PIT 2021 za 2020 rok dla emerytów. Kto zostanie rozliczony z automatu? 270 tysięcy Opolan dostanie list z ZUS-u

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
PITy za 2020 rok ZUS będzie przesyłał świadczeniobiorcom na przełomie stycznia i lutego.
PITy za 2020 rok ZUS będzie przesyłał świadczeniobiorcom na przełomie stycznia i lutego. Archiwum ZUS
Listy, które ZUS będzie wysyłał emerytom i rencistom na przełomie stycznia i lutego dotyczą rozliczenia podatku za 2020 rok. Uwaga! Nie wszyscy adresaci zostaną rozliczeni przez ZUS z automatu.

Wiadomość otrzyma każdy, kto w 2020 roku choć raz pobrał świadczenie z opolskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ciekawostką jest, że część korespondencji trafi zagranicę.

Na przełomie stycznia i lutego ZUS będzie wysyłał deklaracje PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 - wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy opolskiego ZUS. - Korespondencja z formularzami PIT za 2020 r., trafi nie tylko do świadczeniobiorców z województwa opolskiego, ale też do emerytów i rencistów obsługiwanych przez opolski ZUS, a mieszkających za granicą, głównie w Niemczech.

Podobnie, jak w poprzednich latach ZUS z automatu rozliczy podatek emerytów i rencistów, którzy oprócz świadczeń z ZUS nie mieli w ubiegłym roku innych dochodów.

- Dostarczymy deklarację podatkową z urzędu, więc nie trzeba składać w tej sprawie żadnych wniosków. Jednocześnie przekażemy formularz PIT każdego klienta do odpowiedniego urzędu skarbowego - kontynuuje opolski rzecznik.

Do kogo ZUS wyśle PIT za 2020 rok:

  • emerytów
  • rencistów
  • osób pobierających zasiłki chorobowe, macierzyńskie, opiekuńcze
  • osób pobierających nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

- Jeśli przesyłka z PIT za 2020 rok nie pojawi się w skrzynkach pocztowych do końca lutego lub po jej otrzymaniu ktoś z odbiorców będzie miał obiekcje co do zawartości formularza, powinien to zgłosić w placówce zakładu, która wypłacała w minionym roku konkretne świadczenie - zaznacza Sebastian Szczurek.

W 2021 roku ZUS nie rozliczy świadczeniobiorców z nadpłatą podatku.

- Takie osoby otrzymają PIT 11A, a zwrot z tytułu nadpłaty podatku bezpośrednio z urzędu skarbowego. Zwrot nadpłaty nastąpi w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego - wyjaśnia Sebastian Szczurek.

I kontynuuje: - Jeśli świadczeniobiorca nie otrzymywał innych dochodów i nie korzysta z odliczeń, nie musi składać zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-36. Świadczeniobiorcy, którzy chcą skorzystać z odliczeń od dochodu lub od podatku, mogą to zrobić w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36, które powinni złożyć do urzędu skarbowego do 30 kwietnia 2021 r.

Co i komu wyśle ZUS

  • PIT-40A otrzymają emeryci i renciści, którzy pobierali świadczenie z ZUS oraz osób, które korzystały ze świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty socjalnej.
  • PIT-11A to informacja o dochodach dotycząca osób, które pobierały inne niż wymienione powyżej świadczenia z ZUS (zasiłki chorobowe, macierzyńskie) oraz tych, które w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS. Deklarację otrzymają m.in. osoby, które złożyły w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania dochodów z małżonkiem albo złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej.
  • PIT-11 otrzymają osoby, które pobrały w ubiegłym roku świadczenie należne po osobie zmarłej lub alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób alimentowanych na podstawie wyroku sądu lub ugody, w kwocie przekazanej nadwyżki powyżej 700 zł miesięcznie, jeśli zasądzona (ustalona) kwota alimentów przewyższa 700 zł (PIT-11 nie otrzymają dzieci, które nie ukończyły 25 lat oraz dzieci niezależnie od wieku, które otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną, ponieważ alimenty wypłacone na rzecz takich dzieci są wolne od podatku dochodowego).

Jak emeryci lub renciści mogą przekazać 1 procent w rozliczeniu za 2020 rok?

Emeryci lub renciści, którzy chcą przekazać 1 proc. podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) mają taką możliwość. Jeśli jest to ta sama organizacja co w ubiegłym roku, nie muszą nic robić. Urząd skarbowy zrobi to za nich za pośrednictwem usługi Twój e-PIT.

Rzecznik opolskiego ZUS wyjaśnia, że jeżeli jednak zmienili plany i chcą przeznaczyć 1 proc. podatku na rzecz innej organizacji niż wcześniej, to powinni wypełnić druk PIT-OP i przekazać do swojego urzędu skarbowego.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska