Podczas kontroli z ZUS-u może cię zastąpić inna osoba, upoważniona

(oprac. gru)
fot. sxc
fot. sxc
Na pytania czytelników odpowiada Małgorzata Granat z Wydziału Kontroli Płatników Składek ZUS w Opolu.

Jan z Opola: Jestem właścicielem firmy. W przyszłym tygodniu zaczyna się u mnie kontrola z ZUS, a ja muszę pilnie wyjechać. Czy może reprezentować mnie któryś z pracowników?

Zobacz: Chorujesz? ZUS może cię skontrolować

Tak, należy tylko pamiętać, żeby osoba ta posiadała pełnomocnictwo w formie pisemnej. Do ustanowienia pełnomocnictwa i posługiwania się nim stosuje się przepisy art. 33 Kodeksu postępowania administracyjnego.

Powinno w swej treści zawierać sformułowanie, że umocowuje ono do działania w imieniu mocodawcy w postępowaniu kontrolnym prowadzonym przez ZUS. Pełnomocnictwo może być udzielone również w szerszym zakresie.

Anna: Czy inspektor kontroli z ZUS ma prawo dowolnie wydłużać czas trwania kontroli?

Może pod warunkiem, że nie przekroczy terminów wskazanych w art. 83 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Zobacz: Opolanie donoszą, a urzędy skarbowe kontrolują

Wymaga to także uzasadnienia na piśmie sporządzonym przez inspektora kontroli Zakładu prowadzącego postępowanie.

Uzasadnienie doręcza się płatnikowi składek przed upływem terminu wskazanego w upoważnieniu do przeprowadzenia kontroli, nie później niż na 3 dni przed podjęciem dalszych czynności kontrolnych i wpisuje się do książki kontroli.

Tadeusz: Wniosłem sprzeciw wobec podjęcia przez ZUS czynności kontrolnych, ale wręczono mi postanowienie o zabezpieczeniu dowodów. Czy ZUS ma do tego prawo, skoro powinno nastąpić wstrzymanie kontroli?

Kontrolowany płatnik składek może wnieść sprzeciw wobec podjęcia i wykonywania przez inspektora kontroli Zakładu czynności z naruszeniem przepisów ustawy. Trzeba to zrobić na piśmie wraz z uzasadnieniem do Oddziału lub inspektora kontroli Zakładu w terminie 3 dni roboczych od dnia doręczenia upoważnienia do kontroli.

Wniesienie sprzeciwu powoduje wstrzymanie czynności kontrolnych, co następuje po doręczeniu zawiadomienia o wniesieniu sprzeciwu. Jednak inspektor kontroli Zakładu w drodze postanowienia może dokonać zabezpieczenia dowodów związanych z przedmiotem i zakresem kontroli.

Zabezpieczeniu podlegają dokumenty i nośniki informacji, jeżeli stanowią lub mogą stanowić dowód w toku kontroli. Postanowienie o zabezpieczeniu dowodów powinno zawierać: oznaczenie oddziału, datę jego wydania, oznaczenie płatnika składek, powołanie podstawy prawnej, rozstrzygnięcie, wykaz zabezpieczonych dowodów, informację o braku możliwości wniesienia zażalenia, podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby upoważnionej do jego wydania.

Postanowienie wygasa w dniu następnym po dniu doręczenia płatnikowi postanowienia o rozpatrzeniu sprzeciwu.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie