Pływanie. Ola Tomala najlepszą 16-latką

Zryw Opole
Aleksandra Tomala (z lewej) wraz z Martą Greglak, Magdaleną Samulik i Magdaleną Sproską w marcu sięgnęły po mistrzostwo Polski 16-latków w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym. Zryw Opole
Ruszył cykl zawodów Grand Prix Polski. Na początek Opolanki wywalczyły cztery miejsca na podium.

Pierwsze, z zaplanowanych pięciu, zawodów odbyły się w Suwałkach. Zgłoszono do nich 136 zawodników z 33 krajowych klubów, a wśród nich znalazło się pięć pływaczek z Opolszczyzny: Karolina Maciuch i jej klubowa koleżanka Monika Skorupa z Vegi Dobrodzień, Marta Hasny i Aleksandra Tomala ze Zrywu Opole oraz Małgorzata Niedźwiedzka z MMKS-u Kędzierzyn-Koźle.

W czołówce swoich konkurencji plasowały się Tomala i Niedźwiecka, które regularnie pływały w najlepszych swoich czasach tego sezonu. To pozwoliło stanąć czterokrotnie na podium zawodów. Tomala była trzecia na 50 metrów grzbietem z rekordem sezonu - 29.89 sek.

Nasza 16-letnia pływaczka przegrała tylko z bardziej doświadczonymi Aleksandrą Urbańczyk i Karoliną Naziębło. Także najlepszy czas sezonu osiągnęła na 200 metrów motylkiem, ale to dało 7. miejsce.

Na podium stanęła już w konkurencji 50 metrów motylkiem, znów uzyskała najlepszy swój rezultat (30.30) i przegrała ponownie z Urbańczyk oraz dwa lata młodszą Wiktorią Czarnecką. Ponadto była czwarta na 100 metrów motylkiem oraz piąta na 200 metrów grzbietem.

W efekcie została triumfatorką kwalifikacji na najlepszą juniorkę do lat 16.
Drugie miejsce na 200 metrów klasycznym wywalczyła Niedźwiedzka, a jej najlepszy czas w roku (2.45,25 min) był o cztery sekundy gorszy od uzyskanego przez triumfatorkę Marię Niklarz.

Na najniższym stopniu podium zawodniczka MMKS-u stanęła z kolei na 100 metrów zmiennym, przegrywając z Urbańczyk i Pauliną Sikorą. Ponadto 16-latka była czwarta na 200 metrów zmiennym i 100 metrów klasycznym, piąta na 50 metrów klasycznym oraz siódma na 50 metrów dowolnym.

Dobre wyniki zanotowała najmłodsza z naszych Skorupa. 14-letnia grzbiecistka z Dobrodzienia była w swoim koronnym stylu piąta na 100 metrów, siódma na 50 metrów i ósma na 200 metrów. Z kolei Hasny najlepiej spisała się na na 50 metrów motylkiem i 100 metrów zmiennym, zajmując 7. lokaty oraz na 200 metrów zmiennym - 10.

Następne zawody z tego cyklu odbędą się w listopadzie w Krakowie i Łodzi, a wiosną przyszłego roku pływacy zameldują się w Opolu.