PIT za 2013 rok ze zmianami. Jakimi? [ważne pytania i odpowiedzi]

agad
Na pytania Czytelników odpowiadały: Grażyna Kother (po prawej) oraz Katarzyna Bukowska-Knieć z Izby Skarbowej w Bydgoszczy.
Na pytania Czytelników odpowiadały: Grażyna Kother (po prawej) oraz Katarzyna Bukowska-Knieć z Izby Skarbowej w Bydgoszczy. Andrzej Muszyński
Udostępnij:
Jeśli ktoś chce rozliczyć się z fiskusem, musi liczyć się ze zmianami.

Fiskus sięgnie głębiej do naszych kieszeni. Inaczej rozliczamy ulgę internetową za 2013 rok, co w praktyce oznacza, że większość z nas nie ma już do niej prawa. Żeby zaś dużo zyskać na uldze prorodzinnej, trzeba mieć co najmniej dwoje dzieci. Jak rozliczyć ulgi internetową, na dziecko i rehabilitacyjną - o to najczęściej pytali Czytelniczy podczas redakcyjnego dyżuru. Zmiany w zeznaniach rocznych za zeszły rok budzą sporo wątpliwości.

Ulga prorodzinna: po nowemu

- Rozliczam się wspólnie z małżonkiem. 31 marca 2013 roku urodziło nam się pierwsze dziecko. Przysługuje nam ulga prorodzinna w całości?
- Jeśli łączne dochody rodziców (czyli przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania i pomniejszony o zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne) nie przekraczają 112 tysięcy złotych rocznie, przysługuje odliczenie w kwocie 92,67 zł miesięcznie, co wynosi 1.112,04 zł rocznie.

Jednak w tym przypadku dziecko urodziło się w marcu, więc można liczyć na zwrot tylko za dziesięć miesięcy, czyli 10 razy po 92,67 zł, co daje 926,70 zł. Tę ulgę rozliczamy na PIT- O i dołączamy go do odpowiedniego zeznania rocznego PIT-36 lub PIT-37.

Jeśli ktoś ma więcej niż jedno dziecko, limit dochodów w wysokości 112 tys. zł może być przekroczony, a ulga i odliczenie i tak przysługuje.

- Mam troje dzieci, jedno ma już 18 lat, ale nadal się uczy. Dostanę ulgę na całą trójkę?
- Tak, z tytułu ulgi prorodzinnej na pierwsze i drugie dziecko przysługuje pani odliczenie: odpowiednio za każdy miesiąc w kwocie po 92,67 zł, rocznie 1.112,04 zł. Na trzecie dziecko 139,01 zł za każdy miesiąc, czyli 1668,12 zł rocznie. Łącznie może pani więc odliczyć 3.892,20 zł.

- Mam jedno dziecko, ale posiadamy z mężem rozdzielność majątkową. Na jakich zasadach możemy skorzystać z ulgi prorodzinnej na nasze dziecko?
- Wysokość odliczenia w przypadku jednego dziecka to 92,67 zł miesięcznie (rocznie 1.112,04 zł).

Ulga przysługuje pod warunkiem, że roczne dochody pani i małżonka nie przekroczyły łącznie 112 tys. zł, bez względu na rozdzielność majątkową. Z ulgi mogą korzystać osoby, które wychowują: dzieci małoletnie; bez względu na wiek, jeśli otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną; dzieci do ukończenia 25 roku uczące się.

- Na jakim druku powinnam zaktualizować numer konta bankowego, na które urząd skarbowy ma mi zwrócić podatek?
- Takie dane przekazuje się do urzędu skarbowego na formularzu: "Zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem ZAP-3".

Ulga internetowa  ze zmianami:

- W 2012 roku po raz pierwszy odliczałem ulgę internetową. Czy po zmianach mogę otrzymać zwrot także za 2013 rok? Ile?
- W tym przypadku można jeszcze tylko raz skorzystać z ulgi. Wysokość odliczenia nie zmieniła się. Odliczamy od dochodu wyłącznie poniesione wydatki związane z użytkowaniem internetu, przy czym maksymalny limit to 760 zł.

Ulga nie przysługuje z tytułu wydatków poniesionych na instalacje, rozbudowę, modernizację oraz serwis i obsługę techniczną sieci. Rozliczamy ją w zeznaniu PIT-36, PIT-37 lub PIT-28, do którego dołączamy druk PIT-O.

- Mam internet od 2009 roku i od tego czasu korzystam z ulgi. Czy jeszcze ją dostanę?
- Nie, w tym przypadku nie ma takiej możliwości.

- W 2011 roku mieliśmy internet, był na męża, i korzystaliśmy z ulgi. Od czerwca 2013 roku umowa jest na mnie. Należy mi się zwrot?
- Skoro umowa w 2013 roku zawarta była na panią po raz pierwszy, można skorzystać z ulgi. Dwukrotnie: w tym i przyszłym roku.

Ulga rehabilitacyjna: po staremu:

- Mąż chorował na nowotwór złośliwy, zmarł w styczniu tego roku. Miał pierwszą grupę inwalidzką. W 2013 roku jeździliśmy na chemię do Bydgoszczy, 140 kilometrów w obie strony. Ile mogę odliczyć za paliwo z tytułu ulgi rehabilitacyjnej?
- W tym przypadku przysługuje pani odliczenie wydatków poniesionych na używanie samochodu osobowego stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej na potrzeby związane z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.

Można więc odliczyć wydatki na dojazdy do kwoty 2280 zł. Należy posiadać dokumenty potwierdzające, że mąż uczestniczył w zabiegach.

Ulgę rozliczamy na PIT-O i dołączamy go do odpowiedniego zeznania rocznego PIT-36 czy PIT-37.

- Mam 85 lat i jestem schorowany. Biorę różne leki. Czy mam szansę na ulgę rehabilitacyjną?
- Nie. Podstawą do skorzystania z odliczeń jest posiadanie orzeczenia o jednym z trzech stopni niepełnosprawności. Sam wiek nie upoważnia do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej.

- Mam drugą grupę inwalidzką i jestem na lekach. Ile trzeba na nie wydawać, by dostać ulgę rehabilitacyjną?

- Jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że należy stosować określone leki stale lub czasowo, odliczeniu podlegają wydatki w wysokości stanowiącej różnice między wydatkami poniesionymi w danym miesiącu a kwotą 100 zł. I tak na przykład: jeśli w miesięcy styczniu wydano na leki 220 zł to odliczeniu od dochodu podlega kwota 120 zł, jeżeli w miesiącu lutym wydano na leki 300 zł to odliczeniu od dochodu podlega kwota 200 zł. Jeżeli w miesiącu grudniu wydano na leki 280 zł to odliczeniu od dochodu podlega kwota 180 zł. Razem za rok podatkowy przysługuje odliczenie od dochodu w wysokości 500 zł.

- Jestem osobą niepełnosprawną z drugą inwalidzką na narząd wzroku. Korzystałem z pomocy przewodnika. Czy w związku z tym mogę odliczyć sobie 2280 zł od dochodu?
Tak, pod warunkiem, że poniósł pan wydatki na jego opłacenie. Trzeba pamiętać, że na żądanie urzędu jest pan zobowiązany wskazać z imienia i nazwiska osobę lub osoby, które pełniły funkcję przewodnika (ów).

Najlepiej spisać z kimś takim umowę. To, co zapłaci pan przewodnikowi, musi on doliczyć do swojego dochodu za 2013 rok i wykazać w zeznaniu rocznym.

- Mam drugą grupę inwalidzką na narząd ruchu, jeździłem w ubiegłym roku autem na zabiegi.mogę teraz odliczyć sobie te dojazdy?
- Może pan odliczyć je od dochodu do 2.280 zł. Pod warunkiem, że naprawdę dojeżdżał pan na niezbędne zabiegi rehabilitacyjno-lecznicze.

Uwaga! Nie mieszczą się tu wizyty do lekarza i konsultacje.

Poza tym auto musi być pana własnością lub współwłasnością. Teoretycznie nie trzeba mieć żadnych dokumentów potwierdzających wydatki na dojazdy.
Jednak, na żądanie urzędu skarbowego, trzeba pokazać dowody potwierdzające zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów rehabilitacyjnych, np. zaświadczenie lekarskie.

Z** małżonkiem **czy osobno?
- Mam niepracującą żonę. Czy możemy rozliczyć się wspólnie? Zyskamy na tym?
- Tak. Również w sytuacji, gdy jeden z małżonków nie osiągnął w roku żadnych dochodów, można skorzystać z preferencyjnej formy opodatkowania. Pozwoli na uzyskanie dodatkowej kwoty zmniejszającej podatek o 556,02 zł. By skorzystać z tej formy rozliczenia, niezbędne jest między innymi, by małżeństwo i wspólność majątkowa trwały cały rok.

- Jeśli wzięliśmy ślub pół roku temu, mogę wspólnie z mężem rozliczyć PIT za 2013 rok?
- Nie, małżeństwo musi trwać cały rok podatkowy.

- Czy osoba bezrobotna przez cały 2013 rok, bez prawa do zasiłku, musi składać jakikolwiek PIT do Urzędu Skarbowego?
- W przypadku podatnika, który w 2013 roku nie uzyskiwał żadnych przychodów (między innymi ze stosunku pracy czy zasiłków pieniężnych) oraz w roku podatkowym nie prowadził działalności gospodarczej, nie ma obowiązku składania zeznania rocznego.

BEZPŁATNA POMOC: Tutaj można zapytać o zmiany w  PIT-ach:  Infolinia Krajowej Informacji Podatkowej -  z telefonu stacjonarnego: 801 055 055, z komórkowego: 22 330 03 30, zagraniczne połączenie: +48 22 330 03 30; od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-18.00.

 

 

Pandemia sprzyja robotyzacji

Wideo

Materiał oryginalny: PIT za 2013 rok ze zmianami. Jakimi? [ważne pytania i odpowiedzi] - Gazeta Pomorska

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
darek1
Witam 
Mamy doczynienia z jedna z "mądrzejszych "ustaw  , mianowicie , jesli toś podpisuje rozdzielność majatkowa to na pewno nie po to aby spowiadac sie małżonkowi z wysokości dochodów ..... Ustawodawca prawdopodobnie kompletnie tego nie przewidział ......
M
Majka234
Rozliczenie PITu to wcale nie jest taka prosta sprawa. Ważne jest by dokładnie wiedzieć ile wynosi ulga na dziecko czy też kto może odliczyć sobie internet. W przypadku tej pierwszej ulgi warto zajrzeć na ulganadziecko.waw.pl/ Tam dokładnie piszą ile ona wynosi i gdzie się ją wpisuje w zeznaniu.
A
Adaś
Najlepiej rozliczyć się przez program z doktorpit.pl. Są tam wbudowane podpowiedzi krok po kroku.
A
Angeld27
witam,moja córka w tym roku konczyla szkole w kwietniu i od tego miesiaca pracowala na umowe zlecenie,nastepnie dostala umowe na 4 miesiace .Czy moge rozliczyc pierwsze 4 miesiace roku gdy uczyla sie i utrzymywalam ja.?
A
Adrian_gd
Z pewnością na te i wiele innych pytań uzyska pani odpowiedź ale to nie jest "to" miejsce by takie pytanie pozostawiać. Być może MIŚ POMOCNIK pani pomoże ale specjalistki czekały na telefony i bardzo się nudziły bo nikt nie zadzwomnił a pytania były, tylko gdzie. No włąsnie w komentarzach czy tam gdzie nikt się ich nie spodziewał.
Dodaj ogłoszenie