Plusy i minusy funkcjonowania stref ekonomicznych w województwie opolskim

Edyta Hanszke
Strefa pod Kluczborkiem, gdzie zaplanowano debatę, jest już prawie pełna.
Strefa pod Kluczborkiem, gdzie zaplanowano debatę, jest już prawie pełna. archiwum
O przyszłości gospodarczej Opolszczyzny będą rozmawiali uczestnicy debaty, organizowanej przez opolski urząd marszałkowski, która odbędzie się 19 czerwca w Kluczborku.

Debata zatytułowana „Specjalne strefy ekonomiczne jako instrument wsparcia gospodarki - dobrodziejstwo czy zagrożenie?” będzie jednym z punktów programu Święta Województwa Opolskiego i gali wręczenia Złotych Spinek, nagród „Nowej Trybuny Opolskiej”.

Odbędzie się ona 19 czerwca w hali OSiR w Kluczborku. Wezmą w niej udział przedstawiciele opolskich samorządów, stref ekonomicznych i przedsiębiorcy, którzy spróbują odpowiedzieć na postawione w tytule pytanie. - Strefy w Polsce będą działać do 2026 roku, a kolejne opolskie samorządy zabiegają o włączenie swoich terenów inwestycyjnych do  stref - mówi Arkadiusz Kuglarz, rzecznik opolskiego marszałka.

Stara się o to m.in. Dąbrowa, a kibicuje jej Opole, które już nie ma dużych działek objętych preferencyjnymi warunkami, którymi mogłoby kusić inwestorów.

Z drugiej strony dotychczasowe doświadczenia z zagospodarowania stref w naszym regionie pokazują, że na inwestorów trzeba czekać nawet kilka lat.To ważny sygnał dla samorządów, które starając się o unijne dofinansowanie na uzbrojenie terenów pod inwestycje, muszą zadeklarować, ile firm tam przyciągną.

 W Polsce istnieje 14 specjalnych stref ekonomicznych.  Są to: kamiennogórska, katowicka, kostrzyńsko-słubicka, krakowska, legnicka, łódzka, mielecka, pomorska, słupska, starachowicka, suwalska, tarnobrzeska, wałbrzyska i warmińsko-mazurska.

Na terenie województwa opolskiego funkcjonują trzy strefy: katowicka i wałbrzyska oraz starachowicka (w Tułowicach). Zgodnie z prawem wprowadzonym w ub.r. łączny obszar stref nie mógł przekroczyć 20 tys. ha, a na koniec ub.r. ich powierzchnia wynosiła ponad 18,1 tys. ha. Strefy mają funkcjonować w naszym kraju do końca 2026 r.

Z raportu poświęconego podsumowaniu działalności stref za ubiegły rok wynika, że na terenie naszego województwa rozrosła się jedynie strefa wałbrzyska dzięki terenom włączonym w Otmuchowie. Obecnie cała ta strefa obejmuje ponad 2,6 tys. ha na terenie czterech województw: opolskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Strefa katowicka - druga wiodąca w regionie - zajmuje obszar ponad 2,3 tys. ha, ale w ub.r. nie włączono do niej terenów w żadnej z opolskich gmin.

Jednym ze współwłaścicieli strefy wałbrzyskiej jest województwo opolskie, które odkupując udziały za 420 tys. zł, przejęło 0,19 proc. udziałów w całej WSSE. Zarówno WSSE, jak i KSSE zagospodarowały do końca ub.r. podobny obszar, bo około 60 procent z posiadanych terenów. To wynik zbliżony do  wszystkich stref razem.

Katowicka strefa zakończyła 2014 rok na plusie, a jej wyniki finansowe rosną z roku na rok. Natomiast WSSE zakończyła ubiegły rok - po raz pierwszy  w swojej historii - na minusie z powodu rozpoczęcia tworzenia Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej,  w związku z czym strefa poniosła koszty, m.in. płacąc odszkodowania dla dzierżawców.

Na koniec 2014 r. wszyscy przedsiębiorcy, którzy zainwestowali w strefach, posiadali 2056 ważnych zezwoleń, a na realizacje swoich planów przeznaczyli 102 mld zł. Na koniec grudnia ub.r. inwestorzy zatrudniali łącznie blisko 296 tys. pracowników, a w ciągu roku ich liczba wzrosła o 28,9 tys. Na Opolszczyźnie miejsca pracy stworzył m.in. Polaris w Opolu (na terenie WSSE), który uruchomił  zakład produkcji pojazdów terenowych przy ulicy Wspólnej.

W skali kraju głównymi inwestorami w strefach były firmy polskie, niemieckie, amerykańskie, holenderskie, japońskie i włoskie (w sumie 74 proc. spośród wszystkich). Najwięcej z nich reprezentuje motoryzację (26 proc.), kolejne miejsca zajęli producenci wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych oraz przedsiębiorcy produkujący wyroby z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych

W załączniku informacja ministerstwa gospodarki o realizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych w Polsce na koniec 2014 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska