Po podwyżkach mandatów spadła ilość wykroczeń drogowych. Jeździmy wolniej

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku na terenie województwa policja ujawniła 34,1 tysiąca wykroczeń drogowych. Przed rokiem w tym samym czasie było ich 36,1 tysiąca. Spadek wynosi dokładnie 1990 czyli 5 procent.
W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku na terenie województwa policja ujawniła 34,1 tysiąca wykroczeń drogowych. Przed rokiem w tym samym czasie było ich 36,1 tysiąca. Spadek wynosi dokładnie 1990 czyli 5 procent. Archiwum
Policja pokazuje swoje statystyki: W pierwszym kwartale tego roku liczba wykroczeń drogowych na Opolszczyźnie spadła o ok. 5 procent.

Od początku roku policjantów i kierowców obowiązuje nowy taryfikator mandatów za wykroczenia drogowe. Drastycznie wyższy niż poprzedni. Przykładowo za przekroczenie szybkości o 30 kilometrów zapłacimy co najmniej 800 złotych, a za najbardziej drastyczne wykroczenia kary dochodzą do 2,5 tysiąca. Pierwsze przypadki nakładania takich mandatów odbijały się dużym echem społecznym.

Już kilka tygodni po wprowadzeniu taryfikatora firmy produkujące i sprzedające nawigacje samochodowe sprawdziły nawyki kierowców i okazało się, że procent jeżdżących zgodnie z przepisami wzrósł o 10 – 15 procent.

- Zawsze starałem się jeździć bezpiecznie, ale przekroczenie szybkości o 20 – 30 kilometrów jeśli nie widziałem żadnego zagrożenia, nie było dla mnie problemem. Teraz pilnuję szybkości, bo szkoda mi kilkuset złotych. Tym bardziej, że wszystko drożeje i pieniędzy do dyspozycji jest mniej – komentuje Stanisław z Nysy, kierowca z 20 letnim stażem.

Statystyki policyjne też potwierdzają, że jeździmy bezpieczniej. W pierwszym kwartale tego roku liczba ujawnionych przez policję wykroczeń drogowych na Opolszczyźnie wyraźnie spadła.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku na terenie województwa policja ujawniła 34,1 tysiąca wykroczeń drogowych. Przed rokiem w tym samym czasie było ich 36,1 tysiąca. Spadek wynosi dokładnie 1990 czyli 5 procent.

Podobnie spadła ujawnionych przypadków przekroczenia dozwolonej szybkości. Przed rokiem było ich 21,9 tysiąca, w tym roku - 20,7 tys. Spadek wynosi 1,2 tysiąca przypadków, co daje znów ok. 5 procent.

Jeszcze wyraźniej spadek widać w przypadku przekroczenia szybkości o ponad 50 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym. To najbardziej groźne w skutkach przewinienie drogowe. Już wcześniej kierowca tracił za to prawo jazdy. Od stycznia zapłacimy także kilka tysięcy złotych mandatu, który wcześniej nie mógł przekroczyć kwoty tysiąca złotych. Od nowego roku liczba takich wykroczeń na Opolszczyźnie zmniejszyła się z 258 przypadków do 203. To spadek aż o 21 procent (55 przypadków). Nadmierna szybkość jest drugą najczęstszą przyczyną wypadków drogowych.

Podobny spadek ilości niebezpiecznych zachowań na drodze wydać na terenie całego kraju. W całym roku 2021 zanotowano 55 tysięcy przekroczeń szybkości o ponad 50 km na godzinę w terenie zabudowanym. Od stycznia do marca tego roku policjanci ujawnili w całej Polsce 10,2 tysiąca. Jeśli ta tendencja się utrzyma spadek może wynieść nawet 30 procent.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska