reklama

Płatność kartą za granicą. Jaka prowizja za przewalutowanie transakcji kartami MasterCard i Visa wydanymi przez polskie banki

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Zaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (10 zdjęć)
Polacy coraz częściej wybierają bezgotówkowe metody płatności. Kartą płacimy też chętnie podczas urlopu. XChanger przygotował raport, w którym przedstawione zostały koszty związane z płatnościami kartą za granicą. Dane pochodzą z tabeli prowizji i opłat 18 banków: PKO BP, Bank Pocztowy, BGŻ BNP Paribas, BOŚ Bank, Santander, Citi Handlowy, Credit Agricole, ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank, Nest Bank, Eurobank, Raiffeisen Polbank, mBank, Deutsche Bank, Millenium Bank, Alior Bank, Plus Bank, Pekao.

Dokonywanie płatności kartą stało się tak powszechne, że na ogół nie zastanawiamy się w jaki sposób nasze środki pieniężne są pobierane z rachunku bankowego. W przypadku płatności kartą na terenie naszego kraju cały proces jest nam znany i nie musimy martwić się o żadne opłaty dodatkowe.

Problematyczne stają się płatności tymi samymi kartami poza granicami kraju, kiedy do kosztów towarzyszących płatności dochodzi przewalutowanie.

Jak przebiega proces przewalutowania?

Dokonując płatności w obcej walucie kwota transakcji zostaje na początku przeliczona na walutę rozliczeniową naszej karty, czyli na złotówki w przypadku kart Visa oraz na euro lub dolary amerykańskie w przypadku karty MasterCard.

Przeliczenie następuje po kursie organizacji płatniczej z dnia rozliczenia transakcji, który jest opublikowany na stronie internetowej Visa lub Mastercard.

Czytaj także

Niejednokrotnie są one korzystniejsze niż kursy po których przelicza bank.

Płatność kartą złotówkową za granicą

Przy płatnościach kartą Visa, kwota transakcji jest od razu przewalutowywana na złotówki po kursie operatora (Visa). Tak przeliczona suma ulega zablokowaniu na rachunku do momentu zaksięgowania transakcji przez bank, który najczęściej pobiera od niej dodatkowo prowizję za przewalutowanie.

Na koniec przewalutowana kwota wraz z prowizją odprowadzana jest z naszego rachunku.

W przypadku kart obsługiwanych przez organizację płatniczą MasterCard spotkamy się najczęściej z podwójnym przewalutowaniem.

Polega ono na przeliczeniu kwoty transakcji najpierw na walutę rozliczeniową karty według kursu MasterCard. Następnie, tak obliczoną kwotę przelicza się na złotówki, tym razem według kursu stosowanego przez nasz bank. Wyrażona w złotówkach suma zostaje zablokowana na rachunku do momentu zaksięgowania transakcji przez bank. Niektóre z banków od tej kwoty podbierają prowizję za przewalutowanie. Zdarza się to jednak rzadziej niż w przypadku kart Visa. Tak powstała suma zostaje finalnie pobrana z naszego rachunku.

Opłaty za płatności kartą złotówkową wynoszą od 0% do nawet 5,9 % kwoty wykonywanej transakcji za granicą.

JAKIE SĄ OPŁATY ZA PŁATNOŚĆ KARTĄ DEBETOWĄ? Sprawdź na kolejnej stronie

Karty DEBETOWE - opłaty za płatności za granicą

W tabeli znajdują się opłaty za przewalutowanie, które różnią się w zależności od banku, rodzaju konta, do którego są przypisane czy operatora kart płatniczych. Opłaty za płatności kartą złotówkową wynoszą od 0% do nawet 5,9 % kwoty wykonywanej transakcji za granicą.

Bank / OrganizacjaVisaMasterCard
Plusbank5%0%
BOŚ Bank-2,5%
BGŻ BNP Paribas-0,2%, min. 30 zł
Pekao0%0%
Bank Pocztowy0%0%
ING Bank3%0%
PKO BP3,5%3,5%
Santander2,8%2,8%
Credit Agricole3%3%
Deutsche Bank3%0%
Nest Bank3%-
Millenium Bank2%2%
mBank5,9%2 lub 3% (zależy od waluty)
Citi Handlowy0%0%
Raiffeisen Polbank5%0%
Alior Bank2%0%
Eurobank3%nie posiada

Kartę Visa oferuje łącznie 15 spośród wszystkich badanych banków. Prowizje za przewalutowanie w analizowanych bankach wahają się od 0% do 5,9% , przy czym z największą stawką prowizji spotkamy się w mBanku. 3 badane banki nie pobierają prowizji. Wśród nich znajdują się Bank Pocztowy, Citi Handlowy oraz Bank Pekao. Wykres po prawej pokazuje ile banków miało dany procent prowizji.

Karty debetowe MasterCard również oferuje 15 spośród wszystkich biorących udział w badaniu polskich banków. Ze względu na występujące w kartach MasterCard podwójne przewalutowanie wiele banków nie pobiera prowizji. Wśród nich można wymienić 8 badanych banków: Bank Pocztowy, Deutsche Bank, Plus Bank, Raiffeisen Polbank, Alior Bank, Eurobank, Citi Handlowy oraz Bank Peako. Najwyższą prowizję wśród badanych jednostek pobierają Credit Agricole (3%) oraz PKO BP (3,5%).

JAKIE SĄ OPŁATY ZA PŁATNOŚĆ KARTĄ KREDYTOWĄ? Sprawdź na kolejnej stronie

Karty KREDYTOWE - opłaty za płatności za granicą

Poniższa tabela przedstawia analizę uwzględniającą 18 badanych polskich banków, które posiadają w swojej ofercie karty kredytowe Visa i Mastercard. W tabeli znajdują się opłaty za przewalutowanie, które różnią się w zależności od banku, rodzaju konta, do którego są przypisane czy operatora kart płatniczych. Opłaty za płatności kartą złotówkową wynoszą od 0% do nawet 5,9 % kwoty wykonywanej transakcji za granicą.

Bank / OrganizacjaVisaMasterCard
Plusbank0%0%
BOŚ Bank4%4%
BGŻ BNP Paribas3%2%
Pekao0%0%
Bank Pocztowy0%0%
ING Bank0%0%
PKO BP3,5%3,5%
Santander2,8%2,8%
Credit Agricole3%3%
Deutsche Bank3%0%
Nest Bank3%-
Millenium Bank2%2%
mBank5,9%2 lub 3% (zależy od waluty)
Citi Handlowy5,8%5,8%
Raiffeisen Polbank5%0%
Alior Bank2%0%
Eurobank3%nie posiada
Santander1,26% dla euro, 2,52% dla pozostałych walutynie posiada

Kartę kredytową MasterCard oferuje 15 badanych banków. Analogicznie do kart debetowych, również w przypadku kart kredytowych obsługiwanych przez MasterCard niemal połowa badanych banków nie pobiera prowizji za przewalutowanie. Wśród nich wyróżniamy: Bank Pocztowy, ING Bank Śląski , Raiffeisen Polbank, Deutsche Bank, Alior Bank, Plus Bank czy Bank Pekao. Najwyższą prowizję, wynoszącą 5,8%, pobiera Citi Handlowy.

Każdy z 18 analizowanych banków posiadał w swojej ofercie kartę kredytową obsługiwaną przez Visa. Eurobank oraz Santander bank nie wydają kart Mastercard. Prowizji za przewalutowanie nie pobierają Bank Pocztowy, ING Bank Śląski, Plus Bank oraz Bank Pekao. Najwyższa opłata występuje w mBanku i wynosi 5,9%.

Płatność kartą walutową

Alternatywą dla karty złotówkowej są karty walutowe połączone z kontami walutowymi. Najczęściej występują w jednej z popularnych walut - w euro, dolarze amerykańskim, funcie, franku szwajcarskim. Korzystając z takiej karty w kraju, w którym obowiązuje taka sama waluta, co jej jednostka rozliczeniowa unikamy dodatkowych opłat za przewalutowanie. Operacja odbywa się bowiem na takich samych zasadach, co płatność kartą złotówkową w Polsce - rachunek będzie obciążany dokładnie taką samą kwotą jak kwota transakcji. Należy jednak pamiętać, że płacąc w każdej innej walucie niż waluta karty
walutowej pojawi się przewalutowanie, tak jak w przypadku używania kart złotówkowych.

Karty walutowe stanowią wygodne narzędzie, za pomocą którego możemy kontrolować wydawane kwoty unikając niekorzystnych i niekiedy zaskakujących kursów walutowych. Posiadając karty walutowe nie jesteśmy uzależnieni od gotówki, która w skrajnych przypadkach może zostać skradziona.

Ciekawym rozwiązaniem, na które warto zwrócić szczególną uwagę (szczególnie gdy dużo podróżujemy!) są karty wielowalutowe, które dają możliwość płacenia w kilku różnych walutach za pośrednictwem tej samej karty. To rozwiązanie polega na powiązaniu karty płatniczej z kilkoma kontami walutowymi. Wykonując płatność, system samodzielnie rozpoznaje walutę transakcji i rozlicza ją według najkorzystniejszej możliwości. Taką kartę ma w swojej ofercie coraz więcej polskich banków, wśród nich znajdziemy m.in. Pekao, PKO BP czy ING Bank Śląski.
Polacy coraz chętniej korzystają z możliwości dokonywania zakupów w zagranicznych sklepach. Do tej pory dominowały dwa kanały płatności, tzn. płatność za pośrednictwem karty kredytowej oraz za pośrednictwem PayPala. Koszty tych transakcji maleją. Operatorzy kart zauważyli, że przepisywanie danych z karty to nie jest najbardziej fintechowe rozwiązanie i dzisiaj liczy się przede wszystkim wygoda dokonywania zakupów. W tym zakresie pojawiło się wiele ułatwień, ale wciąż koszty wymiany waluty lub prowizje za wykonanie transakcji za granicą można uznać za stosunkowo wysokie. Coraz większa liczba naszych rodaków wyjeżdża też za granicę.

Powoli kończą się czasy "nerek wypchanych euro" i coraz większa liczba Polaków szuka rozwiązań bezgotówkowych, które umożliwią im swobodne dokonywanie płatności za granicą bez obawy o wysokie prowizje i koszty przewalutowania transakcji.

Z badania firmy Visiona wynika, że 29% Polaków przed wyjazdem odwiedza kantor. Zakupów kartą kredytową dokonuje 23,1% podróżnych, kartą debetową posługuje się 9% badanych. Gotówkę z bankomatu w innym państwie wypłaca blisko 30% Polaków. Lokalną walutą kupioną na miejscu posługuje się 2,5% pytanych.

W przypadku wypłaty zwykłą kartą debetową w bankomacie koszt prowizji i różnice kursowe mogą mocno zdziwić.
Fintechy znalazły na to rozwiązanie, m.in. wspomniana Visiona, która realizuje dla ING projekt karty wielowalutowej bez konieczności wydawania specjalnie dedykowanej dodatkowej karty walutowej do konta.

Innym dobrym, ale już zagranicznym przykładem będzie aplikacja firmy Revolut, która umożliwia swobodną wymianę praktycznie dowolnej waluty w czasie rzeczywistym, dodatkowo dając użytkownikowi możliwość dokonywania płatności kartą za granicą. Aplikacja automatycznie wykrywa walutę transakcji. Revolut wydaje kartę z logiem Mastercarda. Zasilenie konta odbywa się w ciągu kilku sekund.

Użytkownik ma cały czas do niego dostęp z pozycji smartfonu. Saldo aktualizowane jest na bieżąco. Kartą oczywiście można zapłacić za zakupy w sieci. Nazwa firmy jest skrótem od słowa Revolution - i tak jest w istocie. Revolut nie jest na rynku sam i podobnych rozwiązań dostępnych dla polskich klientów jest coraz więcej. Bardzo interesujące rozwiązania, które w mojej opinii będą miały duży wpływ na rynek wymiany walut w sieci, są porównywarki ofert kantorów internetowych. Wbrew
pozorom, nawet dzisiaj istnieją spore różnice w ofertach kursowych. Możliwość łatwego porównania najkorzystniejszej oferty to czysta i praktyczna emanacja idei gospodarki opartej na wiedzy - sektor Fintech jest jej fundamentalną częścią.

Jak bezpiecznie płacić na wakacjach i jak korzystać z dodatkowych możliwości, jakie dają karty płatnicze

  • Kradzież karty za granicą. Miej ważne numery pod ręką - przygotuj sobie listę ważnych numerów kontaktowych, w tym numer (+48) 828 828 828 oraz adres zastrzegam.pl, dzięki którym można skontaktować się ze swoim bankiem w razie zgubienia lub kradzieży karty.
  • Nigdy nie zostawiaj swojej karty bez kontroli – płacąc kartą w restauracji czy kawiarni, poproś kelnera, by podszedł do stolika z terminalem lub podejdź z nim do kasy.
  • Używając karty za granicą, płać w lokalnej walucie, aby uzyskać najkorzystniejszy kurs. Najlepiej korzystać z kart walutowych i wielowalutowych wydanych przez instytucje finansowe oferujące atrakcyjne kursy walutowe.
  • Po powrocie do domu sprawdź swoje konto – pamiętaj, aby przejrzeć historię swojego konta i jak najszybciej zgłosić podejrzane transakcje do banku.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 17

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-04-15T08:22:26 02:00, ela:

dziewczyny , konto osobiste w banku BGŻ BNP paribas oferuje darmowe prowadzenie, kartę i włąsnie wypłaty za granicą z bankomatów, wieć super na start. Dodatkowo daja do wyboru kartę debetową wielowalutową,więc płatności kartą za granicą też nie będą straszne

Aleksandra@ sprawdzę przewalutowanie w Pradze :D

BNP Paribas najgorszy złodziejski bank

Właśnie wracam z Kety i sprawdziłam ile pobrali za zakupy.

10% od zakupów oprócz tego że kurs policzyli najdroższy z możliwych to jeszcze 10% dodatkowo

Rezygnuję z tego banku bo co innego jest napisane na stronach internetowych a rzeczywistość jest inna

j
jopka

@Gosia zgadzam sie, dyszka to dobra cena.

@Gosia czasami nie ma możliwości wzięcia samochodu za gotówke. :

G
Gosia

@Aleksandra no jednak taniej by mi wyszło za kartę niż za samochód haha :D

@dzoana 10 zł to w sumie nie pieniądz prawie, więc optymalnie ;)

d
dzoana

@Gosia koszt karty to 10 zł - fajna cena :)

@Aleksandra taka karta czesto sie przydaje w wypozyczalni. nie chca oddac samochodu za gotowke... latwiej im zorbic zwrot na karte przy oddaniu kaucji.

A
Aleksandra

@Gosia hahaha ciekawe czy Twój partner na to pójdzie :p rozumiem jakbyś auto wypożyczyła na weekend, ale kartę ;p

@ela ale aby posiadać tą kartę to muszę mieć jakieś specjalne konto założone. Oj to super ! oby pogoda dopisała

G
Gosia

@ela haha sprawdzaj i koniecznie nam powiedz! :D

@ela a za taką kartę się płaci?

e
ela

dziewczyny , konto osobiste w banku BGŻ BNP paribas oferuje darmowe prowadzenie, kartę i włąsnie wypłaty za granicą z bankomatów, wieć super na start. Dodatkowo daja do wyboru kartę debetową wielowalutową,więc płatności kartą za granicą też nie będą straszne

Aleksandra@ sprawdzę przewalutowanie w Pradze :D

G
Gosia

@Aleksandra koniecznie muszę o tym poczytać :D

@Aleksandra może też założę i pwiem swojemu partnerowi, że niestety musimy jechać za granicę na weekend przetestować nową kartę, haha :D

A
Aleksandra

@ela a jakie są koszta takiego konta no i gdzie się wybierasz na wekeend ? :)

@Gosia dla mnie to też jest nowość, ale może coś wartego uwagi

B
Balbina

@ela Nie miałam pojęcia o takim koncie, daj znać koniecznie jak się sprawdza. No i powiedz, jakie opłaty?

@gosia spoko, dla mnie to też nowość, ale może warto się temu przyjrzeć.. :D

G
Gosia

@ela to jakaś nowość? nie słyszałam o tym... @ela a jak z wypłatami za granicą?

e
ela

konto otwarte na ciebie i karta otwarta na świat w BGŻ , założyłam, testuje w prszyły weekend :D

P
Prot

Jest Revolut. Nie związany z żadnym bankiem :-)

d
dw

Zdecydowanie taniej niz w kantorze stacjonarnym - tylko trzeba wiedziec gdzie. Dodatkowo bezplatna karta walutowa i jazda - oszczednosci przy dlugich wyjazdach i ta wygoda.
Chyba lepszego produktu niz aktualnie kantor aliora nie ma - a gdzie? goo . gl/kw3ohb

J
J23

ale do tego trzeba dodać jeszcze różnicę między kursem waluty w banku i tanim kantorze.
W praktyce dochodzi jeszcze kolejne 2%. Niestety na większe wydatki typu wynajem apartamentu czy karnety narciarskie lub większe planowane zakupy opłaca się mieć gotówkę.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3