Park Historii we Włodzieninie powstał kilkanaście lat temu na łące koło ruin kościoła św. Mikołaja. Na jego terenie można natknąć się na kilka bunkrów, okopy oraz hangar. W zeszłym roku otwarto tam Muzeum Militariów, w którego zbiorach znajduje się sprzęt wojskowy z czasów II wojny światowej i zimnej wojny. Muzeum jest dostępne okazjonalnie, najczęściej w niedziele, kiedy rekonstruktorzy prowadzą w nim wszelakie prace. Od lat na terenie Parku Historii odbywają się rekonstrukcje historyczne i wydarzenia, takie jak nadchodzący rajd militarny.
Rajd jest przeprowadzany od kilkunastu lat. – mówi Arkadiusz Korus, prezes Stowarzyszenia Krótkofalowców Pogórza Opawskiego. – Parę lat temu wytyczyliśmy trasę turystyczną niedaleko parku we Włodzieninie. W tym roku będzie ona trochę okrojona, ze względu na to, że jest dużo powalonych drzew na drodze. Uczestnicy rajdu będą mieli tam zadania do wykonania. Będzie chociażby strzelanie z łuku, strzelanie z wiatrówki, rzut granatem… Część zadań przeniesiemy już do nas na plac ze względu na to, że ta trasa będzie trochę krótsza.
Uczestnictwo w rajdzie jest bezpłatne i nie wymaga wcześniejszego zgłoszenia. Warto jednak potwierdzić udział na wydarzeniu facebookowym „Rajd po pograniczu polsko-czeskim”, aby pomóc oszacować organizatorom ilość chętnych. Podczas wydarzenia zostaną rozdane medale dla zwycięzców poszczególnych konkurencji oraz certyfikaty ukończenia warsztatów krótkofalarskich dla młodzieży szkolnej, organizowanych przez SKPO jako zadanie publiczne. Uczestnicy mogą także liczyć na darmowy posiłek przygotowany na kuchni polowej. Dzień wcześniej, 16 sierpnia, odbędzie się II edycja Wojewódzkiej Olimpiady Militarnej dla Osób Niepełnosprawnych. Mogą wziąć w niej udział wyłącznie osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. Zgłoszenia trwają do 31 lipca. Organizatorzy rozesłali też zaproszenia do Domów Pomocy Społecznej w regionie.
Przewidujemy taką olimpiadę na od 50 do 100 osób niepełnosprawnych. – tłumaczy Arkadiusz Korus. – W jej ramach chcemy zrobić zawody ze strzelania z łuku, rzutu granatem, rzutu nożami do tarczy, strzelania z pistoletu, wiatrówki, karabinu, szukania min, czy przeciągania liny… Przygotujemy także posiłek na kuchni polowej i napoje dla naszych uczestników.
Środki na działalność i organizację wydarzeń rekonstruktorzy pozyskują z 1% podatku, a także z licznych projektów, które rozpisują. Sprzęt militarny pochodzi po części z Ministerstwa Obrony Narodowej, a po części ze zbiorów prywatnych. W ciągu roku SKPO realizuje wiele zadań publicznych, m.in. upamiętnienie 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej poprzez nadawanie na falach eteru, czy wspomniane wyżej zajęcia krótkofalarskie dla młodzieży.
Rajd militarny to wydarzenie skierowane nie tylko dla pasjonatów historii, ale także rodzin z dziećmi. Przy okazji imprezy warto odwiedzić atrakcje Włodzienina, czyli ruiny kościoła św.
Mikołaja ze starym poniemieckim cmentarzem i platformą widokową, dawne słowiańskie grodzisko plemienia Gołęszyców, czy potężną zaporę wodną pośrodku pól.
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?