Plac zabaw w parku 800-lecia Opola i Słoneczny Ogród na os. im. Armii Krajowej. Kiedy powstaną?

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Na placu zabaw w parku 800-lecia Opola mają być m.in. linarium, fabryka piasku i tyrolka
Na placu zabaw w parku 800-lecia Opola mają być m.in. linarium, fabryka piasku i tyrolka Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Dziewięć firm zgłosiło się do przetargu na wykonanie placu zabaw z "fabryką piasku" w parku 800-lecia Opola na Wyspie Bolko. Do konkursu na wykonanie Słonecznego Ogrodu w parku na os. im. Armii Krajowej zgłosiły cztery firmy. W obu przypadkach najtańsze oferty nie przekraczają szacunków ratusza.

Plac zabaw w parku 800-lecia Opola zaplanowano po obu stronach jednej z alejek przy ul. Bolkowskiej. Większa część to atrakcje dla dzieci, m.in. po dwa rodzaje huśtawek i karuzel, a także trampoliny i bujaki. Projekt przewiduje też duże linarium oraz konstrukcję, na którą złoży się kilka zjeżdżalni i różnorodnych połączeń pomiędzy nimi.

Fabryka piasku na placu zabaw w parku 800-lecia

Nie braknie atrakcji dla dzieci lubiących się bawić w piasku. Będzie duża piaskownica w kształcie statku oraz nowość - "fabryka piasku". To ostatnie zestaw urządzeń, takich jak taśmociąg, podajniki czy wiaderka w prowadnicach. Do tego dochodzą dwie specjalne koparki.

Po drugiej stronie alejki, w mniejszej części placu zabaw, ma być kolejne linarium oraz strefa eksperymentów. Obok ma stanąć tyrolka. Na miejscu pojawią się ogrodzenia oraz ławki i stojaki rowerowe.

Do przetargu na to zadanie zgłosiło się dziewięć firm. Najtańszą ofertę przedstawiła firma Apis z Jarosławia - ponad 1,5 mln zł. Kolejna jest oferta spółki Novum ze Szczytna - ponad 1,7 mln zł. Propozycję wycenioną na ponad 1,8 mln zł złożyła firma Best-Obepel z Opola. Z założeniach finansowych ratusza - urzędnicy oszacowali koszt realizacji tego placu zabaw na blisko 2 mln zł - mieści się jeszcze propozycja firmy Active Line z Lublina - 1,9 mln zł. Pięć pozostałych propozycji przekracza kwotę kosztorysową.

Wszyscy oferenci dają pięć lat gwarancji na wykonane prace. Jednocześnie każdy zapowiada, że jest w stanie wykonać zadanie w ciągu trzech miesięcy od podpisania umowy. To oznacza, że jest szansa, iż plac zabaw w parku 800-lecia Opola będzie gotowy przed końcem wakacji.

Cztery firmy chcą wykonać Słoneczny Ogród

Cztery podmioty zgłosiły się natomiast do wykonania Słonecznego Ogrodu w parku na os. im. Armii Krajowej. Ten powstać ma w okolicy boiska wielofunkcyjnego Szkoły Podstawowej nr 5 oraz budynków, w których mieści się pizzeria oraz posterunek Straży Miejskiej.

Najniższą ofertę przedstawił Zakład Komunalny. Opiewa ona na ponad 150 tys. zł i jest jedyną, która mieści się w ratuszowych szacunkach. Miasto zaplanowało na ten cel 170 tys. zł.

Zakład Komunalny daje trzy lata gwarancji na swoje prace. To również kryterium brane pod uwagę przy ocenie ofert. Z kolei firma, której propozycja finansowa nieco przekracza próg ratusza - Ulbud z Opola, ponad 185 tys. zł - daje pięć lat gwarancji.

Ulbud deklaruje też, że prace wykona do połowy lipca. Tymczasem oferta ZK zakłada realizację zadania w ciągu trzech miesięcy od podpisania umowy. To daje możliwość zakończenia w drugiej połowie sierpnia.

Wartość pozostałych ofert to 260 i 340 tys. zł.

Co będzie w Słonecznym Ogrodzie na osiedlu im. AK

W ogrodzie pojawią się trejaże, które z czasem obrośnie pnąca się zieleń. Zaplanowano tam nasadzenia szeregu krzewów oraz bylin, za sprawą których ogród ma zmieniać barwy wraz z porami roku. Nasadzone mają też być drzewa owocowe. Wśród nowych roślin stanie pięć hoteli dla owadów.

Na terenie Słonecznego Ogrodu pojawia się też tradycyjne ławki oraz cztery specjalne, obrotowe ławy o szerokości blisko dwóch metrów. Będą stoły do gry w szachy i chińczyka. Po Cień dawać mają dwie trójkątne membrany rozpięte pomiędzy słupami.

Słoneczny Ogród to inicjatywa Piotra Mielca, przewodniczącego klubu radnych prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego. Ale gdy tworzył tę koncepcję, był radnym SLD. Inicjatywa powstała w 2016 roku i w głosowaniu w Budżecie Obywatelskim 2017 poparło ją ponad tysiąc osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska