Pociągi, Andrzej Lepper i mieszkańcy na uroczystościach - Damian Kapinos wykonał setki tysięcy zdjęć. Teraz tworzy kroniki dla potomnych

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Damian Kapinos przez kilkanaście lat dokumentował codzienność mieszkańców Grodkowa oraz wydarzenia na Opolszczyźnie. Teraz drukuje najciekawsze zdjęcia i umieszcza je w kronikach.
Damian Kapinos przez kilkanaście lat dokumentował codzienność mieszkańców Grodkowa oraz wydarzenia na Opolszczyźnie. Teraz drukuje najciekawsze zdjęcia i umieszcza je w kronikach. fot. Damian Kapinos
Damian Kapinos przez kilkanaście lat dokumentował codzienność mieszkańców Grodkowa. Fotografował też ważne i ciekawe wydarzenia w innych miastach Opolszczyzny, a także poza regionem. - Teraz wybrane zdjęcia wybieram i drukuję, by umieszczać je w kronikach. Chcę pozostawić coś po sobie dla przyszłych pokoleń - mówi.

Damian Kapinos na przestrzeni 12 lat współpracował z kilkunastoma tytułami. Podkreśla, że wykonał przez ten czas setki tysięcy zdjęć.

- Wiele z nich straciłem jednak na zawsze. Kilka dysków odmówiło mi współpracy. Mam też kilkaset płyt DVD ze zdjęciami, ale dzisiaj nie wszystko da się z nich odczytać - przyznaje.

Dlatego postanowił drukować wybrane zdjęcia, a potem wklejać je do kronik. Pierwsza powstała w 2019 roku. - Pojechałem z nią do Kostrzyna nad Odrą, gdzie odbywała się wówczas 25. edycja imprezy Pol’and’Rock Festival. Do tej kroniki, na pierwszych stronach, obok moich identyfikatorów WOŚP, wpisał mi się sam Jurek Owsiak - mówi Damian Kapinos.

Kolejne strony zaczął wypełniać fotografiami z innych wydarzeń, jak 56. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, Koncert “Lato - Muzyka - Zabawa” w ramach wakacyjnej trasy dwójki w Opolu, VII Aeropiknik w Kozielnie, XXVI Parada Parowozów w Wolsztynie czy finał WOŚP w Warszawie.

Kolej to wielka pasja Damiana Kapinosa, dlatego fotografie składów i lokomotyw stanowią pokaźną część jego bogatego archiwum. Na zdjęciach nie brak też modeli, nie tylko pociągów, ale i stacji kolejowych.

Damian Kapinos mieszka w Grodkowie i nie kryje, że najważniejsze dla niego są właśnie fotografie związane z rodzinną gminą. Mnóstwo fotografii wykonał na meczach piłkarzy grodkowskiego GKS oraz szczypiornistów Olimpu. Uwieczniał przemiany zachodzące w mieście oraz wydarzenia z udziałem mieszkańców, jak koncerty, happeningi, miejskie uroczystości czy procesje związane ze świętami kościelnymi. Są też wizyty polityków, jak Andrzeja Leppera, nieżyjącego lidera Samoobrony.

Do tej pory Damian Kapinos przygotował cztery kroniki. Na ponad 900 stronach zmieścił blisko 2 tysiące fotografii.

- Był taki dzień, że w Grodkowie we wszystkim sklepach biurowych wykupiłem taśmy dwustronne. Zużyłem już ponad 43 rolek - śmieje się.

Inspirację do tworzenia kronik byli dla niego świętej pamięci Józef Kośla i Zdzisław Zielonka, którzy także tworzyli takie albumy. - Pozyskałem z nich bardzo dużo wiedzy. Jedna z nich była bardzo pomocna przy stworzeniu strony poświęconej grodkowskiemu festiwalowi Muzyczna Jesień, który odbywa się co roku w ostatni weekend listopada - mówi.

W przypadku czterech gotowych kronik pozostało mu jeszcze dokończenie opisywania zdjęć. Gdy to zrobi, zamierza je przekazać Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Grodkowie.

- Tworząc te albumy chcę zostawić świadectwo przeszłości dla kolejnych pokoleń. Na przestrzeni ledwie kilkunastu lat wiele miejsc zmieniło się diametralnie, czasem na minus, czasem na plus. Dla mnie samego oglądanie najstarszych zdjęć otwierało wrota do wielu zakamarków pamięci i umożliwiło powrót do wielu zapomnianym miejsc i wydarzeń - przyznaje Damian Kapinos.

Na czterech kronikach nie zamierza jednak poprzestać. Szacuje, że ich pełna kolekcja może liczyć kilkanaście albumów. Znajdą się w nich nie tylko kolejne jego zdjęcia - na przykład widoki z wieży ratuszowej czy wieży kościelnej w Grodkowie - ale i wycinki z napisanych przez niego artykułów.

- Przez kilka następnych lat mam jeszcze co robić w tym względzie - stwierdza Damian Kapinos.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska