Po co młodzi idą na studia? Naukowcy z Uniwersytetu Opolskiego zaprezentowali wyniki badań

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
IKA
Czym kieruje się młodzież Opolszczyzny i Śląska wybierając studia, jakie ma oczekiwania wobec uczelni i jak wchodzi na rynek pracy - to tematy, którymi zajęli się naukowcy na konferencji zorganizowanej przez Uniwersytet Opolski i Polską Akademię Nauk.

Podczas konferencji zaprezentowano najnowsze wyniki badań od 10 lat prowadzonych przez prof. Agatę Zagórowską z Uniwersytetu Opolskiego, która kieruje sekcją regionalnych badań społecznych przy Komitecie Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN. Badania mają charakter regionalny, dotyczą całego Śląska i prowadzone są w trzech ośrodkach – Opolu, Wrocławiu Katowicach.

- Młodzi ludzie idąc na studia wciąż kierują się przeświadczeniem, że dyplom umożliwi im znalezienie ciekawszej pracy. To się nie zmienia od lat i stanowi główny motyw wyboru. Młodzi chcą też rozwijać swoje zainteresowania, ale tu jest duże zróżnicowanie w zależności od kierunków. Studia humanistyczne wybierane są bardziej dla własnego rozwoju, a kierunku ścisłe i ekonomiczne – ze względu na łatwiejsze wejście na rynek pracy - mówi prof. Agata Zagórowska.

Gościem specjalnym konferencji była prof. Gertruda Uścińska - prezes ZUS oraz przewodnicząca Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN.

- W tych badaniach interesuje nas także to, co młodzi robią po studiach, jak zmienia się rynek pracy, jak dostosowany jest model studenta do wymagań tego rynku. Oczekiwania wobec uczelni wymagają pogłębionych analiz i dyskusji, bo bardzo zmieniają się warunki, w jakich młodzi poszukują pracy. Istotne zmiany przyniosły uwarunkowania pandemiczne, nauczanie hybrydowe i zdalne - powiedziała prof. Gertruda Uścińska.

W oparciu o wyniki badań naukowcy przygotują rekomendacje dla władz uczelni i gospodarzy ośrodków akademickich.
Młodzi wcześniej, niż ich rodzice gdy studiowali, wchodzą na rynek pracy. Na I roku studiów licencjackich pracuje do 5 procent studentów, ale już na uzupełniających studiach magisterskich na niektórych kierunkach robi to 30-40 procent studiujących, a na ekonomii pracę podejmuje prawie połowa studentów.

Uniwersytet Opolski i Zakład Ubezpieczeń społecznych podpisały umowę o współpracy.

- Liczymy na możliwość prowadzenia różnych analiz i prac badawczych dotyczących różnych aspektów zabezpieczenia społecznego. Studentom ta umowa daje możliwość odbywania płatnych staży i praktyk w jednostkach ZUS. Będą też wspólne konferencje i seminaria - powiedziała prof. Uścińska, prezes ZUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska