PIP kontroluje pracodawców. Co mają na sumieniu?

Sabina Kubiciel
Za zatrudnianie obcokrajowców bez zezwolenia grozi nawet 5 tys. zł kary.
Za zatrudnianie obcokrajowców bez zezwolenia grozi nawet 5 tys. zł kary.
Udostępnij:
Najczęstsze przewinienia to zatrudnienie bez umów i nie zgłaszanie pracownika do ZUS.

Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu podsumował trwającą od początku roku kontrolę legalności zatrudnienia w opolskich firmach. W tym czasie przeprowadzono 600 kontroli w 594 przedsiębiorstwach zatrudniających łącznie 18 401 pracowników.

- W odniesieniu do 202 pracowników skontrolowanych zakładów stwierdzono naruszenie przepisów - mówi Łukasz Śmierciak, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu.

Nieprawidłowości te polegały w szczególności na:

braku potwierdzenia na piśmie rodzaju i warunków zawartej z pracownikiem umowy o pracę - 71 osób, z czego 9 figurowało w rejestrach osób bezrobotnych,
niezgodności rodzaju umowy z charakterem świadczonej pracy (dotyczy umów cywilnoprawnych) - 64 osoby, w tym 17 bezrobotnych,
niezgłoszeniu do ubezpieczenia społecznego osób zatrudnionych lub wykonujących inną pracę zarobkową - 101 osób, w tym 22 zarejestrowanych jako bezrobotne,
niepowiadomienia powiatowego urzędu pracy - przez pracodawcę lub bezrobotnego - o podjęciu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub pozarolniczej działalności przez osoby zarejestrowane jako bezrobotne - 236 przypadków, w tym 17 bezrobotnych pobierających zasiłek.
- Około 17 proc. opolskich pracodawców, jak wynika z kontroli nie płaci w terminie składek na Fundusz Pracy - dodaje Łukasz Śmierciak. - Oznacza to, że w dalszym ciągu wielu pracodawców ma problemy z regulowaniem comiesięcznych składek na ZUS w stosunku do zatrudnionych pracowników.

W trakcie kontroli zbadano w szczególności wykonywanie pracy przez cudzoziemców. Skontrolowano 290 obcokrajowców. Stwierdzono m.in.

brak wymaganego zezwolenia na pracę - 5 osób,
niezgodność okresu wykonywania pracy z okresem ważności zezwolenia na pracę - 5 przypadków,
nieopłacanie comiesięcznych składek na Fundusz Pracy dla cudzoziemców - 12 przypadków.

Kary dla pracodawców

Powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi bez zezwolenia na pracę lub na innym stanowisku albo na innych warunkach niż określone w zezwoleniu, naraża pracodawcę na grzywnę od 3000 do 5000 zł. Dodatkowo pracodawca ponosi koszty wydalenia nielegalnie pracującego cudzoziemca z terytorium Polski.

Zatrudnienie bezrobotnego bez powiadomienia o tym właściwego PUP podlega karze grzywny od 3000 do 5000 zł.

Niezgłoszenie do ZUS pracownika może oznaczać grzywnę do 5000 zł,

Za zawarcie umowy cywilnoprawnej w warunkach, w których powinna być nawiązana umowa o pracę, brak pisemnej umowy o pracę, dopuszczenie pracownika do pracy bez wymaganych badań lekarskich lub szkoleń bhp inspektor pracy może nałożyć na pracodawcę mandat od 1000 do 2000 zł, a sąd grodzki na wniosek inspektora ma prawo orzec grzywnę do 30 000 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 23.09.2008 o 23:46, ferdek napisał:

pip niech dzieciom z przedszkola kupi cukierki i spyta się jak skutecznie kontrolować pracodawców.panowie niema co się wstydzić-sami widzicie jacy z was nieudacznicy a przy okazji sami przyczyniacie się do tego dziadostwa (kombinacji pracodawców)nie wykonując swojej pracy rzetelnie.za co wam płacą?a może byście wprowadzili nagrody za wskazanie takowych nie uczciwych pracodawców.problem by się sam rozwiązał.co za trudne?


A gwalty na wycieczkach to nie praca?I to jeszcze jaka ciezka,bo trzeba gwalcona osobe brac na sile.Kto nie gwalcil nie ma o tym pojecia,ale w PIP-ie o tym doskonale wiedza
G
Gość
Cały ten PIP jest tak samo udany jak bhp-owiec w pewnej głuchołaskiej firmie. Faceci na stanowisku pracy posługują się urządzeniem dźwigowym bez jakiegokolwiek atestu, którego kluczowe elementy skonstruował jakiś zdolniacha po szkole zawodowej, a durny "sztuka" bhp-owiec sprawdza utrzymanie porządku na stanowisku pracy... Mało tego, każdego dnia przynajmniej czwarta część załogi jest nawalona. Jedni po piwie, nieliczni niezdolni do pracy poukrywani w szatni. Temat nie jest w ogóle ruszany ani przez kierownictwo, ani przez wspomnianego bhp-owca. Takich "firm" jest wiele. Rzekłbym większość. A wracając do artykułu... Czemuż to na jego zakończenie w odniesieniu do pracodawców wymienia się możliwe kary, nie zaś konkretne przypadki wymierzenia kar konkretnym pracodawcom? Cały ten PIP gówno jest wart. Dobitnie świadczą o tym realia z którymi większość zatrudnionych spotyka się każdego dnia w pracy.
w
willi
Najpierw to trzeba ten PIP skontrolować. wszyscy wiedzą,że kontrolerzy biorą w łapę.pracodawcy są bezkarni i wiedzą jak takie sprawy załatwiać. jeśli chodzi o umowy na czas określony i ich podmienianie, to proceder znany i ogólnie stosowany. moja znajoma miała już 6 razy taką umowę. boi się o tym powiedzieć, bo nie chce stracic pracy.
f
ferdek
pip niech dzieciom z przedszkola kupi cukierki i spyta się jak skutecznie kontrolować pracodawców.panowie niema co się wstydzić-sami widzicie jacy z was nieudacznicy a przy okazji sami przyczyniacie się do tego dziadostwa (kombinacji pracodawców)nie wykonując swojej pracy rzetelnie.za co wam płacą?a może byście wprowadzili nagrody za wskazanie takowych nie uczciwych pracodawców.problem by się sam rozwiązał.co za trudne?
F
Falcon
Do Okręgowego Inspektoratu Pracy, jeśli chodzi o machlojki z umowami to zapraszam serdecznie do kluczborka Firma Siegienia Aubi produkująca okucia do okien potrafi dać pod rząd nawet 6 umów na czas określony zabierając pracownikowi poprzednie i ten proceder trwa i trwa od dawien dawna nikt nic nie robi a tu w biały dzień jest ciągle łamane prawo, świadków jest mnóstwo ( byłych pracowników) sam sie zgłoszę na świadka miałem 4 takie umowy mam to na zdjęciach zapisane, Zapraszam.
~adam~
Zgadzam sie z moimi poprzednikami .Wystarczy ruszyć tyłeki popatrzeć sklepy czynne od poniedziałku do soboty a nawet niedzieli ta sama ekspedjentka cały czas w pracy ,to Jakim Cudem ? skoro norma jest 8 godzn.Panowie z PIP nie mieli matematyki.
C
Chris
Sztuka dla sztuki. Kontrole z których oprócz statystyki nic nie wynika.
Proponuję przeszkolenie u swoich niemieckich kolegów, parających się tą profesją i wzbudzających wszędzie gdzie się
pojawiają respekt i przerażenie.
~marek~
PIP to przechowalnia leniuchów jaki świat nie widział. Na wycieczkach są za to na zbyt aktywni.W sprawach prawnych to krety nawet elementarnej wiedzy.
c
czytelnik
Cytuję -"Niezgłoszenie do ZUS pracownika może oznaczać grzywnę do 5000 zł". Ciekawe. Czy ktoś już został ukarany taką grzywną? Pracodawcy często kpią sobie z przepisów. Pisanie o karze takiej, a takiej, to zwykła czcza gadka. Polska to raczej państwo bezprawia.
Przejdź na stronę główną Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie