Piotr Baron: - Język niemiecki zaniedbano w domach

fot. Witold Chojnacki
fot. Witold Chojnacki
Gościem "Heimatu" jest Piotr Baron, prezes Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego.

Używanie na co dzień języka niemieckiego w rodzinach osób należących do mniejszości wciąż jest u nas rzadkością.

Jest to stan o tyle trudny dla mnie do zrozumienia i zaakceptowania, że sam wyniosłem ten język z domu. Niemiecki był bowiem językiem rozmów przy stole, śpiewów na urodzinach i językiem modlitwy.

Pewnie miałem szczęście. Moi rodzice i babcia byli widać odważniejsi i bardziej konsekwentni niż wielu rodziców moich rówieśników. Pamiętam zresztą, jak kiedyś babci zwrócono w pociągu uwagę, że rozmawiamy po niemiecku. Odpowiedziała, że to jest enerdowski. Poskutkowało.

Z pewnością w czasach PRL-u dostęp do nauczania i uczenia się “języka serca" był utrudniony, a dla niektórych pewnie wręcz niemożliwy. Tylko jak długo będziemy się jeszcze tym tłumaczyć? Przecież od 20 lat żyjemy w wolnej Polsce i nikt nam w uczeniu się niemieckiego nie przeszkadza. A tysiące, a może miliony euro i złotówek wydano w tym czasie na podtrzymanie tożsamości.

W wielu miejscach przyniosło to efekt. Pamiętam zachwyt niemieckiego szefa niemieckiego Urzędu Rady Ministrów, który po spotkaniu z uczniami II LO w Opolu porównał ich język do niemieckiego kolegów swojej córki z Kolonii.

Dlaczego tak nie jest wszędzie? Jedni obarczają odpowiedzialnością Niemieckie Towarzystwo Oświatowe, inni TSKN, jeszcze inni przerzucają odpowiedzialność na Polaków. A moim zdaniem sprawa języka została zaniedbana przede wszystkim przez rodziców.

Muszą niepokoić próby bycia trochę Niemcami. Muszą niepokoić postawy rodziców, ktorzy na propozycję, by ich dziecko uczyło się w gimnazjum i szkole średniej niemieckiego zarówno jako języka mniejszości, jak i jako obcego, odpowiadają, że nie warto, bo on już przecież trochę po niemiecku umie.

Ileż kursów języka niemieckiego zaczyna sześćdziesiąt osób, a kończy osiem? Wiem, że to sąd kategoryczny. Ale skoro nie chcemy się uczyć swojej Muttersprache, to może powinniśmy zacząć oddawać niemieckie paszporty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska