Piłkarski Puchar Polski. Znamy ćwierćfinalistów wojewódzkich

Dawid Kiliński cierpi po faulu Kamila Szyndzielorza, a Mateusz Szatkowski         informuje go, że wywalczył rzut karny. Za chwilę ten drugi doprowadził do remisu i jak się okazało dogrywki.
Dawid Kiliński cierpi po faulu Kamila Szyndzielorza, a Mateusz Szatkowski informuje go, że wywalczył rzut karny. Za chwilę ten drugi doprowadził do remisu i jak się okazało dogrywki. Mirosław Szozda
W najciekawszym spotkaniu 1/8 finału na szczeblu Opolszczyzny Ruch Zdzieszowice wyeliminował po dogrywce Chemika Kędzierzyn-Koźle. Faworyci nie mieli łatwo i zanotowaliśmy niespodzianki.

III-ligowiec ze Zdzieszowic grał od 10. minuty w osłabieniu i przegrywał 0-1, ale zdołał awansować do kolejnej rundy. Już na początku spotkania sędzia wyrzucił za zagranie ręką Macieja Dyczka. Zkolei w 26. min kapitalną akcję prawą stroną przeprowadzili Sadyk i Kiel, a dośrodkowanie efektownym uderzeniem z pierwszej piłki zakończył Paweł Dyczek. Goście rzucili się do odrabiania strat, ale niespecjalnie wychodziła im gra w ofensywie, tymczasem mogło być 2-0, ale okazje i to dwie zmarnował Łysek.

Przełomowa dla wydarzeń była 55. min. Za faul na Danielu Nowaku drugi żółty kartonik ujrzał Paweł Dyczek. Od tego momentu goście dominowali na boisku i w końcu po faulu na Kilińskim wykorzystali rzut karny. Przyjezdni mocno przycisnęli wypracowując kilka okazji, lecz skutecznością nie grzeszyli Szatkowski, Bachor, Damrat i Sotor. Ten ostatni w dogrywce, po znakomitej interwencji bramkarza gospodarzy głową dobił strzał Czajkowskiego. Miał również udział przy ostatnim golu, gdy "do pustaka" wyłożył futbolówkę Szatkowskiemu.

Występująca w klasie A drużyna z Rozmierki w dwóch poprzednich rundach sprawiła niespodzianki eliminując: czołowy zespół IV ligi z Piotrówki oraz III-ligową Małapanew Ozimek. Lider III ligi z Opola zakończył piękną przygodę Jedności z rozgrywkami pucharowymi, ale jej piłkarze pożegnali się w honorowy sposób. Gospodarze gola decydującego o porażce stracili w 90. min, a jego strzelcem był Rafał Brusiło.

Zespół z Kotorza Małego stawił się w Kup w zaledwie 10-osobowym składzie, ale wyraźnie mu to nie przeszkadza. Z wyżej notowanym rywalem prowadził wyrównany bój i miał swoje szanse, aby uniknąć porażki. Kup uratował bramkarz Wnuk, a za chwilę na 2-0 podwyższył Szymków.

Zespół lidera IV ligi z Głubczyc spokojnie awansował do ćwierćfinału pokonując rezerwy III-ligowca z Opole. W starciu z Polonią w opolskim zespole nie zagrał żaden z zawodników z III-ligowej kadry i tylko trzech piłkarzy, ale nie podstawowych, z drużyny juniorów. Goście mieli więc ułatwione zadanie, ale sami uczciwie zapracowali na zwycięstwo. Zwłaszcza w pierwszej połowie byli drużyną zdecydowanie lepszą.

W okrojonym składzie, bez możliwości zmiany i z juniorami młodszymi przyjechała do Proślic ekipa z Nysy. To stawiało Polonię w trudnej sytuacji, ale początek był ogromną niespodzianką. Polonia potrzebowała ledwie 12 minut, aby prowadzić 2-0. Gdyby W. Bajor i Głogowski w drugiej połowie mieli taką skuteczność jak na początku, to nysanie mogli powalczyć znacznie skuteczniej i być może awansować. A tak Proślice nabrały rozpędu i prowadzone przez zdobywcę czterech bramek Bułę sięgnęli po wygraną 6-2.
Zespół z Głogówka w rozgrywkach klasy okręgowej zanotował w 15 kolejkach tylko jedno zwycięstwo i remis. Z kolei krapkowiczanie z KS-u walczą o awans do IV ligi, a w meczu o punkty wygrali 3-1. Jeżeli doda się do tego fakt, iż w sobotę w Głogówku tuż przed przerwą prowadzili 2-0, to wydawało się, że kibice będą tylko oczekiwać końca spotkania. Fortuna pokazała jednak wielki charakter, zdołała wybronić się w czterech groźnych sytuacjach i w 56. min zdobyła gola na 3-2. Więcek zdecydował się na uderzenie z niemal zerowego kąta, ale zrobił to perfekcyjnie i piłka przy dalszym słupku wpadła do siatki.

Nie lada wyczynu dokonali piłkarze reprezentanta okręgówki Piomaru Tarnów Opolski Przywory i III-ligowca z Graczy. Kibice zobaczyli bowiem aż 13 bramek, z czego siedem padło w dogrywce. W nadprogramowych 30 minutach rozstrzelali się goście z Graczy. Trzecie prowadzenie w meczu dał im Maryszczak, chyba po akcji meczu. Szybko wymieniona piłka trafiła na 10. metr, a piłkarz Skalnika trafił idealnie pod poprzeczkę. Za chwilę po dośrodkowaniu T. Kowalczyka bramkarza uprzedził Lenkiewicz, a następnie sędzia odgwizdał po raz drugi zagranie ręką w polu karnym. Z jedenastu metrów po raz drugi trafił Z. Bąk. Ten sam piłkarz wykorzystał jeszcze sytuację sam na sam, a Rogan główką zwieńczył rzut rożny.

O niespodziankę postarała się Burza Lipki. W spotkaniu ze Śląskiem Łubniany trwała wymiana ciosów. Spotkanie zaczęło się zgodnie z planem, gdyż w 23. min IV-ligowiec z Łubnian objął prowadzenie. Gawlica odebrał piłkę stoperom i zdobył gola. Tyle, że już trzy minuty później sytuację sam na sam z bramkarzem na remis zamienił Rolka. W kolejnych minutach wyborną szansę zmarnował Karnatowski, a w równie dobrych nie spisali się Gawlica i Stręk. W 58. min Karnatowski dostał dobre dogranie od Rolki w pole karne, minął obrońcę, zwodem oszukał bramkarza i posłał piłkę do pustej siatki.
W trzech ostatnich minutach Wiśniewski i Stręk mieli idealne okazje, aby mecz trwał co najmniej dalej, ale doskonale spisał się między słupkami Wierzba.
Groszmal Odra II Opole - Polonia Głubczyce 0-3 (0-2)
0-1 Kiklaisz - 18., 0-2 Grek - 34., 0-3 Grek 58.
Groszmal: Skorupa - Radyjowski, T. Swędrowski, Chyra, Ł. Swędrowski- Rusin, M. Swędrowski (80. Zwardoń), Sommer, Wilczyński (67. Filecki), Bednarz (62. Pietruszka) - Lorenc (62. Jaroszyński). Trener Tomasz Copik.
Polonia: Woźniak - Lenartowicz, Wiciak, Sobociński, Kiklaisz - Jamuła, Rudziński, Milewski, Kobylnik, Wanat - Grek. Trener Marek Hanzel.
Sędziował Maciej Kosarzecki (Opole); Żółte kartki: Ł. Swędrowski, Sommer; Widzów 60.

Piomar Tarnów Opolski Przywory - Skalnik Gracze 5-8 (3-3, 1-0)
1-0 Reinert - 17., 1-1 Z. Bąk - 50. (karny), 1-2 Gibała - 63., 2-2 Sukiennik - 68. (karny), 2-3 Gibała - 71., 3-3 Doliński - 90., 3-4 Maryszczak - 94., 3-5 Lenkiewicz - 98., 3-6 Z. Bąk - 103., 4-6 Doliński - 107., 4-7 Z. Bąk - 112. (karny), 4-8 Rogan - 116., 5-8 Zalewski - 120.
Piomar: Woźniak - Rozik, Zawalniak, Sobirey, Prusik - P. Matuszek (110. A. Matuszek), Zalewski, Małek (61. Paciorek), Doliński, Stupak (56. Suchodolski) - Reinert. Trener Dariusz Zawalniak.
Skalnik: P. Kowalczyk - Stojko (55. Sukiennik), Rogan, M. Płaza (46. Maryszczak), T. Kowalczyk - Czajkowski (61. Wawrzyniak), Mroziński, Gibała, D. Płaza, Lenkiewicz - Z. Bąk. Trener Grzegorz Kutyła.
Sędziował Mateusz Kacprzak (Nysa). Żółte kartki: P. Matuszek, Zawalniak - Gibała, Czajkowski, Z. Bąk, Wawrzyniak, T. Kowalczyk. Czerwona kartka: Wawrzyniak (115., druga żółta); Widzów 50.

Jedność Rozmierka - Odra Opole 1-2 (0-1)
0-1 Gładkowski - 18., 1-1 Hermasz - 66., 1-2 Brusiło - 90.
Jedność: Wojs (46. Łazarek) - Rudol, Wachtl, Jagła, Kandziora (83. Domerecki) - Piontek, Goczoł, Hałek (60. Mnich), Jasiński, Kokot (24. Skrzypczyk) - Hermasz. Trener Grzegorz Sapa.
Odra: Wichman - Kowalczyk, Udarevic, Gawron (46. Droszczak), Kiełbasa - Napora, Peroński (60. Flejterski), Kocur (73. Deja), Gła-dkowski (60. Brusiło), Cieluch, - Wolny. Trener Andrzej Gancarczyk.
Sędziował Marcin Filarski (Kluczbork); Żółte kartki: Kowalczyk, Deja; Widzów 350.

Burza Lipki - Śląsk Łubniany 2-1 (1-1)
0-1 Gawlica - 24., 1-1 Rolka - 27., 2-1 Karnatowski - 58.
Burza: Wierzba - K. Kowalczyk, Ożóg, Wolański, Gawlik - Karnatowski, Michalak, Żędzianowski (70. Drobny), Przystawski, Wysocki (70. M. Kowalczyk, 77. Waligóra) - Rolka. Trener Wiesław Rutkowski.
Śląsk: Zachara - Gackowski, Świrski, M. Nowak, Skowron - Gawlica, Kamiński, Piejko, Serwuszok - Wiśniewski, Stręk. Trener Dariusz Broll.
Sędziował Radosław Narewski (Opole); Żółte kartki:Świrski, Wiśniewski; Widzów 40.

Fortuna Głogówek - KS Krapkowice 3-2 (2-2)
0-1 Kotysz - 31., 0-2 Dahms - 38., 1-2 Więcek - 40., 2-2 D. Dudek - 44., 3-2 Więcek - 56.
Fortuna: Machoń - Styś, Reiwer, Gocz, Hilscher - Hammoudeh, D. Dudek, Sałek, Maraszek (85. Mickiewicz)- Niemczyk, Więcek. Trener Zbigniew Iwański.
Krapkowice: Bohm - Surma, Przybyła, Kostka, Kowalczyk - Gąsior, Smykała, Wośko, Florczak - Kotysz, Dahms (55. Gajowy). Trener Bartłomiej Borysewicz.
Sędziował Bartosz Prochera (Kędzierzyn-Koźle); Żółte kartki:D. Dudek - Gąsior, Smykała; Widzów 160.

Proślice - Polonia Nysa 6-2 (2-2)
0-1 W. Bajor - 3., 0-2 Głogowski - 12., 1-2 Buła - 24., 2-2 Buła - 36., 3-2 M. Peretiatko - 48., 4-2 M. Peretiatko - 56., 5-2 Buła - 72., 6-2 Buła - 83.
Proślice: Zalejski - Luberda, Ziubroniewicz, Kamiński, Strąg (60. Wrześniewski) - Babiarz, Wróblewski, Buła, M. Peretiatko - Chałubiec (55. P. Peretiatko) - Mehlich. Trenerzy Wiesław Okaj i Janusz Luberda.
Polonia: Stankowski - Pietraszewski, Kowalczyk, Gadzina, Głąb - Tarasek, Pięch, M. Bajor, Kuglarz - Głogowski, W. Bajor. Trener Marek Byrski.
Sędziował Jacek Babiarz (Kluczbork). Widzów 50.

Kup - Silesius Kotórz Mały 3-1 (1-0)
1-0 Moschner - 31., 2-0 Szymków - 79., 3-0 Bojar - 82., 3-1 Wochna - 85. (karny)
Kup: Wnuk - Dobrzyński, Warzyc, Jeleniewski, Okoń - Szymków (83. Koczanowski), Moschner, Krężlewski (51. Bojar), Gaweł (73. Pudełko), Butrym - Wróbel. Trener Grzegorz Świerczek.
Silesius: Koziol - P. Górski, Makara, Watras, Steczek - D. Górski, Wochna, Marcinów, Pukajło - Samsel. Trener Wojciech Mielnik.
Sędziował Marcin Bazan (Opole). Żółte kartki: Gaweł, Wnuk - Wochna; Widzów 60.

Chemik Kędzierzyn-Koźle - Ruch Zdzieszowice 1-3 (1-0, 1-1)
1-0 P. Dyczek - 26., 1-1 Szatkowski - 67. (karny), 1-2 Sotor - 102., 1-3 Szatkowski - 119.
Chemik: Olszewski -Zbroiński, Browarski, Paterok, Woźniak - Kampa (108. Jaremko), Szyndzielorz, Kiel (70. Adamus), Sadyk (71. Kordys), Paweł Dyczek - Czepul (28. Łysek). Trener Łukasz Kabaszyn.
Ruch: Kosut - Pindral (46. Czajkowski), Piotr Dyczek (46. Bachor), M.Dyczek, Nowak - Sotor, Ł. Damrat, Polak, Kiliński (70. Kierdal), Kapłon (46. Rychlewicz) - Szatkowski. Trener Łukasz Rogacewicz.
Sędziował Łukasz Pytlik (Nysa). Żółte kartki: Paweł Dyczek, Paterok, Woźniak. Czerwone kartki: Paweł Dyczek (55., druga żółta) - M.Dyczek (10.); Widzów 200