MKTG SR - pasek na kartach artykułów

PIT 2019. Do 1 czerwca można rozliczyć i wprowadzić zmiany w PIT, do 30 czerwca zmiany w 1 proc. dla Organizacji Pożytku Publicznego

Edyta Hanszke
W związku z epidemią w 2020 roku składający zeznania roczne: PIT-36, PIT-36L, PIT-36S, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39 mają więcej czasu. Termin upływa 31 maja, a faktycznie 1 czerwca (31 maja to niedziela) bez żadnych konsekwencji.
W związku z epidemią w 2020 roku składający zeznania roczne: PIT-36, PIT-36L, PIT-36S, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39 mają więcej czasu. Termin upływa 31 maja, a faktycznie 1 czerwca (31 maja to niedziela) bez żadnych konsekwencji. Sławomir Mielnik/Archiwum
PIT 2020 za 2019 rok. Choć rozliczenia przygotowane w ramach usługi Twój e-PIT system zamknął 30 kwietnia, to w tym roku nadal można je modyfikować bez konsekwencji karnych i odsetek. Do kiedy?

W związku z epidemią w 2020 roku składający zeznania roczne: PIT-36, PIT-36L, PIT-36S, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39 mają więcej czasu. Termin upływa 31 maja, a faktycznie 1 czerwca (31 maja to niedziela) bez żadnych konsekwencji.

Mimo iż 30 kwietnia zamknięto system przygotowywanych przez urzędy skarbowe rozliczeń w ramach usługi Twój e-PIT, to nadal można te zeznania skorygować zarówno w zakresie np. uzupełnienia dochodów, odliczenia ulg, czy wpisania lub zmiany organizacji pożytku publicznego. Nie wiążą się z tym żadne konsekwencje karne (za nieterminowe rozliczenie) ani finansowe (naliczone odsetki za zwłokę w opłacie należnego podatku).

Można to zrobić przez usługę Twój e-PIT, e-Deklaracje lub papierowo. Jak podało Ministerstwo Finansów w informacji z 29 kwietnia w usłudze Twój e-PIT złożono już ponad 4,5 mln deklaracji za 2019 rok.

Rozliczenia podatników korzystających z tej usługi (dotyczy druków PIT-37 i PIT-38), którzy do 30 kwietnia nie wprowadzili żadnych zmian, zostały zaakceptowane automatycznie.

Usługa Twój e-PIT po 30 kwietnia

- Gdyby okazało się, że automatycznie zaakceptowane przez administrację skarbową zeznanie trzeba skorygować, to można to zrobić po 30 kwietnia zarówno poprzez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu. Osoby prowadzące działalność gospodarczą samodzielnie wypełniają i przesyłają zeznanie do urzędu skarbowego - czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.

I dalej: "Po 30 kwietnia nadal można skorzystać z usługi i do 1 czerwca, poprzez opcję korekty deklaracji, która została automatycznie zaakceptowana, złożyć swój PIT. Możliwość korekty będzie dostępna po zakończeniu automatycznej akceptacji deklaracji (proces będzie trwał w dniach 1-4 maja)".

Składając korektę można w deklaracji zmienić wszelkie zawarte automatycznie informacje m.in. dane dot. ulg czy OPP, której przekazujemy 1% podatku

Niedopłata i zwrot nadpłaty w usłudze Twój e-PIT

Jeśli z rozliczenia będzie wynikać niedopłata podatku, to urząd skarbowy w terminie do 30 maja powiadomi o konieczności dopłaty podatku. Od momentu otrzymania tej informacji jest 7 dni na zapłatę. Po upływie tego czasu, ale nie wcześniej niż od 1 czerwca, będą naliczane odsetki.

Termin zwrotu nadpłaty podatku wynikającej z rocznych zeznań pozostaje bez zmian. Podatnicy, którzy złożyli zeznanie podatkowe elektronicznie otrzymają zwrot nadpłaty do 45 dni od dnia złożenia zeznania. Natomiast dla rozliczeń składanych papierowo termin ten wynosi 3 miesiące.

Aplikacja e-Deklaracje po 30 kwietnia

Aplikacja e-Deklaracje również umożliwia złożenie zeznania PIT po 30 kwietnia. Są tam formularze dla osób fizycznych oraz dla przedsiębiorców, a także oświadczenie PIT-OP, za pomocą którego można przekazać 1% podatku wybranej OPP. Podatnicy mogą złożyć zeznanie albo korektę. - Jeśli wcześniej złożyłeś PIT albo zeznanie podatkowe zostało automatycznie zaakceptowane w usłudze Twój e-PIT, to kolejna deklaracja jest korektą - czytamy wyjaśnienie na stronie MF.

PIT-OP również do 1 czerwca

Dzięki oświadczeniu PIT-OP podatnik może przekazać 1% swojego podatku wybranej organizacji pożytku publicznego, łącznie ze wskazaniem celu szczegółowego. Może to zrobić poprzez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub papierowo, składając oświadczenie do specjalnych urn zlokalizowanych we wszystkich urzędach skarbowych w Polsce.

Przekazywanie OPP 1 procenta podatku za 2019 rok nawet do 30 czerwca

Jednym z rozwiązań wprowadzonych Tarczą antykryzysową jest wydłużenie terminu na przekazanie OPP 1% podatku.

W tym roku złożenie zeznania lub oświadczenia PIT-OP po 30 kwietnia, nie później jednak niż do 1 czerwca oraz 30 czerwca 2020 w przypadku korekty zeznania, umożliwi przekazanie 1% na rzecz wybranej OPP.

Osoby, które chcą przekazać 1 zaznaczają to w zeznaniu. Jeżeli nie składają zeznania (emeryci/renciści) wówczas mogą skorzystać z oświadczenia PIT-OP. Korzystający z usługi Twój e-PIT mają automatycznie wskazaną OPP z ubiegłorocznego rozliczenia.

Deklaracje papierowe po 30 kwietnia

- Deklaracja złożona przez podatnika w formie papierowej będzie obsłużona przez urząd skarbowy i będzie wywoływała skutek prawny jako ważniejsze rozliczenie podatkowe, niż to zaakceptowane automatycznie w usłudze Twój e-PIT, ponieważ będzie zawierała informacje posiadane przez rozliczającego się - podaje MF.

Istotne jest, że deklaracje PIT-37 i PIT-38 złożone po 30 kwietnia stanowią korekty tych zeznań zaakceptowanych automatycznie w usłudze Twój e-PIT. - Błędnie wskazany cel złożenia deklaracji będzie weryfikowany przez urząd skarbowy i w razie potrzeby wyjaśniany z podatnikiem - zapewnia ministerstwo w informacji.

Tymczasowy profil zaufany

Tymczasowy profil zaufany to rozwiązanie uruchomione przez Ministerstwo Cyfryzacji, ważne 3 miesiące. Różni się od standardowego PZ tym, że można go założyć bez konta w odpowiednim banku. Nie ma też konieczności potwierdzania profilu zaufanego w wyznaczonych punktach.

Mikrorachunek podatkowy

MF przypomina też, że od 1 stycznia 2020 r. PIT (podobnie jak CIT i VAT) podatnicy płacą do urzędu skarbowego wyłącznie na swój indywidualny rachunek podatkowego (mikrorachunek podatkowy). Swój numer mikrorachunku można sprawdzić w generatorze dostępnym na stronie podatki.gov.pl. Wystarczy podać swój numer PESEL lub NIP.

Podatnicy korzystający z usługi Twój e-PIT, którym z zeznania wyjdzie kwota do zapłaty, będą mieli automatycznie dodany właściwy mikrorachunek. Mogą wpłacić podatek online bezpośrednio w usłudze.

Termin składania zeznań przez prowadzących działalność gospodarczą
- Zeznanie złożone przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą może być złożone do 1 czerwca, jako zeznanie, nie korekta, w formie elektronicznej poprzez e-deklaracje lub papierowo - wyjaśnia Agnieszka Jóźwin-Dalecka, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Opolu. - Zeznania osób prowadzących działalność gospodarczą nie są udostępniane w Twój e-PIT, dlatego, jeżeli co podatnicy nie złożyli jeszcze zeznania, składają zeznanie podatkowe do 1 czerwca jako zeznanie, a nie korektę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej osób chętnych do zmiany pracy

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska