Po przebudowie Góra św. Anny będzie perełką [zdjęcia]

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Gmina Leśnica zaprezentowała koncepcję kompleksowej przebudowy Góry św. Anny. Koszty to ok. 40 mln zł, ale samorządowcy mają duże szanse na dotacje z Unii Europejskiej.

Prace nad przygotowaniem koncepcji trwały blisko 2 lata. Zakres przewidywanych inwestycji jest ogromny. Gmina Leśnica zamierza przede wszystkim odnowić rynek na Górze św. Anny. Nierówna, asfaltowa nawierzchnia będzie zastąpiona kostką granitową. Na rynku nie będą już mogły parkować samochody, bo powstaną tam chodniki i przybędzie zieleni.

- Droga w tym miejscu także wykonana będzie z kostki - mówi Andrzej Iwanowski, wiceburmistrz Leśnicy. - Zamierzamy wprowadzić tam strefę spokojnego ruchu, by zwiększyć bezpieczeństwo pielgrzymów.

Koszty samej przebudowy rynku szacuje się na 2-3 mln złotych. Jeszcze kosztowniejszy będzie natomiast remont amfiteatru, którego stan z roku na rok się pogarsza. Strzeleckie starostwo, które odpowiada za bieżące utrzymanie obiektu, musi wyremontować kamienne siedziska oraz zabezpieczyć skarpę za Pomnikiem Czynu Powstańczego - koszt to co najmniej 6 mln zł.

- Za niespełna 6 lat będziemy obchodzić setną rocznicę III powstania śląskiego - zauważa Józef Swaczyna, starosta strzelecki. - Na pewno będzie duża feta, więc do tego czasu amfiteatr i sąsiadująca infrastruktura muszą być wyremontowane.

Projekt zakłada także dalsze prace na terenie geoparku, gdzie powstaną nowe ścieżki turystyczne i tarasy widokowe.

Zaplanowano też specjalne miejsca do prowadzenia zajęć na świeżym powietrzu. Samorządowcy zakładają, że wraz z poprawą infrastruktury zwiększy się także liczba pielgrzymów. Dlatego koncepcja przewiduje budowę nowych parkingów i specjalnych zatoczek dla autobusów, by zatrzymywały się one tylko w wyznaczonych miejscach.

Wszystkie inwestycje pochłoną ok. 40 mln zł. Samorządowcy większość prac chcą sfinansować z unijnych pieniędzy, które dzielone będą do 2020 r.

Jeszcze w ub. roku urząd marszałkowski deklarował, że Góra św. Anny zostanie potraktowana priorytetowo (w ramach tzw. projektów kluczowych). Dziś wiadomo jednak, że tak nie będzie.

- Komisja Europejska oświadczyła, że projekty dotyczące Góry św. Anny będą oceniane w konkursach, jak wszystkie inne - tłumaczy Karina Bedrunka, dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Opolskiego. - Patrząc na determinację samorządowców i stopień przygotowania, wierzę, że uda im się zdobyć dotacje na planowane inwestycje.

Dekret z Watykanu
Stolica Apostolska wydała z końcem sierpnia dekret, w którym podniosła rangę sanktuarium na Górze św. Anny z diecezjalnego do międzynarodowego. O nadanie tego tytułu wnioskował jeszcze w 2009 r. abp Alfons Nossol.

Annogórskie sanktuarium zasłużyło na taką nobilitację z racji tego, że działa od ponad 500 lat, a dziś przyjmuje każdego roku ok. 300 tys. pielgrzymów z różnych stron świata. Stolica apostolska zauważyła, że sanktuarium cieszy się szczególną sławą ze względu na wizytę św. Jana Pawła II w 1983 r., jak również wizytę ówczesnego kardynała Józefa Ratzingera, który później został papieżem.

Duchowni z Watykanu zwrócili też uwagę w swoim dekrecie, że franciszkanie z należytą troską dbają o sanktuarium, dzięki czemu stało się ono ważnym centrum „nauczania wiary, pobożności i formowania sumień Górnoślązaków”.

Wyciąg z koncepcji Góra Św. Anny – Opolskie Centrum Dziedzictwa Kulturowo-Przyrodniczego

Cel Rynek
Celem projektu jest wykształcenia w północno-zachodniej części Rynku uporządkowanej i jednorodnej pod względem architektonicznym przestrzeni, wydzielonej od pasa terenu stanowiącego drogą powiatową elementami małej architektury i oświetleniem. To miejsce koncentracji usług i obsługi turystów. Obszar, od którego rozpoczyna się szereg tras spacerowych i wycieczkowych w relacji Rynek - Pomnik, Rynek - Plac Słoneczny, Rynek - Sanktuarium - Kalwaria. Przyjęte rozwiązania to próba pogodzenia różnych wzajemnie kolizyjnych funkcji i sposobów zagospodarowania oraz urządzenia ulicy (jezdni) położonej w przestrzeni Rynku. Jezdnia nie zmienia swojej geometrii, materiałowo zostaje wkomponowana w system nowych kamiennych nawierzchni, uformowanych indywidualnie, podkreślających główną oś widokową na Zespół Sakralny (oś w relacji północno-zachodnia – południowo-wschodnia).

Cel Amfiteatr
Celem projektu jest rewitalizacja dawnego amfiteatru w Górze Św. Anny, czyli, w tym przypadku nadanie mu nowych funkcji. Jednocześnie ciągle pogarszający się stan techniczny wymaga podjęcia zdecydowanych kroków w celu niedopuszczenia do całkowitej degradacji największego takiego amfiteatru w Europie i w konsekwencji do utraty tak cennego atutu miejscowości, jak i regionu.

Cel Autobusowe Centrum Dystrybucji
Celem niniejszej koncepcji jest usprawnienie ruchu autokarowego dowożącego turystów i pielgrzymów do centrum Góry Św. Anny z jednoczesnym wyeliminowaniem postoju autokarów w centrum miejscowości. Polegać ono będzie na przebudowie obecnego miejsca zatrzymywania się i nawracania autokarów na sprawnie funkcjonujące autokarowe centrum dystrybucji pasażerów - pielgrzymów i turystów. Jednocześnie celem jest nadanie przedmiotowej przestrzeni odpowiedniej rangi wraz z zarezerwowaniem wystarczającej przestrzeni na przebywanie ludzi i ruch pieszy i ograniczeniem parkowania samochodów osobowych na terenie Kalwarii. Przywróci to poprawny standard i charakter odpowiedni dla tak ważnego miejsca.

Cel Kontynuacja budowy infrastruktury turystyczno-edukacyjnej wokół rezerwatu geologicznego
Celem projektu jest ochrona walorów krajobrazowych, przyrodniczych oraz geologicznych występujących na terenie Krajowego Geoparku. Cel ten osiągnięty zostanie poprzez uregulowanie ruchu turystycznego: wytyczenie bezpiecznych dla zwiedzających ścieżek, zastosowanie oznaczeń i tablic informacyjnych, wyznaczenie miejsc atrakcyjnych widokowo oraz miejsc odpoczynku dla zwiedzających, przygotowanie miejsc do prowadzenia zajęć na świeżym powietrzu. Należy uszanować zrealizowany już w drugiej części Geoparku charakter platform widokowych oraz ścieżek. W celu zmniejszenia presji turystów na obszar Rezerwatu należy przewidzieć możliwość poprowadzenia ścieżki pieszo-rowerowej poza granicą rezerwatu - w strefie buforowej pomiędzy rezerwatem a skarpą drogi - ul. Leśnickiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 28

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marek
No pomysł z kostką na drodze jest "wspaniały" . Prędkość jaką wyciągałem na tym odcinku to jakieś 8km/h 1wszy bieg bo szybciej się nie da :.).... no cóż nie stać mnie na nowy samochód w którym będzie cicho i przyjemnie wymiana co roku . Samochody wyprzedają na wariata bo komu się chce jechać taki fragment 15 minut.
J
Jarek z gorki.

po przebudowie GSA bedzie jak wizja psychicznie chorego.

G
Gość

Mam nadzieję, że nie dojdzie do realizacji w takiej formie, kostka, kostka i po horyzont kostka i beton

G
Gość

Z tą "przebudową" centrum Góry Św. Anny może być jeden, nietrudny do przewidzenia problem. Przyszedł mi do głowy, jak przeczytałam, że w Byczynie zabetonowali pod kostkę granitową otoczenie starej lipy, która - w to bardzo upalne i suche lato - zaczęła  obumierać z braku wody. A w czasie deszczów woda zamiast wsiąkać w grunt, zalewa okoliczne posesje!

 

Teren pod katedrą i klasztorem jest obrośnięty takimi właśnie starymi, dorodnymi lipami. "Budowniczowie" wiedzą, że jak położą kostkę na podłożu żwirowym, to po jakimś czasie, na tak spadzistym terenie, to podłoże zostanie rozmyte. Więc wniosek nasuwa się sam, że ją zabetonują! A jak ją zabetonują, to okoliczne drzewa zaczną schnąć. No i w czasie deszczów, woda będzie gwałtownie spływać i zalewać teren, i zabudowania poniżej placu... Jeżeli do polskich czasów, mając kamieniołomy pod ręką, taki bruk nie został tu zrobiony, to stało się tak nie bez powodu...

 

Czarno to widzę!

 

B
Barbara

Znam Leśnicę i Górę Św. Anny prawie pół wieku. Gdy tam zamieszkałam jedna z głównych uliczek miasteczka była istnym rynsztokiem: Kozielską płynęły ścieki do Padołu... Przez ostatnich 25 lat zmieniło się tu bardzo...

 

Góra Św. Anny ma ogromny potencjał turystyczny. Myślę, że ma jedną szansę na jego rozwój, którą należałoby wykorzystać: autostrada A4 przebiegająca pomiędzy Górą a Wysoką, z Miejscem Obsługi Podróżnych przypisanym do Wysokiej. Nie mieszkam już tam na stałe, ale mamy tam z bratem wspólne mieszkanie po mamie. Bywamy tam więc od czasu do czasu, i drogą lokalną (dla pracowników MOP) podjeżdżamy od strony Góry pod bramę, aby zjeść coś w KFC. Bo bramka dla pieszych jest otwarta, tylko jest kłopot z zaparkowaniem pod nią samochodu. Kilka ich tam zawsze stoi. To wszystko jest na obszarze tej samej gminy: Lesnica Oplska. Któregoś dnia zastanowiło mnie, dlaczego dla odpoczywających na terenie MOP-u nie zostało udostępnione legalne, oficjalne, odpowiednio przygotowane przejście na Górę (nie przejazd samochodem ze względu na opłaty), aby po kilku miutowym spacerze między polami pochodzić po najciekawszych jej miejscach. Katedra, klasztor i amfiteatr, to nie jedyne atrakcje w tym miejscu. Są jeszcze wspaniałe widoki na południowy kraniec Niziny Śląskiej: Kotlinę Raciborską, w kierunku Płaskowyżu Głubczyckiego. Widać z niej, że jest to teren przemysłowy z dużymi obszarami zalesionymi. W październikowy, pogodny dzień widoki są niepowtarzalne. Aż się prosi o wykonanie nad kraterem tarasu widokowego! I są przepiękne, odnowione kapliczki drogi krzyżowej rozrzucone w bukowych zagajnikach, po całej okolicy, w bardzo malowniczy sposób. Którejś jesieni, parę lat temu w taki właśnie pogodny dzień zrobiłam sobie wspaniale kolorowe zdjęcia okolicy... I każdego roku o tej właśnie porze klimatycznej wybieram się tam którejś niedzieli na taką właśnie małą wycieczkę. Nie każdy lubi fastfoody, a na Górze jest kilka całkiem przyzwoitych restauracji, serwujących smaczną, regionalną kuchnię... Czy naprawdę gmina, której na siłę puszczono autostradę przez park krajobrazowy nie może mieć z niej chociaż takich profitów?

Pomyślał ktoś o tym?

G
Gość
W dniu 17.09.2015 o 06:17, kik napisał:

I zrobią niestety takie szambo jak rynek w Leśnicy.Czy w Gminie istnieje jakieś szczególne umiłowanie do bruku i granitu?

 

 

Pewnie jakiś wujek, albo pociotek włodarza gminy ma udziały w kamieniołomach...

