PMWSZ. Puls uczelni będzie teraz bił intensywniej

Edyta Hanszke
W organizację konferencji zaangażowanych jest prawie 20 osób.
W organizację konferencji zaangażowanych jest prawie 20 osób. Fot. Edyta Hanszke
Naukowe czasopismo opolskiej uczelni rozwija się i zmienia nazwę na „Medical Science Pulse”. Trwają też przygotowania do międzynarodowej konferencji pod tym nowym szyldem.

Państwowa Medyczna Szkoła Zawodowa w Opolu po raz czwarty organizuje międzynarodową konferencję naukową, tym razem pod tytułem: „Młodzi naukowcy - od magistra do habilitanta”. Odbędzie się ona 18-19 maja w Opolu, co ważne, pod nowym szyldem, bowiem uczelniane czasopismo naukowo, które jest organizatorem konferencji zmieniło w tym roku nazwę z „Pulsu uczelni” na „Medical Science Pulse”.

Redaktor naczelny prof. nadzw. dr hab. Donata Kurpas wyjaśnia, że zmiana nazwy czasopisma to efekt jego rozwoju.

- Uzyskujemy coraz wyższą punktację, co z kolei przekłada się na rosnącą liczbę artykułów anglojęzycznych i nadsyłanych z ośrodków zagranicznych, obecnie stanowią one ok 20-30 procent. Planujemy też wejść do kolejnych baz indeksacyjnych - wyjaśnia redaktor naczelny. - Utrzymujemy korzenie, nadal będziemy pulsem, ale akcentujemy w nazwie medyczny i naukowy charakter czasopisma.

Autorami artykułów w czasopiśmie wydawanym przez opolską uczelnię (od 2012 r. o charakterze typowo naukowym) są głównie studenci i ich promotorzy. Artykuły powstają na bazie prac licencjackich i magisterskich. Niekiedy są to pierwsze prace przyszłych doktorantów. Do polskich autorów dołączają z Białorusi, Ukrainy, USA, Bułgarii.

Jak wspomina prof. Kurpas to właśnie z myślą o podniesieniu poziomu nadsyłanych do czasopisma prac zrodził się pomysł organizacji międzynarodowej konferencji poświęconej prowadzeniu badań i publikacjom naukowym. Pierwsza odbyła się w 2014 roku.

Mgr Bożena Ratajczak-Olszewska, z-ca redaktora naczelnego „Medical Science Pulse” dodaje, że wzór i kolorystyka logo czasopisma zostanie zachowane, a zgodnie z tradycją ostatnich lat pierwszy w roku numer kwartalnika ukaże się z okazji konferencji. - Przygotowania do niej zaczynamy jesienią. Co ważne, cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem nie tylko uczestników, o czym świadczą przyznawane nam rekomendacje, ale i firm i grup zawodowych, które wspierają nas finansowo w organizacji - wyjaśnia Bożena Ratajczak-Olszewska.

Jak informują organizatorzy, celem konferencji jest przekazanie wiedzy i praktycznych wskazówek na temat opracowania i pisania publikacji naukowych, przygotowania dorobku naukowego do oceny, budowania naukowego portfolio, wymiany informacji w lokalnym i międzynarodowym środowisku nauki oraz zarządzania informacją w środowisku nauki. Skierowana jest do pracowników szkół wyższych, zwłaszcza młodych naukowców i studentów, także - wydawców czasopism naukowych, bibliotekarzy, przedstawicieli biznesu.

Prelegentami w tym roku będą eksperci z USA, Grecji i Białorusi. Oprócz wykładów zaplanowano szkolenia i warsztaty. Udział w konferencji jest odpłatny, a kończy się przyznaniem certyfikatu z punktami edukacyjnymi.

Udział w konferencji to znakomita okazja do nawiązania kontaktów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska