Płatności zbliżeniowe kartą bez PIN do 100 złotych. Visa ma zgodę Narodowego Banku Polskiego na podniesienie limitu dla transakcji zbliżeniowych bez podawania kodu PIN do wysokości 100 złotych. Wcześniej taką zgodę dostał już Mastercard. Kiedy zmieniona zostanie kwota transakcji zbliżeniowych z 50 do 100 złotych?

Według danych operatorów płatności Polacy coraz częściej płacą kartą zbliżeniowo za zakupy na większe kwoty, przekraczające wartość aktualnego limitu transakcji bez PIN.

Z danych MasterCard wynika, żę większość, bo 66% transakcji kartowych na kwoty powyżej 50 zł jest realizowana w technologii zbliżeniowej, z kodem PIN wpisywanym na terminalu.

Podniesienie limitu ma zwiększyć szybkość i wygodę znacznej części tych transakcji (na kwoty do 100 zł), przy wykorzystaniu technologii, którą już dziś konsumenci wybierają najchętniej.

Płatność kartą zbliżeniowo. Zmiana limitu z 50 do 100 złotych

Aktualnie obowiązujący limit płatności zbliżeniowych bez PIN, w wysokości 50 zł, został ustalony w 2007 roku. Od tamtej pory zmieniły się realia gospodarcze, co wpłynęło na zwiększenie wartości codziennych zakupów.

Trzeba też pamiętać o inflacji, która sprawiła, że w ciągu dekady realna wartość nabywcza pieniądza spadła o ponad 20 procent. To oznacza, że zestaw produktów, który 10 lat temu był wart 100 złotych, dziś kosztuje ponad 120 zł.

Visa Polska poinformowała, że ma już zgodę NBP na podniesienie limitu płatności zbliżeniowych z 50 do 100 złotych.

Wcześniej taką samą zgodę uzyskał MasterCard, który informował, że podniesienie limitu nastąpi najwcześniej w II kwartale 2019 roku.

Limity płatności zbliżeniowych w Europie

W porównaniu z innymi krajami europejskimi, aktualny limit transakcji bez PIN obowiązujący w Polsce należy do najniższych.

  • Wielka Brytania - 30 funtów (około 145 złotych)
  • Francja - 30 euro (około 130 złotych)
  • Irlandia - 30 euro (około 130 złotych)
  • Litwa - 25 euro (około 105 złotych)
  • Rumunia - 100 lejów (około 90 złotych)
  • Słowacja - 20 euro (około 85 złotych).

ZOBACZ TAKŻE: Płatność kartą za granicą. Jaka prowizja za przewalutowanie transakcji kartami MasterCard i Visa wydanymi przez polskie banki

Płatności zbliżeniowe rozwijają się w Polsce bardzo szybko, co stawia nasz kraj w gronie liderów tej technologii

.

Zgodnie z danymi NBP, na koniec września 2018 roku 82,8 procent wszystkich kart płatniczych w Polsce miało funkcję zbliżeniową. To 33,5 mln sztuk kart. Ta liczba wzrosła w ciągu kwartału o 580 tysięcy sztuk.

Średnia wartość pojedynczej transakcji zbliżeniowej wyniosła 52 zł (kwartał wcześniej - 51 złotych).

Podniesienie limitu płatności bez PIN do 100 złotych sprawi, że technologia zbliżeniowa stanie się jeszcze wygodniejsza i powszechniejsza, przyspieszając tę ewolucję w kierunku cyfrowości. Sądzimy, że polski rynek jest wystarczająco dojrzały i gotowy na tę zmianę – zaznacza Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe.

Płatności zbliżeniowe kartą. Za co lubię je Polacy?

  • Polacy polubili płatności zbliżeniowe za ich szybkość i wygodę.
  • Postrzegają je też jako sposób na skrócenie kolejek do sklepowych kas.
  • Konsumenci przekonali się o wysokim poziomie bezpieczeństwa technologii zbliżeniowej.

ZOBACZ 60 sekund biznesu o płatnościach zbliżeniowych