PKN Orlen uruchomił Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku. "Otwieramy nowy rozdział we współpracy polskiej nauki i biznesu"

Redakcja
- Doskonale rozumiemy, że wzmacnianie naszego biznesu nie będzie możliwe bez budowy potencjału w badaniach i rozwoju- komentuje prezes PKN Orlen.
- Doskonale rozumiemy, że wzmacnianie naszego biznesu nie będzie możliwe bez budowy potencjału w badaniach i rozwoju- komentuje prezes PKN Orlen. materiały prasowe PKN Orlen
PKN Orlen uruchomił Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku. Inwestycja została zrealizowana w ramach Programu Rozwoju Petrochemii. Wartość projektu szacowana jest na 184 mln zł. - Ukończone w ekspresowym tempie Centrum Badawczo-Rozwojowe PKN Orlen daje unikalną możliwość testowania nowych, innowacyjnych technologii- skomentował Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

- Centrum Badawczo-Rozwojowe będzie motorem rozwoju i innowacyjności dla całej Grupy Orlen, również spółek, które przejmujemy. Doskonale rozumiemy, że wzmacnianie naszego biznesu nie będzie możliwe bez budowy potencjału w badaniach i rozwoju. Dlatego, zgodnie ze strategią ORLEN2030, na inwestycje w tym obszarze w ciągu 10 lat wydamy 10 procent całej puli inwestycyjnej, czyli co najmniej 3 mld zł- mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN. - Obejmą one nową mobilność, wodór, recykling, badania i rozwój oraz cyfryzację. Traktujemy te środki jako inwestycję w przyszłość. W pełni zamierzamy przy tym wykorzystać potencjał Centrum Badawczo-Rozwojowego, które wybudowaliśmy w niecałe 2 lata- dodaje.

Obecnie trwają rozruchy technologiczne powstałej infrastruktury badawczej. Pierwsze instalacje pilotowe zostały już zabudowane. To instalacja do produkcji mieszanek asfaltowych, instalacje blendingu benzyn, olejów napędowych, paliwa lotniczego i środków smarowych, które pozwolą uzyskiwać optymalne receptury, a także instalacja produkcji zaawansowanych biokomponentów.

Jednak najważniejszą częścią kompleksu jest zaplecze badawczo-testowe, w którego skład wchodzi Hala Odwzorowań i Pilotaży o powierzchni blisko 2 tys. m2. Gdzie możliwa będzie budowa instalacji badawczych i pilotowych o wysokości dochodzącej nawet do 15 metrów.

Dzięki temu, nowe rozwiązania wprost z fazy naukowych doświadczeń będą mogły wkroczyć w etap testowania w okolicznościach bliskich realnym warunkom produkcji. Jeszcze w tym roku w Hali stanie instalacja pilotowa Hydrokrakingu. W przyszłym roku będą to instalacje pilotowe: Hydroodsiarczania Olejów Napędowych, Reformingu i Pirolizy oraz Destylacji.

To nie wszystko, Centrum Badawczo-Rozwojowe będzie także funkcjonować jako nowoczesna platforma współpracy pomiędzy PKN ORLEN a start-upami, wynalazcami, instytutami czy uczelniami. Dodatkowo ma dawać szansę młodym naukowcom i inżynierom, którzy zyskają bazę do rozwoju swoich projektów.

Sieć współpracy PKN ORLEN już teraz obejmuje wszystkie uczelnie techniczne w Polsce, działające w obszarze zainteresowań koncernu, m.in. Politechnikę Warszawską z jej filią w Płocku, Politechnikę Gdańską, Uniwersytet Warszawski, Instytuty Badawcze oraz instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz. Istotnym celem inwestycji jest również promocja nauki.

- Doskonale rozumiemy, że wzmacnianie naszego biznesu nie będzie możliwe bez budowy potencjału w badaniach i rozwoju- komentuje prezes PKN Orlen.

PKN Orlen uruchomił Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku. "Ot...

Jak podają przedstawiciele koncernu, Centrum B+R jest miejscem przyjaznym środowisku, wykorzystującym najnowocześniejsze rozwiązania proekologiczne. Zainstalowane na nim panele fotowoltaiczne i turbina wiatrowa produkują zieloną energię. Na miejscu można także skorzystać ze stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: PKN Orlen uruchomił Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku. "Otwieramy nowy rozdział we współpracy polskiej nauki i biznesu" - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska