Płaca minimalna w 2023 roku wzrośnie. Zobacz, jak wzrastało minimalne wynagrodzenie oraz stawka godzinowa na przestrzeni ostatnich lat

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Zobacz kolejne plansze. Przesuwaj plansze w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne plansze. Przesuwaj plansze w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Maciej Jeziorak
Wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. We wtorek, 13 września 2022 roku Rada Ministrów oficjalnie zatwierdziła rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz najniższej stawki godzinowej w 2023 roku. Minimalna pensja Polaków w przyszłym roku wzrośnie finalnie o 590 złotych, a zmiany będą wprowadzane w dwóch etapach. Zobacz, ile wyniesie najniższa krajowa w 2023 roku i jak wzrastała na przestrzeni kilku ostatnich lat.

W 2023 roku Polaków czeka wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz najniższej stawki godzinowej. Planowane na przyszły rok zmiany będą wprowadzane w dwóch etapach. W związku z tym, częściowo zaczną obowiązywać już od stycznia, a w lipcu minimalne wynagrodzenie oraz stawka godzinowa mają być jeszcze wyższe. We worek, 13 września 2022 roku Rada Ministrów oficjalnie zatwierdziła rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2023 roku.

Minimalna pensja Polaków w 2023 wzrośnie finalnie o 590 złotych

Jak podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, w przyszłym roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie w dwóch etapach. Pierwsze zmiany będą obowiązywać już od 1 stycznia i w związku z tym, najniższa krajowa wyniesie 3490 złotych brutto. Sytuacja zmieni się ponownie w lipcu, bowiem wówczas dojdzie do kolejnego wzrostu najniższej pensji, której wartość ustalono na 3600 złotych brutto. Zgodnie z nowymi stawkami, w styczniu 2023 roku minimalne wynagrodzenie w Polsce wzrośnie o 15,9 procenta w stosunku do obecnie obowiązującej kwoty, czyli dokładnie o 480 złotych. Od lipca natomiast, ten wzrost będzie już na poziomie 19,6 procenta, a zatem najniższa krajowa w 2023 roku wzrośnie finalnie o 590 złotych.

W 2023 roku wyższa będzie też minimalna stawka godzinowa

W związku z przyjętym w czwartek, 13 września 2022 roku rozporządzeniem w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej, zmieni się wobec tego także najniższa stawka za godzinę, jaka obowiązuje w przypadku zatrudnienia w oparciu o umowę zlecenie. Zgodnie z ustaleniami, od stycznia nowego roku kwota ta będzie wynosić 22,80 złotych brutto, natomiast od lipca znowu wzrośnie i osoby zatrudnione na umowę zlecenie otrzymają co najmniej 23,50 złotych brutto za godzinę pracy. Najniższa stawka godzinowa od stycznia 2023 roku będzie więc wyższa o 15,7 procenta w stosunku do obecnie obowiązującej kwoty, a zatem o 3,10 złotego. Z kolei od lipca, osiągnie ona wartość wyższą o 19,3 procenta, a więc o 3,80 złotego.

W załączonej galerii prezentujemy dane, dotyczące zatwierdzonego w czwartek, 13 września 2022 roku rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2023 roku. Dla porównania, zestawiliśmy je z obecnie obowiązującymi kwotami, a także tymi z lat 2019 – 2021. Zobacz, jak wzrastała płaca minimalna oraz najniższa stawka godzinowa na przestrzeni kilku ostatnich lat.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska