Historia Spóroka w pigułce
Historia Spóroka w pigułce
Osada została założona w 1773 roku przez urzędnika hrabiowskiego Carmesa i od jego nazwiska nazwano ją Carmerau. Pierwszych kolonistów było 10, z czego każdy otrzymał po 17 morgów ziemi. W ciągu pierwszego stulecia zwyczajowo przyjęła się nazwa "Spórok" - od toczacych się tu sporów. Dotyczyły one ziemi. Kolonia była podzielona na dwie części: starsza stanowiła własność królewską i wchodziła w skład powiatu opolskiego, młodsza - do powiatu strzeleckiego i jej właścicielem był hrabia Collona. Urzędnicy nie mogli dojść do porozumienia, gdzie się znajduje granica własności. Osada nigdy nie była duża, dziś także jest najmniejsza w gminie i najmniej liczna: ma 617 mieszkańców.
Dwieście trzydzieści lat to nie jest okrągły jubileusz, ale Spórok nie obchodził ani swego 200-lecia, ani 150-lecia, bo historia wsi jeszcze do niedawna była jego mieszkańcom nieznana. Odkryli ją członkowie Stowarzyszenia Odnowy Wsi, które działa tu już trzeci rok. Postanowili uczcić 230-lecie: wydali broszury o historii i zorganizowali festyn.
- Ze źródeł pisanych, jakie znaleźliśmy w Instytucie Śląskim w Opolu, wynikało, że nasza osada powstała w 1776 roku, ale już w trakcie opracowywania broszury zgłosił się do nas jeden z mieszkańców, który miał w swoich zbiorach poniemiecki kalendarz z mapą Spóroka z 1773 roku - opowiada Anna Golec ze stowarzyszenia. - Uznaliśmy te datę za początkującą istnienie wsi, a mapę chcemy powiększyć i powiesić w świetlicy.
W programie festynu znalazły się mecze piłki nożnej (trampkarze LZS Spórok i LZS Kadłub - 6:3; LZS Spórok i Polonia Bytom - 0:3), tańce i dyskoteka pod gołym niebem, czyli nad Ptasim Stawkiem, zagospodarowanym również w ramach Programu Odnowy Wsi, konkursy dla dzieci i dorosłych, biesiada śląska, występ magika oraz zespołu Dwa Fyniki. Takiej zabawy nie było we wsi od 230 lat.