Pierwszy ślub gejów w Polsce!

  Pierwszy ślub gejów w Polsce!

  fot. sxc.hu

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Pierwszy ślub gejów w Polsce!

  ©fot. sxc.hu

  Uroczysta ceremonia, w której wzięły udział rodziny i znajomi pary młodej, odbyła się w trakcie V Festiwalu Racjonalistycznego w Szczecinie.
  Pierwszy ślub gejów w Polsce!

  ©fot. sxc.hu

  Był to piętnasty z kolei ślub humanistyczny w Polsce. Ślub prowadził Mariusz Agnosiewicz.

  Ryszard Giersz, który w tę sobotę zawarł pierwszy gejowski ślub humanistyczny, kilka tygodni temu wygrał głośny proces "za pedała", w którym mieszkanka Wolina została skazana na zapłacenie grzywny za zniewagę pod ich adresem.

  Obaj panowie, wyraźnie wzruszeni tę wyjątkową dla nich chwilą, złożyli następującą przysięgę: "Ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci.
  Ślubuję Ci, szacunek każdej doby, dbałość o nienaruszanie Twojej godności jako człowieka i mężczyzny, oraz staranie, by otaczano szacunkiem naszą rodzinę. Ślubuję troszczyć się o Ciebie, otaczać opieką w każdy czas: w radości, smutku, zdrowiu i chorobie. Ślubuję Ci, iż dołożę wszelkich starań, by miłość nas łącząca rozkwitała na nowo każdego dnia."

  Po przysiędze młodzi wymienili się obrączkami i podpisali uroczysty akt ślubu.

  Śluby humanistyczne są najdynamiczniej na świecie rozwijającą się formą ślubów, organizowanych przez organizacje humanistyczne na całym świecie. Opierają się na wartościach humanistycznych, takich jak wolność jednostki, równość kobiety i mężczyzny, empatia, zaufanie do ludzi, przyjaźń i współpraca, rozum jako wyraziciel wyjątkowości człowieka, afirmacja tolerancji i różnorodności, wezwanie do doskonalenia się człowieka, kult życia twórczego i etycznego, zaangażowanie społeczne.

  Śluby humanistyczne udzielane są także parom homoseksualnym, w części krajów prawo cywilne sankcjonuje homoseksualne śluby humanistyczne.

  W Polsce śluby humanistyczne zostały wprowadzone w grudniu 2007 r. Od tego czasu nieustannie rośnie ich popularność, a rezerwacje sięgają już 2011 roku. Pierwszy humanistyczny ślub lesbijek w Polsce odbył się 2 sierpnia 2008 r.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (17)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (17) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo