Płacisz za rozliczenie niemieckiego podatku? Wymagaj!

Edyta Hanszke [email protected]
Pomagamy rozliczyć niemiecki podatek. (fot. sxc)
Pomagamy rozliczyć niemiecki podatek. (fot. sxc)
Po ostatnim artykule na temat rozliczania podatków w Niemczech, rozdzwoniły się telefony. Dziś odpowiadamy na pytania Opolan.
  • Gdzie doradca podatkowy powinien przybić pieczątkę?

Na czwartej stronie głównego formularza deklaracji podatkowej za rok 2009 w prawym dolnym rogu znajduje się rubryka, w której jest następujące zdanie w języku niemieckim: Bei der Anfertigung dieser Steuererklärung hat mitgewirkt (Przy sporządzaniu niniejszej deklaracji podatkowej brał udział).

Zobacz: Najważniejsze zmiany podatkowe, które dotyczą osób pracujących w Niemczech

W tej rubryce musi znaleźć się adnotacja, jaki podmiot sporządzał dla nas deklarację. Osoba lub firma, która usługowo robiła dla nas zeznanie podatkowe, przybija tam swoją pieczątkę.

Niemiecki ustawodawca przewidział dokładnie takie rozwiązanie, aby podmiot sporządzający dla nas deklarację brał odpowiedzialność za doradzanie nam w zakresie rozliczenia podatkowego. Wprawdzie my podatnicy odpowiadamy za przekazanie naszemu doradcy poprawnych danych do rozliczenia (KG-20.12.2005-13U26/05), ale to doradca odpowiada za to, co nam doradza i co wpisuje w naszym imieniu do deklaracji.

Płacąc za usługę wymagajmy zatem, aby nasz doradca przybił swoją pieczątkę na deklaracji, którą dla nas robił. Wtedy mamy pewność, że doradca ponosi pełną odpowiedzialność za wykonaną usługę.

  • Jakie obowiązki ma doradca podatkowy?

Zgodnie z § 33 niemieckiej ustawy o doradztwie podatkowym jest nim m.in. doradzanie w sprawach podatkowych, pomoc w wypełnianiu zobowiązań podatkowych oraz reprezentowanie przed instytucjami podatkowymi. Aby doradca mógł prowadzić działalność, to zgodnie z § 42 Abs. 1 BOStB musi opłacić obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w takiej wysokości, aby pokrywało one ewentualne szkody majątkowe klientów.

Zobacz: Poradnik dla pracujących w Niemczech

Jeżeli zatem my podatnicy w wyniku błędu doradcy poniesiemy szkodę majątkową, to wtedy ubezpieczalnia doradcy ma pokryć nam stratę. Dla nas jest to bardzo istotne, bo to nie my mamy ponosić koszty finansowe błędów tego, kto usługowo nam doradzał i wypełniał deklarację.

Także płacąc za usługę wymagajmy, aby wykonawca usługi ponosił odpowiedzialność majątkową za popełnione przez siebie błędy. Wtedy możemy być pewni, że w razie naszej szkody majątkowej ubezpieczyciel doradcy wypłaci nam pieniądze.

  • Gdzie szukać pomocy, jeśli nas oszukano?

Jeżeli ktoś na rozliczeniu podatku nas oszukał, wykorzystał lub wykonał usługę źle, to pamiętajmy, że są instytucje czuwające nad jakością świadczonych usług w zakresie niemieckich podatków.

Nad usługami podatkowymi istnieje tzw. nadzór zawodowy i sprawuje go zgodnie z § 73 StBerG Izba Doradców Podatkowych (Steuerberaterkammer). Takich izb jest na terenie Niemiec 21. Nadzorowi zawodowemu podlegają nie tylko niemieckie, ale także i polskie firmy rozliczające niemiecki podatek. Polskie firmy zajmujące się niemieckimi podatkami, które nie mają przedstawicielstwa w Niemczech, podlegają pod Izbę Doradców Podatkowych Brandenburg z siedzibą w Poczdamie (§ 3a StBerG).

Izba brandenburska prowadzi rejestr polskich doradców i kontroluje ich działania w zakresie niemieckich podatków. Polska firma przed podjęciem działalności musi złożyć wniosek do Izby Doradców Podatkowych na specjalnie do tego przeznaczonym formularzu, aby uzyskać pozwolenie na prowadzenie działalności związanej z niemieckimi podatkami (zarządzenie Izby Brandenburg z dnia 21.07.2008).

Zobacz: Zawieramy umowę z agencją pośrednictwa pracy

Zezwolenie jest wydawane jest na okres jednego roku i obejmuje jedynie przejściowe oraz okazyjne świadczenie pomocy w sprawach podatkowych. Polska firma musi co roku składać pisemne sprawozdanie z prowadzonej działalności.

  • O co pytać doradcę?

Niezależnie od tego, czy dokumenty do rozliczenia niemieckiego podatku składamy w Polsce lub w Niemczech, to zadawajmy szczegółowe pytania. W szczególności jeśli nie znamy wystarczająco języka lub przepisów, to poniższy zestaw pytań pozwoli nam bezpiecznie rozliczyć się z podatku:

- czyja pieczątka znajdzie się na mojej deklaracji podatkowej ?

- kto z imienia i nazwiska ponosi odpowiedzialność za wypełnienie deklaracji ?

- do której Izby Doradców Podatkowych jest zgłoszona osoba lub firma widniejąca na pieczątce?

Jeżeli zdecydowaliśmy się powierzyć sporządzenie naszego zeznania podatkowego fachowcowi, to dla własnego bezpieczeństwa wymagajmy od niego wypełnienia obowiązków.

A gdyby ktoś zagarnął nasz zwrot podatku, przetrzymywał go na swoim koncie, nie zachował terminu, źle nam doradził lub w innym sposób wyrządził nam szkodę, to wtedy możemy zwrócić się o pomoc do Izby Doradców Podatkowych na specjalnym niemiecko-polskim formularzu.

Poradnik powstał we współpracy z portalem internetowym www.finanzamt.pl stworzonym dla Polaków pracujących w Niemczech

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska