Podchody w Opolu śladami niemieckiej historii

Ewa Joszko
Zwyciężczynie podchodów: Patrycja Schlappa, Beata Swaczyna, Karolina Suchanek, Weronika Sotor i ich nauczycielka Sabina Miś.
Zwyciężczynie podchodów: Patrycja Schlappa, Beata Swaczyna, Karolina Suchanek, Weronika Sotor i ich nauczycielka Sabina Miś.
9 uczniowskich drużyn wystartowało w konkursie TSKN. Wygrała drużyna ZSZ nr 1 w Strzelcach Opolskich.

Podchody rozegrano tradycyjnie w ramach 8. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim. Do wyścigu po mieście 4-osobowe drużyny wraz z nauczycielami wystartowały z siedziby VdG przy ul. Krupniczej. Każda z nich otrzymała mapę z zaznaczonymi 10 punktami, które trzeba było odnaleźć, przy okazji szukając w tych miejscach śladów niemieckiej kultury, historii i tradycji.

- Trasy były różne, ale wszystkie drużyny odwiedziły Muzeum Diecezjalne, Bibliotekę Austriacką oraz Wojewódzką Bibliotekę Publiczną - mówi Patrycja Karpińska, organizatorka z TSKN - tam pokazywane są wystawy w ramach Dni Kultury Niemieckiej.

Nasza reporterka przebyła trasę podchodów z drużyną ZSZ nr 1 w Strzelcach Opolskich pod kierownictwem pani Sabiny Miś. I okazało się, że miała nosa. Weronika Sotor, Patrycja Schlappa, Beata Swaczyna i Karolina Suchanek, uczennica I klasy Technikum Obsługi Turystycznej nie miały kłopotów z udzieleniem odpowiedzi na pytania dotyczące dziejów katedry opolskiej, historii budynku Muzeum Śląska Opolskiego, ani biografii św. Jadwigi Śląskiej. Bezbłędnie rozszyfrowały też imiona, których inicjały tworzą nazwę firmy "C&A".

- To na pewno ciekawszy sposób poznawania historii niż siedzenie na lekcjach - mówi Karolina Suchanek. - Także kultura regionalna widziana z tej perspektywy jest bardzo atrakcyjna.
- Poziom quizu związanego z podchodami był bardzo wysoki - mówi Józef Kotyś, przewodniczący jury. -
Bardzo mało było błędnych odpowiedzi. O ostatecznym wyniku zadecydowała druga część konkursu - prezentacje różnych instytucji związanych z mniejszością niemiecką.

Jury było zgodne. Tegoroczny poziom prezentacji był najwyższy w historii podchodów.
- Bardzo dobrą prezentację przedstawiło PG w Leśnicy - dodaje Józef Kotyś - PG w Kolonowskiem pokazało Niemieckie Towarzystwo Oświatowe w konwencji wieczoru oskarowego. Najlepsza była prezentacja ZSZ nr 1 w Strzelcach Opolskich. Bardzo dobry pomysł został dopełniony ciekawym tekstem, w dodatku bardzo naturalnie powiedzianym po niemiecku.
Zwycięski team zaprezentował Fundację Rozwoju Śląska w konwencji programu telewizyjnego. Rozmaite projekty FRS zostały pokazane jako miss startujące w konkursie piękności.

- Informacje o Fundacji zbierała cała klasa, a potem złożyliśmy je w możliwie ciekawy, ale i niezbyt trudny tekst, na miarę możliwości uczniów - mówi autorka scenariusza, Sabina Miś.
- Nasza prezentacja powstała na kółku po lekcjach - mówi Ewelina Kilisz, opiekunka drużyny z PG Leśnica, która zdobyła II miejsce. - Wiele pomogła nam wizyta w redakcji "Wochenblattu". Na miejscu dowiedzieliśmy się wielu szczegółów.

Laureatami konkursu zostali 1. ZSZ nr 1 w Strzelcach Op., 2. PG Leśnica, 3. I LO Kędzierzyn-Koźle i PG Kolonowskie. Drużyny z Kluczborka, Opola, Starych Siołkowic, Dobrzenia Wielkiego i Dębskiej Kuźni otrzymały równorzędne wyróżnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska