Pływanie. Opolanki walczą na mistrzostwach kraju

Aleksandra Tomala ma za sobą udział w finale 200 metrów motylkiem.
Aleksandra Tomala ma za sobą udział w finale 200 metrów motylkiem. Sławomir Jakubowski
Za nami pierwszy dzień głównych Mistrzostw Polski w pływaniu. Na basenie w Szczecinie pięcioro Polaków wywalczyło minima kwalifikacyjne do sierpniowych mistrzostw świata w Kazaniu.

W sprincie na 50 metrów stylem dowolnym miejsce w reprezentacji na MŚ zapewniła sobie Anna Dowgiert (Śląsk Wrocław), zwyciężając w czasie 25,19 s. Do Kazania pojedzie również Alicja Tchórz (Juvenia Wrocław), która wygrała na dystansie 200 m. st. grzbietowym w czasie 2.10,55.

Trzy kolejne kwalifikacje na MŚ wywalczyli mężczyźni, w tym dwaj najlepsi na 200 m grzbietem: Radosław Kawęcki (AZS AWF Warszawa - 1.56,38) i Mateusz Wysoczyński (AZS AGH Kraków - 1,59,12) oraz Jan Świtkowski (Skarpa Lublin), zwyciężając na 200 m st. motylkowym w czasie 1.55,23.

Pierwsze starty mają za sobą Opolanki, których na starcie stanęło w sumie pięć, a reprezentując Zryw Opole i MMKS Kędzierzyn-Koźle. W pierwszym dniu mieliśmy tylko jedną finalistkę. Na 200 m motylkiem wystąpiła Aleksandra Tomala (Zryw Opole) i uzyskując najlepszy swój wynik w sezonie (2.21,53 min) zajęła 8. miejsce.
W eliminacjach 50 m dowolnym odpadły natomiast Magdalena Sproska (Zryw) i Małgorzata Niedźwiecka (MMKS).
Dziś odbyły się już kolejne eliminacje. Niedźwiecka zajęła 17 lokatę na 200 m stylem dowolnym i po południu popłynie w finale B tej konkurencji. Bardzo dobrze spisała się z kolej na 50 m klasykiem 18-letnia Marta Greglak (Zryw), która uzyskała ósmy wynik w stawce 60. pływaczek. Jej klubowa koleżanka Ewa Dymarek była 16., a Niedźwiecka - 22.

Tomala wywalczyła z kolei 11. lokatę na 100 m grzbietem, ale rekord sezonu wystarczył tylko do finału B. Do udziału serii o medale zabrakło jej 0,14 sekundy. Tuż za czołową "10" swój start na 400 m stylem zmiennym zakończyła też Sproska.