Po fasoli mung łatwiej rzucisz palenie

sxc.hu
sxc.hu
Ubiegłoroczne warzywa nie są już tak wartościowe, a na świeże trzeba jeszcze trochę poczekać. Dlatego zastąpmy je na razie kiełkami, które można w prosty sposób wyhodować w domu na parapecie.

Na co pomogą

Na co pomogą

>lucerna - wzmacnia odporność, pomaga w łagodzeniu stanów zapalnych, stanów wyczerpania, służy do odtrucia organizmu, wzmacnia kościec
>fasola mung - pomaga przy rzucaniu palenia, bo łagodzi tzw. ból nikotynowy
>pszenica - usprawnia pracę jelit, zapobiega rakowi jelita grubego, obniża poziom złego cholesterolu we krwi
>soja - uspokaja, chroni przed nowotworami, udarem mózgu i zawałem serca

Rośliny te są ciągle u nas niedoceniane, tymczasem zawierają mnóstwo substancji odżywczych i leczniczych. Należą do nich: białko, obecne w bardzo dużych ilościach, witamina C oraz witaminy z grupy B, a także enzymy, minerały, pierwiastki śladowe, kwas foliowy i chlorofil, który ulega potem przekształceniu w prowitaminę A.

Kiełki mają tę dodatkową zaletę, że samemu można łatwo je wyhodować w domu. Nasiona do kiełkowania są w miarę tanie, dostępne w sklepach ogrodniczych lub ze zdrową żywnością. A jak je "posadzić"? Wystarczy wziąć słoik po kompocie lub dżemie i przykryć go gazą. Ewentualnie może do tego posłużyć płaskie naczynie wyłożone zmoczoną watą bądź papierem. Następnie trzeba wypłukać garść nasion, wysypać je np. na gazę oraz wlać do słoika wodę (nasiona nie mogą się z nią stykać). Już po kilku dniach wypuszczą one zielone pędy.

Za szczególnie cenne dla zdrowia uważa się kiełki pszenicy, lucerny, soczewicy (brązowej i zielonej) oraz fasoli mung. Ale wiele zalet mają też kiełki: rzodkiewki, rzeżuchy, ciecierzycy pospolitej, słonecznika i siemienia lnianego. Np. z kiełków pszenicy najlepiej jest wycisnąć sok, który może być pomocny w leczeniu niedokrwistości i owrzodzeń. Kurację zaczyna się od jednej łyżki dziennie i podwyższa do 100 ml. Pszenica oczyszcza też organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii.

W kiełkach występuje też dużo błonnika, magnezu, żelaza, potasu, manganu, wapnia, fosforu, sodu i cynku.
Kiełki mogą wywoływać gorycz w ustach, żeby ją zniwelować, należy przed zjedzeniem te roślinki sparzyć. Potem można je spożywać jako dodatek do kanapek, surówek, sałatek, zup i mięs, zmielone, podsmażone lub wysuszone. Jak kto woli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska