PKN Orlen stawia na paliwa odnawialne. Biometanownie przyszłością transportu

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
PKN Orlen stawia na paliwa odnawialne. Powstanie pierwsza biometanownia
PKN Orlen stawia na paliwa odnawialne. Powstanie pierwsza biometanownia Bartłomiej Ciepielewski
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas czwartkowej konferencji w Głąbowie ujawnił szczegóły budowy pierwszej w Polsce biometanowni. Zdolności produkcyjne instalacji budowanej w województwie warmińsko-mazurskim szacowane są na około 7 mln m3 biometanu rocznie. Wartość inwestycji wynosi ponad 180 milionów złotych.

Potencjał produkcyjny biometanu w Polsce szacowany jest na nawet 8 mld m3. Obecnie Polskie firmy wykorzystują jedynie część tych możliwości, o czym świadczy niewielka liczba funkcjonujących biogazowni. Wkrótce może się to zmienić za sprawą inwestycji Grupy Orlen.

Orlen buduje pierwszą biometanownię

W czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział kolejne inwestycje koncernu w ekologiczne rozwiązania. Najważniejszym projektem jest budowa pierwszej w Polsce biometanowni, powstającej w Głąbowie.

- Nie tylko musimy inwestować w dużych miastach i dużych krajach, ale też patrzeć na inwestycje w Polsce lokalnej i nie możemy realizować inwestycji, tylko i wyłącznie dla siebie. Te inwestycje muszą napędzać inne gałęzie gospodarki. Jedną z nich jest budowa biometanowni, które zmniejszą ilość zakupowanego gazu. My musimy wykorzystać potencjał biogazu, by zagwarantować bezpieczeństwo – przekazał Daniel Obajtek.

- W Głąbowie powstaje pierwsza w Polsce biometanownia. To jest realna inwestycja, która będzie produkować biometanol, zawierający 98 proc. metanolu, przez to będzie mógł być skraplany, by produkować ekologiczne biopaliwo. Biopaliwo, które będzie transportowane do naszych stacji. To ekologiczne paliwo, zeroemisyjne będzie służyło naszej gospodarce i będzie ją zabezpieczać - zaznaczył.

Biometanownia będzie współpracować z rolnikami

Prezes PKN Orlen podkreślił, że biometanownia będzie opierała się na współpracy z rolnikami i zakładami spożywczymi. Potencjał produkcyjny obiektu szacowany jest na 7 mln metrów sześciennych.

- Rolnictwo nie tylko ma doskonale funkcjonować i utrzymywać się z produktu. Ono musi również utrzymywać się z innych gałęzi i między innymi w Głąbowie nawiązana została współpraca z gospodarstwami rolnymi, które dostarczą wsad zgodny z dyrektywą unijną. To jest wsad roślinny, to są kiszonki, to jest obornik - dodał Daniel Obajtek.

Nowoczesna biometanownia budowana w Głąbowie zapewni około 5,5 tys. ton BIOLNG rocznie. Projekt zostanie zrealizowany w całości do 2024 roku. Wkrótce w biometanownie mają też zostać przekształcone biogazowownie w Konopnicy, Buczku oraz Wojnach-Wawrzyńcach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: PKN Orlen stawia na paliwa odnawialne. Biometanownie przyszłością transportu - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska