Plac zabaw w centrum Olesna ma patronkę. Czesława Sulnicka była ikoną pomagania dzieciom i niepełnosprawnym

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Nadanie placowi zabaw w Oleśnie imienia Czesławy Sulnickiej.
Nadanie placowi zabaw w Oleśnie imienia Czesławy Sulnickiej. UM Olesno/ Oleska Biblioteka Publiczna
To był pierwszy w Oleśnie plac zabaw dla dzieci, w tym także dla dzieci niepełnosprawnych. Czesława Sulnicka pieniędzy na urządzenie szukała nawet w Holandii. Kiedy udało się urządzić ten plac zabaw, nazywała go swoim dzieckiem.

Czesława Sulnicka była ikoną działalności społecznej w Oleśnie. Nawet gdy skończyła już 80 lat, ciągle była aktywna. Organizowała wigilie dla osób samotnych i ubogich, jak również spotkanie wielkanocne dla samotnych i ubogich. Namówiła radnych oleskich do zrzutki na ten cel, żeby nie brać pieniędzy z budżetu. Sama organizowała dla emerytów i niepełnosprawnych wycieczki do teatru, operetki itd. Zawsze zbierała pełne autokary na wycieczki, ponieważ robiła to non-profit, dzięki czemu koszty były bardzo niskie.

Znana była ze swojej energiczności i nieustępliwości. Sama zabiegała o sponsorów, osobiście zapraszała rodziny osób niepełnosprawnych do udziału w imprezach stowarzyszenia. Jeśli któreś z dzieci niepełnosprawnych np. nie mogło być obecne na imprezie mikołajkowej, sama zanosiła mu do domu paczkę.

W czasie swojej kariery zawodowej zakładała w Oleśnie: przedszkole, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną oraz Towarzystwo Pomocy Ludziom i Stowarzyszenie Integracyjne „Bądźmy razem".

Przez kilkadziesiąt lat pomagała dzieciom niepełnosprawnym. Zmarła w 2023 roku, miała 86 lat.

Czesława Sulnicka pochowana został w Otmuchowie, ale w Oleśnie o niej nie zapomniano.

Czesława Sulnicka wśród wielu swoich inicjatyw była także założycielką integracyjnego ogródka jordanowskiego dla dzieci zdrowych i niepełnosprawnych. To dzisiejszy plac zabaw w centrum miasta, przy Oleskiej Bibliotece Publicznej i naprzeciwko urzędu miejskiego. Od teraz plac zabaw w centrum Olesna nosi imię Czesławy Sulnickiej.

- Czesława Sulnicka była wielkim wsparciem również dla mojej rodziny, pomagając mojej niepełnosprawnej siostrze - powiedział na uroczystości nadania imienia placowi zabaw burmistrz Olesna Piotr Gręda.

Od teraz to plac zabaw im. Czesławy Sulnickiej w Oleśnie

W uroczystości nadania placowi zabaw imienia Czesławy Sulnickiej i odsłonięcia pamiątkowej tablicy udział wzięli także m.in. członkowie Stowarzyszenia Integracyjnego „Bądźmy razem" wraz z pomysłodawczynią nadania imienia placowi Haliną Kaczmarek. Była też rodzina Czesławy Sulnickiej - siostrzeniec Grzegorz Piechota z córkami, a także dzieci z Zespołu Przedszkoli nr 1 w Oleśnie (do zespołu należą przedszkole nr 4 w Oleśnie, przedszkole w Borkach Małych oraz przedszkole w Łowoszowie).

- Dla Czesławy Sulnickiej niemożliwe nie istniało. Była osobą niezwykle skromną i niepozorną, jednak niezwykle silną w dążeniu do celu - wspomina Małgorzata Szczurek, prezes Stowarzyszenia Integracyjnego „Bądźmy razem" Małgorzata Szczurek. - Dowodem tego było właśnie powstanie pierwszego w Oleśnie placu zabaw dla dzieci, w tym także dla dzieci niepełnosprawnych. Miejsce to nazywała swoim dzieckiem, a funduszy na jego powstanie szukała nawet w Holandii.

Czesława Sulnicka za swoją działalność społeczną została nagrodzona w 2001 r. Różą Olesna.

Oglądaj kolejne zdjęcia, żeby zobaczyć sylwetki znanych oleśnian -->

Znani mieszkańcy Olesna i powiatu oleskiego, którzy zrobili ...

Plac zabaw im. Czesławy Sulnickiej zlokalizowany jest przy ul. Aleksandra.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska