Podchodzisz do granicy? Dostaniesz alert od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa!

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Wielki Brat czuwa. Turyści, którzy wędrując po Górach Opawskich zbytnio zbliżyli się do granicy państwowej, automatycznie dostawali powiadomienie, że… mają odbyć 14-dniową kwarantannę.

Byłem w sobotę na Kopie Biskupiej – informuje Czytelnik NTO. – Na szczycie szlak prowadzi wzdłuż granicy, ale nie przeszedłem na czeską stronę. Następnego dnia na mój telefon przyszedł SMS od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, że razem z rodziną, z którą mieszkam, mam odbyć 14-dniową kwarantannę. I mam sobie ściągnąć na telefon aplikację Domowa Kwarantanna.

Podobne sms-y otrzymuje wielu turystów i mieszkańców terenów pogranicznych, zbliżających się do granicy. Wystarczy, że ich telefony znajdą się w silniejszym zasięgu czeskiej sieci telefonii komórkowej i zalogują się do niej. Na pograniczu to częste sytuacje.

- Mogło się zdarzyć, że SMS z informacją na temat kwarantanny trafił również osób, których telefon komórkowy przelogował się automatycznie do sieci zagranicznej, a później wrócił do polskiej. Kwarantannie domowej podlegają jednak tylko osoby, które przekroczyły granicę państwa – wyjaśnia Anna Adamkiewicz, szefowa Wydziału Polityki Informacyjnej RCB. - Alert RCB to wyłącznie uzupełnienie procedury przeprowadzanej przy przekraczaniu granicy państwa: przypomnienie i pomoc, bo zawiera odpowiedni link do strony z informacjami. Jednak jeśli nie przechodziliśmy przez granicę, to po prostu nie jest on do nas skierowany i w żadnym wypadku nie jest równoznaczny z rozpoczęciem kwarantanny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska