Po cięciach subwencji na nauczanie języka mniejszości interweniuje rzecznik praw obywatelskich

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Z prośbą o interwencję do RPO prof. Marcina Wiącka zwróciły się TSKN i VDG. Senat ma się zająć ustawą budżetową 11 stycznia.
Z prośbą o interwencję do RPO prof. Marcina Wiącka zwróciły się TSKN i VDG. Senat ma się zająć ustawą budżetową 11 stycznia. Biuro RPO
Po cięciach w budżecie na nauczanie języka mniejszości RPO, prof. Marcin Wiącek, napisał do premiera i do marszałka Senatu.

Subwencja dla samorządów na nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości ma być mniejsza niemal o 40 mln zł. Suma ta ma wesprzeć nauczanie języka polskiego w Niemczech.

Zdaniem rzecznika praw obywatelskich może to budzić obawy co do zgodności m.in. z Konstytucją RP. Zgodnie z ustawą zasadniczą Polska jest zobowiązana zapewnić wolność zachowania i rozwoju własnego języka obywatelom należącym do mniejszości narodowych i etnicznych.

- Nie mogę zgodzić się, by ograniczanie wydatków odbywało się kosztem społeczności lub grup, które i tak często doświadczają marginalizacji w różnych sferach życia społecznego i kulturalnego, do których wspierania instytucje państwowe są w sposób szczególny zobowiązane - pisze prof. Wiącek.

W uzasadnieniu poprawki budżetowej wskazano, że od 1 września 2022 r. planowane są zmiany organizacyjne w nauczaniu niemieckiego jako języka mniejszości. Mają one polegać na zmniejszeniu tygodniowego wymiaru nauczania o dwie godziny - informuje biuro RPO.

Wątpliwości rzecznika wzbudziło także przeznaczenie obciętej części subwencji na nauczanie języka polskiego w Niemczech.

- Może ono bowiem wskazywać na niedopuszczalne pogorszenie sytuacji konkretnej grupy mniejszościowej (czyli mniejszości niemieckiej - przyp. red) - podkreśla RPO.

Zauważa on też, że ratyfikowana przez Polskę Europejska karta języków regionalnych lub mniejszościowych zobowiązuje nasz kraj do eliminowania każdego nieuzasadnionego zróżnicowania, wyłączenia, ograniczenia albo preferencji dotyczącej języka regionalnego lub mniejszościowego, których celem jest zniechęcenie do niego lub zagrożenie jego zachowania lub rozwoju.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska