Pierwszą część włoskiej kwatery na Starym Cmentarzu Jenieckim obozu jenieckiego Lamsdorf archeolodzy okryli już w ubiegłym roku. 4 września tego roku zespół specjalistów pod kierunkiem dr Dawida Kobiałki powrócił do pracy na terenie włoskiej kwatery, od lat zarośniętej trawą i pozbawionej śladów po mogiłach. Dotychczas zdjęto ziemię na głębokość ok. pół metra, co pozwoliło ujawnić zarysy ok. 60 jam grobowych. Trwają poszukiwania szczątków, ale też pozostałości materialnych po pochowanych ludziach, przede wszystkim ich wojskowych nieśmiertelników.
- Docieramy do pierwszych szczątków ludzkich – mówi nto dr Violetta Rezler – Wasilewska, dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu – Łambinowicach. – Ta praca wymaga niezwykłej staranności, spokoju i pieczołowitości, bowiem pracujemy z ludzkimi szczątkami. Mam wielką nadzieję, że uda się odkryć nieśmiertelniki i ustalić tożsamość pochowanych tutaj ludzi.
Międzynarodowi jeńcy w Łambinowicach
Odkrycia terenowe potwierdziły wcześniejsze ustalenia historyków, którzy stale prowadzą kwerendę archiwalną. Z dokumentów wynika, że w obozie jenieckim w Łambinowicach pochowano ok. 60 jeńców włoskich, którzy trafili tu do niewoli pod koniec wojny.
Latem 1943 roku włoski rząd obalił Mussoliniego i zawarł rozejm z aliantami, co wywołało niemiecką inwazję na Italię. 800 tysięcy żołnierzy włoskich trafiło wtedy do niemieckiej niewoli. W ubiegłym roku na podstawie odkopanych w ziemi nieśmiertelników udało się zidentyfikować dwóch pochowanych w Łambinowicach. To Giovannini Parovidino i Luigi Norcia. Mieli zaledwie 21 i 23 lata.
Jak informuje dyrektor Violetta Rezler Vasilewska, ambasada włoska przekazała, że odkryte w tym roku szczątki żołnierzy mają być ekshumowane z grobów. Jeśli uda się je zidentyfikować, włoskie władze podejmą próbę skontaktowania się z rodzinami i ustalenia, gdzie mają być powtórnie pochowani. Jeśli przeniesienie do Włoch okaże się niemożliwe, zostaną pochowany na Cmentarzu Żołnierzy Włoskich w Warszawie. Dotychczas pochowano tam prawie 1,5 tysiąca zmarłych czy poległych w czasie II wojny światowej.
Praca badawcze na terenie dawnego obozu jenieckiego Lamsdorf są prowadzone już trzeci sezon przez bardzo szeroką grupę naukowców różnych specjalności, pod kierunkiem dr Dawida Kobiałki. Centralne Muzeum Jeńców Wojennych otworzyło się na pasjonatów historii i archeologii oraz na miejscową ludność. W pracach pomagali dotychczas wolontariusze z całej Polski, przy czym przeszukiwali oni dawne tereny baraków stalagu VIIIB 344 Lamsdorf. W tym roku, ze względu na okrycie ludzkich szczątków, które wymagają szczególnej uwagi i spokoju, do pomocy nie będą jednak dopuszczane dzieci.
Przez dwa kolejne weekendy w sobotę i niedzielę 14–15 oraz 21–22 września (od godz. 12 do 15) możliwe będzie zwiedzenie Starego Cmentarza Jenieckiego podejście do wykopów archeologicznych, rozmowa z archeologami i obserwacja ich pracy. Historycy i archeolodzy liczą na zrozumienie specyfiki badań, dojrzałość zwiedzających i ich odpowiedzialne zachowanie w miejscu pamięci.
- Projekt, który obecnie realizujemy, zakłada że prace będą prowadzone dalej. W tym roku do końca września, a potem w przyszłym roku – mówi dr Violetta Rezler – Wasilewska. – Nie tylko na terenie Starego Cmentarza Jenieckiego w Łambinowicach, ale też w okolicach. Mam nadzieję, że dojdzie do dalszych odkryć. Szukamy mogił polskich jeńców: powstańców warszawskich i żołnierzy z Kampanii Wrześniowej.
Wiemy ile osób zginęło w powodzi
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?