Poczytaj mi Mamo i Tato…

Redakcja
Nic tak jak literatura nie rozwija wyobraźni, dlatego dobrze jest poczytać dziecku codziennie przynajmniej po kilka minut. Pytanie tylko, co?

Siła słowa i obrazu

Pod lupą

Złota lista książek wg autorów kampanii "Cała Polska czyta dzieciom"

Znajdują się na niej tytuły książek dla dzieci, które "uczą dzieci czegoś dobrego, pobudzają do refleksji lub śmiechu, doskonalą język, rozwijają wyobraźnię, przynoszą dobre wzorce zachowań- życzliwości, uczciwości, mądrości, odwagi." Lista jest aktualizowana. Gdy jej autorzy trafią na książki, które "wydają im się lepsze od dotychczas zaproponowanych, dokonują zmiany." Warto więc na nią zaglądać regularnie.

Na polskim rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej wyjątkowych publikacji dla najmłodszych. Na półkach księgarń znajdziemy książki o nietypowej tematyce, oryginalnych ilustracjach - wszystko po to, by rozbudzić w naszych pociechach ciekawość i ułatwić im zrozumienie świata. Do najciekawszych książek należą m.in. te firmowane przez wydawnictwo "Dwie siostry".

Naszym typem są takie tytuły jak: "Miasteczko Mamoko" i dedykowane starszakom "Co z Ciebie wyrośnie?" . Ta pierwsza to książka obrazkowa. Jak zachwala wydawca "uważne dziecięce oko odnajdzie tu kilkanaście równolegle poprowadzonych historii, opowiedzianych wyłącznie za pomocą rysunków". Druga to zabawna i pomysłowa książka, której lektura może stać się inspiracją do snucia nieskrępowanych marzeń o własnej dorosłej przyszłości.

W tym roku "Nasza Księgarnia" zebrała i wydała ponownie książeczki, na których "wychowały" się całe pokolenia. Seria "Poczytaj mi, mamo" w niezmienionej szacie graficznej (stworzonej przez uznanych plastyków), pełna bajek wielkich pisarzy może teraz stać się ulubioną lekturą naszych dzieci i zamienić czytanie we wspaniałą przygodę. To samo wydawnictwo, z okazji swojego 10-lecia, opublikowało również w podobnej oprawie graficznej m.in. wiersze Jana Brzechwy i Agnieszki Osieckiej. Wszystkie książki zdecydowanie polecamy.

Ostatnio popularne stają się książki o tematyce ekologicznej. W tej kategorii naszą uwagę przykuły publikacje wydawnictwa Biobooks. W ich katalogu znajdziemy książeczki z serii "Dbamy o naszą planetę…", a wśród nich takie tytuły:
- Pstryk! Jak oszczędzać energię,
- Uff! Jak dbać o powietrze,
- Plusk! Jak oszczędzać wodę,
- Fuj! Jak mniej śmiecić.
Seria w ciekawy i przystępny sposób, łącząc wiedzę o otaczającym nas świecie z zabawą, uczy dzieci szacunku do natury. To lektura szczególna, bo nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców. Na końcu każdej z książek znajdują się Podręczniki rodzica. Na kilku stronach znajdziemy praktyczne informacje na temat np. źródeł zanieczyszczeń i ich skutków. Prócz tego jest tam kilka wartościowych rad jak uzupełniać wiadomości dziecka dotyczące ekologii, czy też jak zachęcić je do czynnego dbania o środowisko naturalne.

Audiobook to dobra alternatywa

Nie zawsze sytuacja sprzyja czytaniu.

Co wtedy? Najlepsze rozwiązanie to książki w wersji audio. Na szczęście wszystkim zabieganym rodzicom, z każdym kolejnym rokiem pojawiają się na rynku nowe lektury w świetnej interpretacji.

Hitem ostatnich miesięcy oraz naszym typem są książki Astrid Lindgren w interpretacji przez Edyty Jungowskiej. Zaangażowanie i znakomity talent interpretatorski aktorki sprawiają, że słuchając opowieści o przygodach Pippi czy dzieciach z Bullerbyn nie sposób się nudzić. Głosowi Jungowskiej towarzyszy w niektórych miejscach muzyka i efekty dźwiękowe - zawsze adekwatne do opowiadanej sytuacji, budujące napięcie lub podkreślające najciekawsze momenty. Dodatkowym atutem tego wydawnictwa jest też oprawa graficzna audiobooków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska