Poczują przedsmak studiów. 12 edycja Dziecięcej Politechniki Opolskiej

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Prorektor prof. Grzegorz Królczyk uroczyście pasował uczestników zajęć na studentów dziecięcej politechniki.
Prorektor prof. Grzegorz Królczyk uroczyście pasował uczestników zajęć na studentów dziecięcej politechniki. Sławoj Dubiel
Wykładem o „kapitalnych pieniądzach” rozpoczęła się XII edycja Dziecięcej Politechniki Opolskiej. Zgłosiło się do niej 350 słuchaczy. Zakończenie - z rozdaniem dyplomów - w kwietniu.

Chcemy aktywizować intelektualnie najmłodszych opolan, przekazywać im wiedzę akademicką w przystępnej dla nich formie, pokazać, jak wygląda uczelnia i pozwolić poczuć przedsmak studiowania z indeksem - mówi dr Justyna Charaśna-Blachucik, pełnomocnik rektora ds. Dzięcięcej Politechnki Opolskiej.

350 najmłodszych słuchaczy uczelni technicznej uroczyście (bo z pasowaniem przez prorektora prof. Królczyka) rozpoczęło rok akademicki w sali w „Łączniku” przy ul. Mikołajczyka. Przed nimi jeszcze pięć zajęć (raz w miesiącu, do kwietnia).

- Tematy są dostosowane do wieku uczestników, którzy mają od 9 do 12 lat. Każdego roku ich zestaw różni się, dzięki czemu najmłodsi słuchacze mogą brać udział w zajęciach nie tylko przez jeden rok akademicki i wielu z nich z tego korzysta. W tym roku wyjątkiem będzie spotkanie poświęcone kriogenice, które cieszyło się przed rokiem dużym zainteresowaniem, a uczestnicy uznali, że o stosowaniu niskich temperatur w różnych dziedzinach naszego życia chcą wiedzieć więcej. Z kolei nowością jest wprowadzenie elementów akademickiej kultury i podczas pierwszych zajęć była okazja do pośpiewania z naszym chórem - wyjaśnia koordynatorka DPO.

Wykład inauguracyjny poprowadził ekonomista prof. Krzysztof Malik, który mówił o „kapitalnych pieniądzach”.

Podczas kolejnych zajęć (trwają ok. 45 minut) mgr Marta Dębowska z obcokrajowcami - studentami będą mówili o „Tradycjach świątecznych w krajach naszych przyjaciół - International Christmas” (w grudniu), dr inż. Łukasz Biłos zapozna ich z tajnikami „Kriogeniki w przemyśle spożywczym” (w styczniu), „Magiczny świat drukarki 3D” przedstawi dr hab. inż. Krzysztof Żak (w lutym), o drodze paczki w wykładzie „Zamawiam i mam - czyli jak paczka trafia do mnie” opowie dr inż. Małgorzata Dendera-Gruszka (w marcu), a w kwietniu - na zakończenie cyklu przewidziano spotkanie sportowe z dr Justyną Charaśną-Blachucik i studentami. Po nim uroczyste rozdanie dyplomów.

Pierwszy uniwersytet dziecięcy uruchomiono w 2002 r. w Tybindze, w Niemczech.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska