PMWSZ. Szóstka dla "Pulsu Uczelni"

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Tomasz Halski, rektor PMWSZ w Opolu oraz członek rady naukowej czasopisma jest dumny z rozwoju „Pulsu Uczelni”.
Tomasz Halski, rektor PMWSZ w Opolu oraz członek rady naukowej czasopisma jest dumny z rozwoju „Pulsu Uczelni”. Paweł Stauffer
Uczelniane czasopismo podwyższyło notę w Indeksie Copernicus International. Czeka teraz na ocenę ministerstwa.

Kwartalnik "Puls Uczelni" istnieje od 2007 r. W pierwszych latach był typowym czasopismem o działalności opolskiej uczelni medycznej, życiu jej studentów i wykładowców.

W 2012 r. pismo zmieniło charakter na stricte naukowy. Od tego czasu publikowane są w nim artykuły naukowe studentów, absolwentów i pracowników szkół medycznych z zakresu nauk medycznych i społecznych. Na łamach goszczą nie tylko Polacy, ale i Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini czy Amerykanie.

W 2012 r. w wydawanym w Opolu kwartalniku ukazało się 18 artykułów naukowych, a w ub.r. 33 wybranych spośród 42 zgłoszonych.

- Zainteresowanie publikacjami w "Pulsie Uczelni" oceniam jako duże, biorąc pod uwagę, że do tej pory nie byliśmy jeszcze poddawani ocenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, bowiem taka prowadzona jest dopiero w trzecim roku działalności naukowego czasopisma - wyjaśnia dr n. med. Donata Kurpas, redaktor naczelna "Pulsu Uczelni".

Po pierwszym roku naukowej działalności opolskie czasopismo uzyskało w ocenie Index Copernicus International 5.10 pkt, natomiast za rok ubiegły notę podniesiono do 6.30 pkt.
Index Copernicus International to międzynarodowa, specjalistyczna platforma promująca osiągnięcia nauki, a także wspierająca krajową i międzynarodową współpracę pomiędzy naukowcami, wydawnictwami czasopism naukowych oraz jednostkami naukowymi.

- W ocenie wystawianej przez ICI pod uwagę brana jest nie tylko jakość prezentowanych w czasopiśmie materiałów, ale także na przykład liczba artykułów z zagranicy - dodaje redaktor naczelna.

Oprócz niej zespół redakcyjny tworzą: mgr Bożena Ratajczak-Olszewska i dr Andrzej Szpakow z Grodna na Białorusi jako zastępcy redaktora naczelnego, mgr Ewa Gaida - sekretarz redakcji i mgr Natalia Ptak - członek komitetu redakcyjnego.

Zanim przesłany do redakcji artykuł trafi na łamy kwartalnika jest recenzowany przez dwóch niezależnych recenzentów spoza opolskiego ośrodka i to oni, nie znając autora, decydują, czy materiał powinien zostać opublikowany. - Zabiegamy, żeby byli to głównie recenzenci zagraniczni - dodaje dr n med. Donata Kurpas. - Rada naukowa liczy ponad 20 osób z całej Europy.

Redakcja praktykuje także publikowanie w kwartalniku najlepszych prac studentów wygłoszonych podczas konferencji uczelnianych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska