Pierwszy dzień w szkole? Pomóż dziecku zaakceptować zmiany. Sprawdź jak

PG
Poświęcaj czas dziecku i rozmawiaj o trudnościach. To ułatwi start w nowym roku szkolnym
Poświęcaj czas dziecku i rozmawiaj o trudnościach. To ułatwi start w nowym roku szkolnym pixabay.com
Nowy rok szkolny tuż-tuż. To oznacza, że rodzice będą musieli każdego dnia na kilka godzin rozstawać się ze swoją pociechą. Dla niektórych może to być prawdziwie traumatyczne przeżycie. Jak zapobiec płaczom i stresom, które towarzyszą dziecku podczas pierwszego dnia w nowym otoczeniu?

Pierwsze dni w szkole i przedszkolu mogą dla dziecka być trudne. Ważne, by rodzic pomógł mu się zaadaptować w nowym środowisku.

Wspieraj w tych trudnych dniach
Oczywiście należy pamiętać, że tak jak każde dziecko jest inne, tak dla każdego dziecka proces adaptacji w przedszkolu czy szkole przebiega inaczej. Nie ma sztywnych reguł ani złotego środka. Ważne, by wybrać drogę jak najlepiej dostosowaną do potrzeb naszego dziecka, aby wspierać je i cieszyć się razem z nim. W wielu placówkach można też liczyć na pomoc i wsparcie ze strony nauczycieli.

Aby ułatwić dziecku start w przedszkolu czy w szkole, rodzice powinni dużo wcześniej pokazać mu placówkę. Warto wybrać się tam na spacer, można zaproponować zabawę na przedszkolnym placu zabaw. Jeśli dziecko nie miało wcześniej kontaktu z rówieśnikami, rodzice powinni zaproponować dziecku zabawę z dziećmi - warto zapraszać do domu znajomych z dziećmi, wspólnie wybrać się na plac zabaw.

Dobrze jest też zwiedzać z dzieckiem szkołę przed rozpoczęciem w niej nauki - dziecko trzeba po szkole oprowadzić, pokazać wszystkie miejsca, które będą dla niego kluczowe - szatnię, klasę, stołówkę, toaletę. Można dać też inne wsparcie - cieszyć się razem z pociechą z nowego tornistra, podręczników, przyborów szkolnych, a także uczyć szanowania własnych rzeczy. Rodzice mogą wspominać przy tym swoje pozytywne doświadczenia związane ze szkołą. Należy też stopniowo przyzwyczajać dziecko do dłuższych rozstań z rodzicami, zostawiać je u babci, cioci.

Przed tym się strzeż!
Rodzice powinni chronić dziecko przed budowaniem negatywnego obrazu szkoły. Nie wolno straszyć szkołą, nauczycielem, nauką, własnymi negatywnymi doświadczeniami. Zdarza się, że gdy dziecko stoi u progu szkoły, rodzice zaczynają strofować je i budzić w nim lęk przed nowym okresem. Niekiedy uciekają się do uwag typu: „nareszcie w szkole nauczą cię porządku”. Uwagi takie mają bardzo złe skutki, gdyż od początku wzbudza się u dziecka obawę, niechęć i sprzeciw wobec szkoły.

Instytucja powinna kojarzyć się miło, aby dziecko z chęcią każdego dnia chciało wstać i do niej pójść. Poza tym, przecież to tam powstaje najwięcej wspomnień, które pamiętamy przez całe nasze życie. Dobrze, by były pozytywne.

Nie ulegaj płaczom
Psychologowie przestrzegają, że dziecko może płakać przy rozstaniu, ale także buntować się przed pójściem do przedszkola. Takie zachowania występują w okresie adaptacji, który trwa kilka tygodni. Warto przeczekać ten pierwszy trudny okres i nie ulegać dziecku. Nie jest dobrze robić przerwy w chodzeniu do przedszkola i pozwalać na pozostanie w domu, bo wtedy trudności trwają dłużej. Można natomiast wcześniej odbierać dziecko lub przez kilka pierwszych dni być razem z nim, obserwując jego zabawę z innymi dziećmi. Warto również tłumaczyć, że mama i tata mają swoje zajęcie, pracę, tak jak dziecko ma swoją w przedszkolu. Ważna jest konsekwencja rodziców - wtedy dziecko szybko zaakceptuje nową sytuację.

Bywa też tak, że ambitne dziecko, zanim jeszcze stało się przedszkolakiem, zaraziło się entuzjazmem rodziców, a kiedy już poszło do przedszkola, nie chciało ich zawieść i pokazać, że wcale nie jest tak kolorowo, jak sobie wyobrażało. Takie dziecko wtedy tłumi swoją niechęć i dopiero po jakimś czasie, nie mogąc uporać się ze swoimi emocjami, wyrzuca je z siebie - często emocje są bardziej intensywne niż byłyby na początku. W takiej sytuacji powinno się postępować tak, jakby to były pierwsze tygodnie dziecka w przedszkolu. Nie można mieć wtedy do niego pretensji, że nagle zaczął stroić fochy, ma fanaberie i tak naprawdę nie wie, o co mu chodzi. Trzeba dać szansę dziecku na przeżycie swoich emocji, musi wiedzieć, że rodzic je rozumie, ale nie znaczy to, że pozwoli mu wziąć urlop od przedszkola czy szkoły.

Na początku konieczne jest uzgodnienie oczekiwań oraz ustalenie jasnych reguł współpracy. Dobry kontakt wymaga dobrej woli, otwartości, szacunku i sympatii. Wychowawca powinien udzielać informacji o dziecku, jego rozwoju, postępach, kłopotach edukacyjnych i zachowaniu. Dobry wychowawca pomaga w ustaleniu przyczyn ewentualnych trudności, doradza, jak im zaradzić, a potem wspólnie z rodzicami ustala jednolity sposób postępowania.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - oddając krew ratujesz życie

(Źródło: Newsroom 360)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pierwszy dzień w szkole? Pomóż dziecku zaakceptować zmiany. Sprawdź jak - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska