PMWSZ. Tworzymy system dla seniorów

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Dr Tomasz Halski: - Wykorzystajmy potencjał tkwiący w seniorach.
Dr Tomasz Halski: - Wykorzystajmy potencjał tkwiący w seniorach. Sławomir Mielnik
Rozmowa z rektorem Tomaszem Halskim o roli uczelni w Regionalnym Opolskim Klastrze Senioralnym.

W minionym tygodniu sześć podmiotów, wśród nich Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu, podpisały umowę o utworzeniu klastra senioralnego. Jaka będzie rola uczelni w tym przedsięwzięciu?
Jednym z głównych celów współczesnej uczelni wyższej jest działalność na rzecz środowiska lokalnego, w tym szeroko rozumiana edukacja. Zmieniająca się rzeczywistość - także w aspekcie problemu senioralnego - wymaga zbadania i opracowania nowych modeli funkcjonowania całego społeczeństwa. To pierwszy obszar, w którym widzę ogromną rolę naszej uczelni - zmodyfikowanie istniejących lub wprowadzenie nowych programów edukacyjnych - - nie tylko na kierunkach medycznych - dostosowanych do wymogów tego specyficznego rynku pracy. Drugi obszar działalności dla uczelni to stymulacja nowych rozwiązań służących zaspokojeniu potrzeb seniorów.

Jak naukowe środowisko medyczne ocenia obecny poziom usług senioralnych w regionie?
Najpierw należy doprecyzować definicję usług senioralnych, bo często stosujemy skrót myślowy i zamiennie używamy terminy usługi senioralne i usługi opiekuńcze. Współczesny senior chce być aktywnym członkiem społeczeństwa - od tego zależy jakość jego życia. W dodatku oprócz "brania" (wyjścia do kina, teatru, czy na koncert), też chce "dać". Przykładem są przedszkola w USA, w których seniorzy są wolontariuszami.
Trudno więc stwierdzić, jaki jest poziom usług senioralnych w regionie czy w Polsce, bo takiego formalnego systemu nie ma. Natomiast jeśli chodzi o rynek usług opiekuńczych i pielęgnacyjnych to funkcjonuje on dobrze. Przykładem może być Caritas i inne mniejsze organizacje zajmujące się takimi pacjentami.
Wydaje się, że podstawową wadą dzisiejszego systemu tych usług są nie w pełni skoordynowane działania wielu instytucji zajmujących się osobami wymagajacymi bezpośredniej pomocy.

Jak sprawić, żeby tzw. srebrna gospodarka (związana z seniorami) była wyróżnikiem regionu?
Należy mądrze wykorzystać to, co mamy. To kapitał ludzkich możliwości i chęci drzemiący w opolskich seniorach. Przejawia się on w działalności Uniwersytetów III Wieku i tym podobnym organizacjom, ale to jest za mało. Według mnie, to jest trzeci, niezwykle istotny obszar zainteresowania i działania klastra - zaangażowanie seniorów we wszelkie możliwe działania społeczne. Korzystając z pieniędzy unijnych możemy dziś stworzyć systemy wspierające szeroko pojęte funkcjonowanie seniorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska