Pod Grunwaldem zakończyły się obchody 600. rocznicy wielkiej bitwy z 1410 roku

Redakcja
W inscenizacji batalii uczestniczyło od 150 do 200 tysięcy osób, w tym dwa i pół tysiąca rycerzy.

Rekonstrukcja bitwy rozpoczęła się około 14.00. Na Polach Grunwaldzkich przez chwilę dało się zauważyć przewagę wojsk krzyżackich, które po godzinie 14.30 zdobyły chorągiew Krakowa. Później jednak wojska polskie ruszyły do natarcia i pokonały Krzyżaków.

Zgodnie z historyczną prawdą, dzisiejsza rekonstrukcja Bitwy z 1410 roku zakończyła się zwycięstwem polsko-litewskich wojsk króla Władysława Jagiełły nad Krzyżakami. Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Ulrik von Jungingen poległ, tak jak większość jego rycerzy.

Na Polach Grunwaldzkich odczytano również tekst proklamacji, którą podpisano podczas uroczystej Sesji Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Czytamy w niej: "Upamiętniając bitwę pod Grunwaldem podkreślamy prawdę, że ziemia nie należy do tych, którzy zawładnęli ją orężem, łamiąc wolę jej mieszkańców, ale do tych, którzy codzienną pracą przyczyniają się do jej rozwoju". Sejmik uznał rok 2010 rokiem grunwaldzkim.

Rozpoczął się odwrót z pola bitwy. Osoby wracające z Pól Grunwaldzkich stoją w wielokilometrowych korkach. Po inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem zapanował tam komunikacyjny chaos. Policja apeluje o dostosowanie się do jej zaleceń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska