Plan rozwoju uczelni. Politechnika Opolska zmieni się nie do poznania?

Anna Grudzka
Anna Grudzka
- Chcemy, żeby nasi studenci mogli zdobywać podwójne dyplomy np. politechniki opolskiej i pekińskiej czy uniwersytetu Illinois - mówi rektor.
- Chcemy, żeby nasi studenci mogli zdobywać podwójne dyplomy np. politechniki opolskiej i pekińskiej czy uniwersytetu Illinois - mówi rektor.
- Zbudujemy nowe obiekty dydaktyczne, będzie u nas można zdobyć dyplom dwóch politechnik jednocześnie. Chcemy też wysyłać więcej studentów za granicę, nie tylko w Europie, ale do Chin i USA - mówi prof. Jerzy Skubis, rektor PO.

Uczelnia chce zrealizować siedem dużych projektów. Mają one dotyczyć inwestycji, podnoszenia jakości kształcenia i wymiany międzynarodowej.

Plany uczelni rektor przedstawił podczas spotkania konwentu Politechniki Opolskiej. - Chcemy wybudować nową bazę dla Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki. W nowej siedzibie uczyć będą się także studenci z Wydziału Zarządzania i Inżynierii Produkcji przy ul. Luboszyckiej - mówi rektor.

Swoją główną siedzibę politechnika z czasem ma przenieść do II kampusu przy ul. Prószkowskiej. W jego centrum powstanie więc nowoczesny obiekt, w którym mieścić się będzie ogromna, multimedialna aula, cyfrowa biblioteka i Dział Współpracy Międzynarodowej.

Uczelnia chce również dalej rozwijać Instytut Konfucjusza. Chodzi o powołanie polsko-chińskich studiów podyplomowych. Studenci mogliby na nich nie tylko uczyć się języka, ale także poznawać kulturę Kraju Środka oraz różnice między naszymi narodami. Studia miałyby ruszyć w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Uczelnia planuje także budowę ogrodów chińskich wokół instytutu.

- Plany te przedstawiłem podczas mojej wizyty w Pekinie. Chińczycy je poparli i obiecali pomóc w ich realizacji - mówi rektor.

Kolejnym punktem w strategii rozwoju politechniki jest podnoszenie jakości kształcenia.

Pod lupą

Pod lupą

Delegacja Politechniki Opolskiej właśnie wróciła z wizyty na stanowym uniwersytecie w Illinois.

- Dopracowaliśmy szczegóły naszej wymiany. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to pierwsi amerykańscy studenci przyjadą do szkołę letnią w trakcie najbliższych wakacji. Studenci z PO do Stanów powinni wyjechać już w przyszłym semestrze - mówi prof. Jan Szczegielniak, dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii. - Negocjujemy też przyjęcie do pracy na naszym wydziale pani profesor z USA, która zajmuje się rehabilitacją i sportem osób niepełnosprawnych.

- Chcemy, żeby nasi studenci mogli zdobywać podwójne dyplomy np. politechniki opolskiej i pekińskiej czy uniwersytetu Illinois - mówi rektor. - Planujemy też podwoić ilość wysyłanych na wymiany zagraniczne studentów. W tym roku przyjedzie do nas setka studentów z zagranicy, tyle samo wysłaliśmy w świat. W przyszłości chcielibyśmy, aby ta liczba wzrosła do 200 - dodaje.

Politechnika Opolska ma zamiar również starać się w ministerstwie o przyznanie kolejnych uprawnień doktorskich.

- Na trzecim stopniu studiów chcielibyśmy kształcić studentów z kierunków: inżynieria produkcji, inżynieria chemiczna i procesowa, nauki o kulturze fizycznej, fizjoterapia i mechanika - mówi rektor.
Konwent PO to grupa dziewięciu osób, która ma doradzać rektorowi.

W skład konwentu wchodzą m.in.: Józef Sebesta, marszałek województwa, Ryszard Wilczyński, wojewoda opolski, Ryszard Zembaczyński, prezydent Opola, Andrzej Balcerek, prezes Cementowni Górażdże, Marek Piskozub, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Medycznego.

- Nasze plany są śmiałe, ale to program nie na rok, a co najmniej na trzy lata - kończy prof. Skubis.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska