PMWSZ w Opolu będzie uczyć stymulacji bazalnej

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Grzegorz Biliński, Frieder Lückhoff i Małgorzata Szerszeń podczas szkolenia, które odbyło się w Opolu.
Grzegorz Biliński, Frieder Lückhoff i Małgorzata Szerszeń podczas szkolenia, które odbyło się w Opolu. Fot. Edyta Hanszke
Do programu nauczania wprowadzamy etapami koncepcję stymulacji bazalnej, nowoczesnych technik stosowanych w terapii. Chcemy, żeby studenci poznawali nowości dostępne w Europie - mówi dr Grzegorz Biliński z Instytutu Fizjoterapii Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu.

Koncepcja ta, stosowana dotychczas w pedagogice specjalnej, wykorzystywana jest obecnie w terapii pacjentów z ograniczoną percepcją, którzy nie mogą porozumieć się werbalnie.

Opolska uczelnia wprowadza ją do programu nauczania jako jedna z pierwszych w Polsce. Wykładowcy z Instytutu Fizjoterapii (dr Grzegorz Biliński) i Instytutu Pielęgniarstwa (mgr Małgorzata Szerszeń) uczestniczyli w kursie stymulacji bazalnej prowadzonym przez Friedera Lückhoffa, niemieckiego pielęgniarza i instruktora tej metody.

- Uczył nas, jak odczytywać sygnały dawane przez pacjenta, jak współpracować z rodziną. To ważna wiedza także dla przyszłych pielęgniarek - podkreślała Małgorzata Szerszeń, prowadząca przedmiot rehabilitacja i pielęgnowanie niepełnosprawnych na pielęgniarstwie. - Znajomość nowoczesnych metod i współpraca z fizjoterapeutami pozwala na odniesienie sukcesu w terapii - dodała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska