Pierwszy ewangelicki proboszcz Kluczborka zmarł na dżumę. Ewangelicka historia Kluczborka

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Kościół Zbawiciela w Kluczborku. Taras widokowy czynny jest we wtorki i piątki o godz. 12.00 i 15.30 oraz w soboty o godz. 12.00.
Kościół Zbawiciela w Kluczborku. Taras widokowy czynny jest we wtorki i piątki o godz. 12.00 i 15.30 oraz w soboty o godz. 12.00. Mirosław Dragon
Do 1945 roku dominującym wyznaniem w naszym mieście był luteranizm, czego pamiątką do dzisiaj jest ewangelicki Kościół Zbawiciela.

Stojący obok kluczborskiego rynku Kościół Zbawiciela został zbudowany w XIV wieku (stanął w miejscu drewnianego kościoła z XII wieku) .

Został konsekrowany oczywiście jako świątynia katolicka. Jednak już w 1518 roku, czyli zaledwie rok po tym, jak Marcin Luter przybił swoich 95 tez do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze, kościół przejęli luteranie.

- Hasła Reformacji wzbudziły zainteresowanie wśród szlachty i mieszczan, czego efektem było przejęcie w 1527 roku kościoła farnego - mówi ks. Henryk Schröder, były proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Kluczborku, autor książki "Kościoły ewangelickie ziemi kluczborskiej". - Od 1528 roku odbywały się tam regularne nabożeństwa, choć nie było jeszcze stałego księdza.

Czyj Kluczbork, tego religia

Od 1536 roku Kluczbork znalazł się w posiadaniu książąt brzeskich, zwolenników Reformacji. A że panowała wówczas zasada "Cuius regio - eius religio" (czyj kraj - tego religia), mieszkańcy Kluczborka musieli przyjąć religię wyznawaną przez władców.

Pierwszym ewangelickim proboszczem Kluczborka został Georg von Stosch. Administrował parafią w latach 1558-1588. Było to trudne 30 lat, ponieważ w tym czasie miasto kilkukrotnie płonęło (w latach 1528, 1582 i 1588).

Ks. Georg von Stosch zmarł krótko po tym ostatnim pożarze, był jedną z ofiar epidemii dżumy.

Luteranizm stał się oficjalną religią mieszkańców Kluczborka, ale w mieście działała również wpływowa opozycja katolicka, składająca się głównie z z arystokratów. Spory religijne wciąż się tliły, czego dowodem jest to, że Kościół Zbawiciela dwukrotnie przechodził w ręce katolików, ale za każdym razem tylko na siedem lat: w latach 1527-1534 i 1700 - 1707.

Ciekawostką jest, że mimo panującego na Ziemi Kluczborskiej luteranizmu, katolickie pozostały trzy gminne wioski: Kuniów, Kujakowice oraz Łowkowice.

Kluczborska parafia ewangelicka w okresie rozkwitu liczyła 9 tysięcy wiernych!

W latach 1830-33 zbudowano nowy dom parafialny, a w 1880 roku ewangelicki szpital Betania.

Dzisiaj proboszczem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Kluczborku jest ks. Paweł Szwedo, który w ubiegłym roku zakończył remont wieży Kościoła Zbawiciela (turyści mogą wchodzić na taras widokowy na szczycie wieży). Kluczborska parafia ma filiały w Bąkowie, Gorzowie Śląskim, Grabiu, Maciejowie i Nasalach.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie