Pociągi wróciły do Wisły! Turyści znów pojadą nimi w Beskidy! Pierwszy kurs wyruszył w niedzielę, 11 grudnia, z Katowic do Wisły

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Zakończyła się modernizacja trasy z Chybia przez Skoczów i Goleszów do Cieszyna lub Wisły Głębców. Dzięki temu po 3. latach znów można pojechać pociągiem w Beskidy.
Zakończyła się modernizacja trasy z Chybia przez Skoczów i Goleszów do Cieszyna lub Wisły Głębców. Dzięki temu po 3. latach znów można pojechać pociągiem w Beskidy. Marcin Śliwa
W niedzielę 11 grudnia, po trwającej prawie 3 lata modernizacji linii kolejowej na trasie Chybie - Wisła Głębce, w Beskidy znów można dojechać pociągiem. Dzięki wartej 460 milionów złotych inwestycji podróż z Katowic do Wisły trwa 30 minut krócej. W weekendy na tej trasie kursować będzie 10 par pociągów, a w dni powszednie 8. Poza Katowicami, pociągiem do Wisły będzie można dojechać także z Częstochowy, Gliwic i Rybnika.

Wielka inwestycja kolejowa w Beskidach jest już gotowa

Dobiegła końca trwająca niemal 3 lata modernizacja linii kolejowej na trasie z Chybia przez Skoczów i Goleszów do Cieszyna lub Wisły Głębców. W ramach inwestycji przebudowano perony na kilku stacjach i przystankach, a także wybudowano nowy przystanek - Ustroń Brzegi.

Na górskiej trasie pociągi pojadą nowym torem m.in. przez przebudowany wiadukt kolejowy o długości 120 m i wysokości 25 m w Wiśle Głębcach, a także przez most kolejowy w Wiśle Dziechcince – mówi Katarzyna Głowacka, rzeczniczka PKP Polskich Linii Kolejowych.

Inwestycja kosztowała blisko 460 milionów złotych i w 85-proc. sfinansowana został z funduszy unijnych. Dzięki temu pociągi z Katowic do Wisły pojadą o pół godziny krócej niż przed remontem, a podróż potrwa nieco ponad 1 godzinę i 40 minut.

Po niemal 3 latach pociąg pierwszy pociąg pojechał z Katowic do Wisły

Pierwszy pociąg Kolei Śląskich z Katowic do Wisły Głębców wyjechał w niedzielę 11 grudnia o godzinie 6.00. Na pasażerów, którzy zdecydowali się na podróż o godzinie 12.44 czekała specjalna niespodzianka, czyli przejazd pociągiem specjalnym pn. "Niebo nad Beskidami".

To niesamowicie ważny prezent dla nas wszystkich. Czekaliśmy na to ponad dwa lata. To w zasadzie budowa od nowa, bo w samej Wiśle tylko dwa obiekty inżynieryjne nie były budowane od podstaw. Cieszy fakt, że to właśnie teraz, przed sezonem zimowym ta alternatywa komunikacyjna się poszerza i mamy też pociągi - mówi Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.

Początek zimowego sezonu, to nie tylko okazja do uprawiania sportów zimowych. Pod Baranią Górą liczą, że turystów przyciągnie także jarmark świąteczny, który rozpoczął się w sobotę 10 grudnia.

To co się dzieje pod względem kulturalnym mam nadzieję, że będzie niesamowitą atrakcją w Beskidach. Mamy jarmark świąteczny, a otwarcie zimowego sezonu już w przyszłym tygodniu – dodaje Tomasz Bujok.

Poza burmistrzem Wisły, podróżnych na peronie przywitały osoby przebrane za postaci z uniwersum Gwiezdnych Wojen, a drogę w wagonie umilała kapela góralska.

- Bardzo się cieszę, że wróciło to połączenie. Długo czekałem na ten moment. Dziś jadę na jarmark, a w kolejny weekend zamierzam pojechać na narty – mówi Wojciech z Zawiercia.

Pociąg do Wisły, skąd i za ile?

Przewozy pasażerskie do Wisły realizowane przez Koleje Śląskie kursują z Katowic, Częstochowy i Gliwic. Pociągi wyruszające z Gliwic zatrzymają się m.in. w Rybniku i w Żorach. W weekendy na trasie Katowice - Wisła Głębce kursować będzie 10 par pociągów, a w dni powszednie 8. Bilet normalny na tej trasie kosztuje 23,28 złotych.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska