Plebiscyt nto. 'Biały krzyż' hitem 50-lecia KFPP

Archiwum
Krzysztof Klenczon skomponował "Biały krzyż” i jako lider "Czerwonych Gitar (do 1970) śpiewał piosenkę na opolskim festiwalu.
Krzysztof Klenczon skomponował "Biały krzyż” i jako lider "Czerwonych Gitar (do 1970) śpiewał piosenkę na opolskim festiwalu. Archiwum
Czytelnicy nto wybrali. Największym przebojem w historii festiwalu okazała się piosenka "Czerwonych Gitar" z 1969 roku.

Już od wielu tygodni piosenka "Biały krzyż" była faworytką naszego plebiscytu. W sumie zdobyła 1871 głosów, o prawie 500 wyprzedzając drugi w kolejności utwór - "Powiedz" zespołu Ich Troje.

Trwająca od kwietnia zabawa zakończyła się we wtorek o północy. Czytelnicy i internauci oddali łącznie 6927 głosów na 102 utwory, przeboje, wylansowane w kolejnych dekadach opolskiego festiwalu.

"Biały krzyż" napisali Janusz Kondratowicz (słowa) i Krzysztof Klenczon (muzyka). Pomysł narodził się w Zakopanem zimą 1968 roku. Pewnego popołudnia Kondratowicz z Klenczonem wybrali się na spacer. Byli już spory kawałek od miasta, kiedy zobaczyli zaniedbany brzozowy krzyż. Nie było żadnego grobu, tylko ten samotny krzyż.

- Mój ojciec walczył w AK, był ranny i zaraz po wojnie zmarł. Właściwie, to ja go wcale nie miałem - powiedział Krzysztof Klenczon. - Chciałbym mu poświęcić jakąś mądrą piosenkę. I chciałbym przekazać, że to, o co oni walczyli, nie poszło na marne, że zostało coś w nas, jakaś siła, żeby być prawdziwymi Polakami.

Wkrótce piosenka była gotowa. Kondratowicz chciał jej dać tytuł zgodny z pierwszym wersem: "gdy zapłonął świat", bo obawiał się, że cenzura nie zgodzi się na "krzyż". Ale Klenczon zaprotestował: - Czy myśmy tam pod Reglami zobaczyli jak zapłonął świat, czy biały krzyż? Nie ma mowy, musi być "Biały krzyż".

Dla uniknięcia ewentualnych kłopotów z cenzurą wymyślono fortel. Na końcu wokalista miał zanucić fragment partyzanckiej piosenki "Rozszumiały się wierzby płaczące". I faktycznie to zapewniło przychylność władzy do tego stopnia, że zdecydowano piosenkę pokazać na festiwalu opolskim. Zaakceptowano nie tylko "krzyż", ale bezwiednie także utwór dedykowany żołnierzowi, niechętnie wtedy postrzeganej AK. Piosenka w wykonaniu "Czerwonych Gitar" zdobyła na VII KFPP w 1969 nagrodę ministra kultury i sztuki.

Zaraz po zakończeniu głosowania system rozlosował 50 nagród - płyt wydanych i przekazanych przez Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu oraz przypinek festiwalowych
Opole '80 przekazanych przez Towarzystwo Przyjaciół Opola. Zdobywcy nagród zostaną powiadomieni telefonicznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska