Pociąg mniejszości niemieckiej wciąż jedzie naprzód...

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Podczas dnia otwartych drzwi VdG i festynu z okazji jego 25-lecia wypuszczono w niebo 200 balonów w barwach narodowych Polski i Niemiec.
Podczas dnia otwartych drzwi VdG i festynu z okazji jego 25-lecia wypuszczono w niebo 200 balonów w barwach narodowych Polski i Niemiec. Krzysztof Świderski
Dziś druga część podsumowania roku 2016. To był m.in. rok 25-lecia polsko-niemieckiego traktatu oraz VdG. Ale także rok prac nad odnowieniem strategii MN.

Ważnym wydarzeniem był dla mniejszości XXVIII Zjazd TSKN. Rafał Bartek, podsumowując 12 miesięcy działalności MN przypomniał, że by to rok 25-lecia TSKN i 10-lecia ustawy o mniejszościach.

Pociąg mniejszości niemieckiej jedzie zdecydowanie naprzód – mówiła konsul Niemiec w Opolu Sabine Haake. To jest ważne w Europie, w której coraz silniej ujawniają się nacjonalizmy.

Ponad 2 tysiące osób uczestniczyło 5 czerwca w pielgrzymce mniejszości narodowych i etnicznych. - Trzeba się modlić, by nie nastąpiło zejście z drogi polsko-niemieckiego pojednania – mówił podczas pielgrzymki lider VdG Bernard Gaida. Biskup Andrzej Czaja prosił członków mniejszości, by byli miłosierni, angażowali się autentycznie w podtrzymywanie tożsamości, wiary i tradycji.

Istotnym wydarzeniem czerwcowym był też letni grill w Konsulacie Niemiec, który upłynął pod znakiem jubileuszu polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie. Okolicznościowy tort podzielili wspólnie: konsul generalna Niemiec Elisabeth Wolbers, konsul w Opolu Sabine Haake, marszałek województwa Andrzej Buła i wiceprezydent Opola Maciej Wujec.

Mecz Polska- Niemcy podczas Euro 2016 oglądali wspólnie kibice z mniejszości i z większości w strefie kibica w Nowej Kuźni.
15 czerwca odbyła się konferencja dla nauczycieli nt. nowego podręcznika do niemieckiego jako języka mniejszości. To jest podręcznik inny niż wszystkie dotąd i uczy nowego myślenia – oceniali zgodnie nauczyciele. Konferencję przygotowało Niemieckie Towarzystwo Oświatowe, Centrum Rozwoju Edukacji i Klett Polska – wydawca podręcznika.

Drużyna MN ze Śląska Opolskiego wróciła w Europeady, piłkarskich mistrzostw Europy mniejszości. Odniosła 1 zwycięstwo, jeden mecz zremisowała, dwa przegrała.

18 i 19 czerwca w Kędzie­rzynie-Koźlu odbył się dwudniowy zjazd szkoleniowy MN zorganizowany przez DWPN. Jego uczestnicy zastanawiali się m.in. jak pozyskiwać nowych członków kół DFK i jak zwiększyć zaangażowanie osób należących do MN.
25 czerwca odbył się – także pod opieką DWPN – zjazd rodzin dwujęzycznych. Jego gośćmi były Dominika Rotthaler, Polka z Monachium, autorka bloga o dwujęzycznym wychowaniu oraz Sabine Haake, która także wychowywała dzieci dwujęzycznie (mąż jest Kanadyjczykiem). - Ważna jest konsekwencja – mówiła Sabine Haake i to, by jeden język nie zostawał w tyle za drugim.

Na początku lipca w Raszowej powstało – jak co roku – Mini-Miasto. Dzieciaki w ramach projektu Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae uczyły się języka, ale także samodzielności i zasad demokracji.

Pod koniec sierpnia mniejszość niemiecka złożyła wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich w związku z projektem „większe Opole”. We wniosku powołano się na ekspertyzę prof. Grzegorza Janusza. Jego zdaniem projekt dyskryminuje mniejszość niemiecką.

Na początku września – z okazji 25-lecia traktatu o dobrym sąsiedztwie oraz jubileuszu VdG odbyła się w Opolu prestiżowa debata. Uczestniczyli w niej m.in. ambasador Niemiec Rolf Nikel, minister Hartmut Koschyk oraz lider VdG Bernard Gaida.
W pierwszą niedzielę września VdG zaprosiło Opolan na plac przed Narodowym Centrum Polskiej Piosenki. Podczas Dnia Otwartych Drzwi VdG wypuszczono w niebo 200 balonów w kolorach białym, czerwonym, żółtym i czarnym.
W opolskiej filharmonii odbył się okolicznościowy koncert 25-lecia VdG. My nie jesteśmy emigrantami – przypomniał w przemówieniu Bernard Gaida. Nie przekroczyliśmy granicy. To ona przekroczyła nas.

17 września Polacy, Niemcy i Czesi modlili się odczas Pielgrzymki Narodów do Maria Hilf.
Jesienią odbywały się powiatowe zebrania mniejszości. Rozmawiano m.in. o tym, jak odnowić niemieckie dokumenty oraz o kontrowersjach wokół projektu „większe Opole”.

We wrześniu ruszył kolejny semestr kursów sobotnich.
Od 1 października do 8 grudnia odbywały się 13. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim. Impreza rozpoczęła się koncertem rockowym grupy „Schlesien Gebiet” oraz koncertem w Filharmonii Op.

8 października w Leśnicy wystartowała ósma Niemiecka Szkółka Piłkarska. Trenuje w niej i uczy się języka 50 dzieci.
W Łubowicach w połowie października odbyły się warsztaty poświęcone strategii mniejszości niemieckiej na lata 2016-2021. Należy do niej pięć priorytetów: zwiększenie aktywności członków MN i jej struktur, praca nad kształtowaniem i umacnianiem mniejszościowych elit, rozwój nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości, przekazywanie niemieckiej tożsamości,zwłaszcza młodszemu pokoleniu oraz umacnianie praw mniejszości i szacunku dla nich, także w środowisku większości.

Od 26 do 28 października odbywało się w Kamieniu Śląskim XXI Seminarium Ślaskie pod hasłem: „Migracje w doświadczeniu śląskim, polskim, niemieckimi i europejskim”.

Na koniec października MN złożyła petycję do Parlamentu Europejskiego w związku z naruszeniem praw mniejszości przy projekcie „większe Opole”.

Towarzystwo Dobroczynne Niemców świętowało dwudziestolecie działalności. Pomogło w tym czasie tysiącom ludzi w potrzebie.
Bernard Gaida, przewodniczący zarządu VdG został wybrany przewodniczącym Grupy Roboczej Mniejszości Niemieckich i wszedł do prezydium FUEN-u – organizacji zrzeszających różne mniejszości w Europie.

19 i 20 listopada w Walcach odbył się jubileuszowy, 25. Przegląd Chórów i Zespołów Śpiewaczych MN.

3 grudnia w Głogówku spotkali się gimnazjaliści, uczestnicy projektu teatralnego Jugendbox.

5 grudnia odbył się w Opolu tradycyjny adwentowy koncert mniejszości. Był on m.in. do odznaczenia zasłużonych działaczy TSKN.

8 grudnia na Górze św. Anny wręczono Mosty Dialogu, nagrodę DWPN i samorządu województwa opolskiego. Złote Mosty Dialogu otrzymała Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska