PLO nr IX w Opolu z imieniem generała Władysława Andersa na sztandarze

Redakcja
Po kilku latach szkolna społeczność doczekała się uroczystości nadania sztandaru Publicznemu Liceum Ogólnokształcącemu nr IX w Opolu. Wcześniej, ze względów epidemicznych, dwukrotnie przekładano termin wydarzenia.

Generał Władysław Anders, będący na sztandarze dawnego Publicznego Gimnazjum nr 7, stał się patronem Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr IX w Opolu niejako „z urzędu”, w momencie przekształcenia gimnazjum w liceum, ale sztandaru nowe liceum nie miało – aż do 9 listopada 2021 roku.

Świadkami tego niezwykłego wydarzenia byli nie tylko nauczyciele, uczniowie Dziewiątki, ale też zaproszeni gości, wśród nich: Michał Siek, opolski kurator oświaty, Maciej Wujec, zastępca prezydenta Opola, Aleksander Iszczuk, naczelnik Wydziału Oświaty, dyrektorzy opolskich szkół, przedstawiciele klubów sportowych, ważnych instytucji państwowych, fundatorzy.

Sztandar został poświęcony przez proboszcza PPP ks. Grzegorza Rencza, a następnie przekazany przez przedstawicieli Rady Rodziców dyrektorce szkoły, Małgorzacie Szafors.

Fundatorzy w symboliczny sposób przybili gwoździe do drzewca, na którym zawieszono misternie wykonany sztandar w kolorze złota i czerwieni. Od teraz PLO IX w Opolu będą patronować najpiękniejsze platońskie wartości: Prawda, Piękno i Dobro, a także klasztor Monte Cassino i kojarzące się z tym miejscem czerwone maki jako symbol oddania życia za wolną Polskę.

Tego dnia uczniowie pierwszej klasy liceum uroczyście ślubowali: przejmując ten sztandar przyrzekamy otaczać go czcią i dbać o to, by własnym postępowaniem i rzetelną nauką pracować na dobre imię szkoły, naszego miasta i naszej Ojczyzny.
Na pamiątkę ślubowania każda klasa I otrzymała w prezencie sadzonkę dębu - królewskiego drzewa, symbolu siły, mądrości i wytrwałości. Uczniowie z wychowawcami posadzą swoje drzewa w jednym z parków miasta Opola.

W części artystycznej, z wykorzystaniem archiwalnych filmów, prowadzący przedstawili życie generała Władysława Andersa i losy jego 2. Korpusu Polskiego.

Całość wzbogaciły emocjonalne i liryczne pieśni: Widziałam ja orła na niebie, Gdzie są kwiaty z tamtych lat, Elegia o… [chłopcu polskim], Wolność – w perfekcyjnym wykonaniu Nadii Jochymek, Zofii Dziembek, Karola Ganczarskiego, Kamila Janoszka (absolwenta PLO IX), a także wschodnie melodie w aranżacji na dwa akordeony - Kateryny Bahrii i Kamila Topaczewskiego. Ozdobą przedstawienia była również recytacja wiersza pt. Nie każdemu wielkiemu z wodzów… w wykonaniu Martyny Lubowicz.

Dzięki temu w świadomości odbiorców pojawił się obraz człowieka niezłomnego w walce o wolną i niepodległą Polskę, oddanego sprawie, w którą wierzył i której służył, wyraziciela takich wartości jak patriotyzm, honor, dobro, odpowiedzialność, lojalność. Generał Władysław Anders był człowiekiem pełnym energii, werwy, optymizmu i entuzjazmu, które pomagały mu w trudnej walce o wolną Polskę.

Organizacja całej uroczystości była połączeniem sił kilku klas o różnych profilach. W sprawach technicznych niezawodni okazali się uczniowie klasy o profilu matematyczno–informatycznym, dzięki nim nadanie sztandaru przeniosło się na wyższy technologicznie poziom. Natomiast część artystyczna to zasługa klas humanistycznych oraz sportowych. Organizatorom zależało, żeby ten dzień zapisał się w niezwykły sposób na kartach historii PLO nr IX. Zadanie zostało wykonane, obecni gości zauważyli, że udało się połączyć podniosłość oraz kameralność w jednym, co pokazuje, jakie talenty znajdują się Dziewiątce.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska