Pochody z okazji 1 Maja na Opolszczyźnie. Tak przed laty obchodzono Święto Pracy naszym regionie

Sławomir Draguła
Udział w pochodach organizowanych z okazji Święta Pracy dla jednych był obywatelską lub partyjną manifestacją, dla innych przymusem. Zobacz, jak wyglądały kiedyś pierwszomajowe pochody na Opolszczyźnie.

Na Opolszczyźnie pochody pierwszomajowe odbywały się praktycznie w każdym mieście, a przypomnijmy, że Święto Pracy jest w Polsce świętem państwowym od 1950 roku. Władze komunistyczne wypaczyły jednak jego znaczenie. Zamiast święta ludzi pracy, 1 Maja był kluczowym elementem mobilizacji społeczeństwa przez Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą do wykonywania wskazanych przez nią zadań.

Ówczesne władze stosowały różne formy „zachęty" do udziału w pochodach: od groźby zwolnienia z pracy czy pozbawienia premii do wabienia luksusowymi towarami.

Na przykład w Kędzierzynie-Koźlu do końca lat 60. pochody formowały się na nieistniejącym boisku nieistniejącego klubu Kolejarz na osiedlu Pogorzelec (dziś są tam działki), a potem ludzie maszerowali ul. Kozielską i Świerczewskiego (dziś Jana Pawła II) na osiedle NDM.

W latach 70. i 80. kierunek był odwrotny. Pochody formowane były na osiedlu NDM, a uczestnicy maszerowali ówczesną ul. Świerczewskiego w stronę dworca PKP. Trybuna zawsze stała na wysokości dzisiejszego budynku starostwa.

W Opolu w różnych latach pochody maszerowały różnymi trasami, m.in. ulicą Ozimską, a trybuna honorowa ustawiana była przed Domem Partii, w którym dziś mieści się wydział ekonomiczny Uniwersytetu Opolskiego.

Maszerowano też ul. Reymonta, 1 Maja i Krakowską, a formowanie pochodów odbywało się na ówczesnym placu Amii Czerwonej, dzisiejszym placu Kopernika.

W naszej galerii przedstawiamy archiwalne zdjęcia pierwszomajowych pochodów z Opola, Kędzierzyna-Koźla i Zdzieszowic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pochody z okazji 1 Maja na Opolszczyźnie. Tak przed laty obchodzono Święto Pracy naszym regionie - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska