiem i utrudniac normalnym ludziom zycie.
prostak

g
gość

Marionetką, nie żadną "prezydencką" ale TUSKOWĄ, zawsze była i JEST CAŁA JEGO PO!

Czy MARIONETKA może funkcjonować bez operatora-MANIPULATORA?

Czy do takiej "praktycznej" funkcji nadawać by się mogło jakiekolwiek gremium, czy jednak MUSI do tego być JEDNOOSOBOWY, NIEZASTĘPOWALNY MANIPULATOR?

Ale z jednoosobowym to zawsze jest tak, że po chwilowym zaniedbaniu treningu, musi zaczynać od początku. Zacznie? Z kim?

m
mala

No proszę, już się zaczynają kacze rządy i ciemne uprzedzenia, prezydencka marionetka niech pilnuje zboczeńców w sutannie bo się zaraza rozprzestrzenia.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3