G
Gość
W dniu 17.09.2015 o 11:58, S.C. napisał:

Masz racje jestem szczupła, mam czarne włosy i niemam wielkiego tyłka jak niektóre ślązaczki i ogromnych cyców jak andzia dworniok.Przeszkadzają,bo tyle lat nie było a komuś się ubzdurało jakis czas temu żeby postawić i wkurzać ludzi.Wiem że na górze świętej anny nie ma kopalń ale mnie się górny śląsk kojarzy miastami typu Zabrze,Chorzów,Bytom niż z Okolicami Opola

Tez niemasz dobrej pisowni

G
Gość

Jaki śliczny beton - super - więcej takich rozwiązań. Zabetonujmy całe woj opolskie!

m
miki1234
W dniu 16.09.2015 o 18:42, Gość napisał:

A KTO TO JEST TA MARKOWSKA.

Jak się wpisze "Partycja Markowska" wyskakuje bardzo konkretna osoba. Wpisałem "gość" i nie trafiłem na Ciebie. Skoda.

m
miki1234
W dniu 17.09.2015 o 02:39, S.C napisał:

   Wielkie mi ślązaki takie typowe huberty dwornioki które potrafią tylko węgiel kopać,"pić gorzała",i ładować w gruba ślonsko żić ślonzoczki.ludzie bez kultury i inteligencji. byłam w tym roku na górze świętej anny i już nie było normalnie przez tą niemiecką tablicę. której parę lat temu jak byłam nie było. ta niemiecka tablica mnie obraża bo w niemczech niema polskich tablic.A nawet jeśli to co myślicie że Niemieccy turyści będą specjalnie przyjeżdzać na Opolszyznę po to że tu są niemieckie tablice, to wam powiem że nie Niemieccy turyści najczęściej odwiedzają Dolnośląskie Sudety i Karkonosze, przyjeżdzają do Krakowa,Zakopanego,Wrocławia nawet do Opola,nad Polskie morze,do Warszawy. ale nie znam Niemieckiego turysty który by przyjechał specjalnie na te Wioski z Niemiecką Tablicą. 

Kultura objawia się na wiele sposobów. Twój sposób jest szczególny, nawet wybitny. Na wszelki wypadek zaznaczam, że to sarkazm.

Ś
Ślązak

do S.C. Mniemam, że masz chudą "żić" na którą faceci nie spoglądają zbyt często. Odsyłam do nauki rozmieszczenia złóż naturalnych na Śląsku. Gdyż dziecko w szkole podstawowej już wie że w okolicach Góry Św. Anny nie ma kopalń. Jeśli tak bardzo przeszkadzają tablice 2-języczne droga wolna...tutaj od dziada pradziada zamieszkiwali w zgodzie i przyjaźni narody wielojęzyczne.

k
kik

I zrobią niestety takie szambo jak rynek w Leśnicy.

Czy w Gminie istnieje jakieś szczególne umiłowanie do bruku i granitu?

S
S.C

 

Ten pomnik na Anabergu po prostu obraża Ślązaków. Najwyższy czas go stamtąd usunąć i np. przenieść do jakiegoś muzeum. Poczytajcie sobie o tym, co naprawdę wydarzyło się na Górnym Śląsku w 1921 roku:

 

 

 

 

Wielkie mi ślązaki takie typowe huberty dwornioki które potrafią tylko węgiel kopać,"pić gorzała",i ładować w gruba ślonsko żić ślonzoczki.

ludzie bez kultury i inteligencji. byłam w tym roku na górze świętej anny i już nie było normalnie przez tą niemiecką tablicę. której parę lat temu jak byłam nie było. ta niemiecka tablica mnie obraża bo w niemczech niema polskich tablic.

A nawet jeśli to co myślicie że Niemieccy turyści będą specjalnie przyjeżdzać na Opolszyznę po to że tu są niemieckie tablice, to wam powiem że nie Niemieccy turyści najczęściej odwiedzają Dolnośląskie Sudety i Karkonosze, przyjeżdzają do Krakowa,Zakopanego,Wrocławia nawet do Opola,nad Polskie morze,do Warszawy. ale nie znam Niemieckiego turysty który by przyjechał specjalnie na te Wioski z Niemiecką Tablicą.

Z
Zulugula

A do tej perełki będzie prowadziła polna dziurawa droga.I cały czar pryśnie wraz z kiełbasą wyborczą

E
Ewa

Wyłożenie całej Góry Św. Anny obskurnym i ohydnym brukiem to jest jakaś kpina. Niech lepiej zostanie jak jest, asfalt i trawa wygląda sto razy lepiej.

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie